Az egyelőre még leleplezésre váró szobor a Barátok temploma előtt
Fotó: Varga Erzsébet Mandy/Denagy.hu
Magyar felirat is kerül ifj. Rimanóczy Kálmán építész napokban felállított, egyelőre lepel alatt lévő egészalakos szobrára Nagyváradon. A magyar emlékműnek diszkrét avatóünnepséget tervez a városvezetés, miközben a szoborállítás érdemét az RMDSZ is magának vindikálja.
2020. április 28., 17:212020. április 28., 17:21
Áll a város neves építészének, ifjabb Rimanóczy Kálmánnak egészalakos szobra Nagyváradon és a napokban magyar felirat is kerül a talapzatára – erősítette meg a Krónikának Zatykó Gyula, Ilie Bolojan polgármester magyar ügyekért felelős tanácsadója. Alexandru Păsat szobrászművész alkotása ugyanis pénteken úgy került ki a Barátok temploma néven emlegetett olaszi római katolikus templom Sal Ferenc (Dunării) utcai bejárata elé, hogy
Az emlékművet rögtön felállítása után le is takarták, de a vita hatására még avatása előtt magyar felirat is kerül rá, mondta lapunknak Zatykó Gyula. A tanácsos maga is a Facebookról értesült az egynyelvű feliratozásról, elmondása szerint a látványtervekre nem volt rálátása, de időben sikerült közbelépnie.
Magyar felirat is kerül a román mellé, ígérik
Fotó: Bihari Margit/Denagy.hu
Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) politikusa szerint ezért szükséges, hogy a magyar közösség részéről is ott legyen valaki, aki ilyen ügyekben közbe tud lépni, mondta arra utalva, hogy a váradi városházán 2016 óta nincs magyar alpolgármester, miután az RMDSZ a Bihar megyei tanácselnöki tisztségért felrúgta a liberálisokkal való addigi együttműködést.
„Ha alpolgármester lettem volna, ráláttam volna a látványtervekre” – mutatott rá, hozzátéve, hogy a tanácsosi feladatkör már nem terjed ki erre. „Arra mindenképp jó, hogy legalább helyre tudom hozni, ha valami hiba történik és szembesülök vele, még ha utólag is” – hangsúlyozta Zatykó Gyula.
Május elsején, ifj. Rimanóczy Kálmán születésének 150. évfordulóján avatnák fel a neves építész nagyváradi szobrát. Az önkormányzat által kiírt tervpályázatot Alexandru Păsat szobrászművész nyerte.
A tanácsos szerint
amint a magyar változattal is kiegészül a felirat. Azt, hogy a neves magyar építész szobrára magyar felirat is kerül, Ilie Bolojan polgármester is megerősítette a Bihari Naplónak.
Az elöljáró nagy rajongója a Nagyvárad jelenlegi arculatához jelentősen hozzájáruló építésznek, ezért akart szobrot állítani neki az önkormányzat, akárcsak a városképet szintén alakító Rimler Károly polgármesternek.
A neves építész egyik látványos alkotása, a Moskovits Miksa-palota a Főutcán
Fotó: Facebook/ Ilie Bolojan
Eszerint még 2015-ben, Huszár István akkori RMDSZ-es alpolgármester révén egyezett meg a történelmi egyházakkal közösen a városvezetéssel a szoborállításról, és 2017-ben az RMDSZ-frakció kérte, hogy elkülönítsék a szükséges 400 ezer lejt a büdzséből. „A váradi magyarság az RMDSZ kezdeményezésére ismét gazdagodhatott egy köztéri szoborral” – hangzik el a videóban. Melyben az azóta a politikából is kivonuló Huszár is megszólal, reményét fejezve ki, hogy mielőbb sikerül felavatni az emlékművet.
Kérdésünkre Zatykó Gyula nem kívánta kommentálni az RMDSZ gesztusát, úgy vélve, méltánytalan, hogy valakik kampányra használják az egész váradi magyarság számára fontos ügyet.
Keresi a városépítő ifj. Rimanóczy Kálmán szobrának a megálmodóját a nagyváradi önkormányzat. A versenypályázatra jelentkezőknek az interaktív szobor körüli teret is rendezniük kell, új arculatot adva a Barátok temploma előtti közterületnek.
Emlékei szerint Török Sándorral, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) Bihar megyei elnökével még 2007-ben vetették fel Biró Rozália akkori RMDSZ-es alpolgármesternek a szoborállítás ötletét, de évekig semmi nem történt az ügyben. Tíz évre rá, 2017-ben, a polgármesteri hivatalba való kerülése után beszélt erről Ilie Bolojan polgármesterrel, aki biztosította, hogy a szobrot még ebben a választási ciklusban szeretné felállíttatni.
Az ifj. Rimanóczy Kálmán tervezte Apolló-palota felső szintje
Fotó: Facebook/Oradea Heritage
Hozzátette, nem tartja kizártnak, hogy ötlet szintjén többen is mondhatták, de tény, hogy tettlegesen csak az elmúlt évben történt előrelépés.
A szoborállításról egyébként az EMNP is beszámolt honlapján, „újabb Néppártos sikerként” értékelve azt. Rámutatnak, „a város mai arculatának kialakításában oroszlánrészt vállaló Rimanóczy Kálmán szobrának felállítása a város magyar közösségének régi vágya, de a konkrét megvalósítás 2017 óta került elérhető közelségbe, mióta Zatykó Gyula, a Néppárt alelnöke Ilie Bolojan polgármester tanácsadója lett”.
Teret neveznek el, illetve szobrot állítanak Nagyváradon a város jeles építészének, ifjabb Rimanóczy Kálmánnak. Ez a Barátok temploma néven emlegetett olaszi római katolikus templom előtt kapna helyet.
Mint írják, kezdeményezésére az elöljáró vállalta, hogy a Szent László térre állított kér román egyházi elöljáró – Roman Ciorogariu ortodox és Radu Demetriu görög katolikus püspök – szobraival párhuzamosan a magyar közösség felé tett gesztusként az ifjú Rimanóczy és Rimler Károly szobrát is felállítja az önkormányzat.
Apjához, idősebb Rimanóczy Kálmánhoz hasonlóan számos középület és magánpalota alkotója, többek között ő tervezte a városházát, a ma leromlott állapotban lévő pénzügyi palotát és több kórházat.
A tavaly leégett, jelenleg felújítás alatt álló görögkatolikus püspöki palotát is az ifjabb Rimanóczy tervezte
Fotó: Oradea.ro
Neki köszönhető több látványos magánpalota is, a Szent László (Unirii) téri görögkatolikus püspöki palota, az ortodox püspöki székhelyként szolgáló Rimanóczy-palota, a Fő utcai Apolló- és Moskovits Miksa-palota.
Alexandru Păsat kolozsvári szobrászművésznek nem ez az első szobra a Körös-parti városban, ő alkotta meg Roman Ciorogariu ortodox és Radu Demetriu görög katolikus püspök szobrát is, szintén az önkormányzat megrendelésére.
A tűzoltók vasárnap délután kimenekítettek két felnőttet és egy gyereket egy maroshévízi tömbházból, amelynek kigyulladt a tetőzete – számolt be a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Lehet-e gyógyítani gázokkal? És lehet-e vonzó turisztikai célpont egy bugyborékoló, kénszagú lápvidék?
Arad megyében 50 ártézi közkút található, ezek közül 16-nak a vize ajánlott fogyasztásra, és van, aki nemcsak issza a mélyfúrású vizet, hanem azzal is főz.
Bogdan Timar, a Temes Megyei Orvosi Kamara alelnöke azt nyilatkozta, hogy a minőségi egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés az állami rendszerben nem függhet a beteg anyagi helyzetétől.
Egy ötéves kislányt kellett megoperálni az aradi kórházban péntekről szombatra virradóra, miután a gyanú szerint egy 54 éves férfi megerőszakolta őt az utcán, egy garázssor közelében. A feltételezett elkövetőt a rendőrség elfogta és őrizetbe vette.
Őrizetbe vettek péntek reggel egy 45 éves férfit az aradi rendőrök, mert az éjszaka két ízben is ittas vezetésen érték tetten.
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).
Dák ezüstkincset találtak a Maros megyei Beresztelkén, a mintegy 550 gramm súlyú, hat darabból álló ékszergyűjtemény a dák arisztokrácia egyik fontos férfi vagy női tagjáé lehetett.
Előkerült Nagyvárad elveszettnek hitt, 1913-ban készült címere, amely hosszú évtizedeken keresztül a Széles (ma Decebal) utcai hidat díszítette.
Továbbra is tartható az egy ideje júniusra belőtt átadási határidő a Kolozs megyei gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
szóljon hozzá!