Ifj. Rimanóczy Kálmán számos nagyváradi középület és magánpalota alkotója
Fotó: Oradea.ro
Május elsején, ifj. Rimanóczy Kálmán születésének 150. évfordulóján avatnák fel a neves építész nagyváradi szobrát. Az önkormányzat által kiírt tervpályázatot Alexandru Păsat szobrászművész nyerte.
2020. január 09., 13:022020. január 09., 13:02
2020. január 10., 13:282020. január 10., 13:28
Kihirdette a nagyváradi önkormányzat az ifj. Rimanóczy Kálmán építész (1870–1912) egész alakos szobrának elkészítésére kiírt tervpályázat nyertesét, a több impozáns váradi palota megálmodójának alakját Alexandru Păsat szobrászművész formázza meg. A polgármesteri hivatal közleménye szerint a kolozsvári alkotó pályázata bizonyult a legjobbnak a szobor és a köré tervezett kis tér megtervezésére kiírt tenderen, az alkotónak 400 ezer lej áll rendelkezésére az egész alakos szobor tervezésére és elkészítésére.
Az alkotás a Fő (Republicii) utca végén, a Barátok templomaként is emlegetett olaszi római katolikus templom előtt áll majd, melyben a neves építész és a nagyváradi városkép alakulásához szintén jelentős mértékben hozzájáruló édesapja, id. Rimanóczy Kálmán is nyugszik.
Az egész alakos szobor köré eredetileg egy terecskét is elképzeltek, melyet, ha létrejön, szintén a neves építészről lehetne elnevezni, mondta a Krónikának még a nyertes kihirdetése előtt Zatykó Gyula, Ilie Bolojan polgármester magyar ügyekért felelős tanácsadója. Aki arról is beszámolt, hogy a városvezetés a Holnaposok szoborcsoporthoz hasonlóan interaktív szobrot szeretne, így Rimanóczy alakja nem kerül talapzatra.
Erre vonatkozóan több kitételt is megszabott az önkormányzat: a szobornak minimum életnagyságúnak kell lennie, rézötvözetből kell készülnie és valamilyen módon utalnia kell az építész munkásságára.
Keresi a városépítő ifj. Rimanóczy Kálmán szobrának a megálmodóját a nagyváradi önkormányzat. A versenypályázatra jelentkezőknek az interaktív szobor körüli teret is rendezniük kell, új arculatot adva a Barátok temploma előtti közterületnek.
Alexandru Păsat kolozsvári szobrászművésznek nem ez lesz az első ilyen jellegű szobra a Körös-parti városban, ő alkotta meg ugyanis a Szent László (Unirii) tér két legújabb alkotását: Roman Ciorogariu ortodox és Radu Demetriu görög katolikus püspök szobrát, szintén az önkormányzat megrendelésére – ezek is minimális talapzaton állnak, szinte elvegyülve a főtéren áthaladó járókelők között. Előbbi a görögkeleti Holdas templom, utóbbi a görög katolikus székesegyház előtt áll.
De a kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezési Egyetemen oktató szobrásznak a műve Emmanuel de Martonne francia földrajztudós Nagyvásártéri (Parcul 1 Decembrie) mellszobra is, akinek azért állíttatott emléket a Bihar megyei prefektúra, mivel ő rajzolta meg a trianoni román-magyar határt.
Alexandru Păsat kolozsvári szobrászművész pályázata nyert
Fotó: Uad.ro
Kolozsváron is megmintázott már két egyházi elöljárót, Bartolomeu Anania ortodox metropolitát és Nicolae Ivan püspököt.
A Rimanóczy-szobor és -tér megvalósítása érdekében a nagyváradi városvezetés partnerségre lépett a Szentlélek kiáradása nevű egykori ferences templom tulajdonosával, a várad-olaszi római katolikus parókiával, illetve a nagyváradi római katolikus püspökséggel, amely a templommal átellenben található egykori irgalmas rendi (mizeri) kórház és kápolna tulajdonosa is.
A Barátok templomának kriptájában a két Rimanóczy mellett sok neves váradi személyiség is nyugszik – például Sal Ferenc polgármester vagy Fráter Erzsébet, Madách Imre felesége –, az önkormányzat azt szeretné, ha látogathatóvá válna, és minél több turistát vonzana a környékre.
Neki köszönhető a belváros több szecessziós és eklektikus stílusban épült palotája, többek között a tavaly leégett görögkatolikus püspöki palota, az ortodox püspöki székhelyként szolgáló Rimanóczy-palota, a Fő utcai Apolló-palota és Moskovits Miska-palota, melyeket nemrég újítottak fel az önkormányzat homlokzatfelújítási programja keretében.
A tűzoltók vasárnap délután kimenekítettek két felnőttet és egy gyereket egy maroshévízi tömbházból, amelynek kigyulladt a tetőzete – számolt be a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Lehet-e gyógyítani gázokkal? És lehet-e vonzó turisztikai célpont egy bugyborékoló, kénszagú lápvidék?
Arad megyében 50 ártézi közkút található, ezek közül 16-nak a vize ajánlott fogyasztásra, és van, aki nemcsak issza a mélyfúrású vizet, hanem azzal is főz.
Bogdan Timar, a Temes Megyei Orvosi Kamara alelnöke azt nyilatkozta, hogy a minőségi egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés az állami rendszerben nem függhet a beteg anyagi helyzetétől.
Egy ötéves kislányt kellett megoperálni az aradi kórházban péntekről szombatra virradóra, miután a gyanú szerint egy 54 éves férfi megerőszakolta őt az utcán, egy garázssor közelében. A feltételezett elkövetőt a rendőrség elfogta és őrizetbe vette.
Őrizetbe vettek péntek reggel egy 45 éves férfit az aradi rendőrök, mert az éjszaka két ízben is ittas vezetésen érték tetten.
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).
Dák ezüstkincset találtak a Maros megyei Beresztelkén, a mintegy 550 gramm súlyú, hat darabból álló ékszergyűjtemény a dák arisztokrácia egyik fontos férfi vagy női tagjáé lehetett.
Előkerült Nagyvárad elveszettnek hitt, 1913-ban készült címere, amely hosszú évtizedeken keresztül a Széles (ma Decebal) utcai hidat díszítette.
Továbbra is tartható az egy ideje júniusra belőtt átadási határidő a Kolozs megyei gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
szóljon hozzá!