A vészhíváskor közölt információk kulcsfontosságúak a megfelelő egységek gyors kiérkezéséhez
Fotó: Tuchiluș Alex
Milyen lényeges információkat kell közölnünk, amikor vészhelyzet esetén tárcsázzuk az 112-es segélyhívószámot? Hogyan tehetjük hatékonyabbá a hívást, hogy a lehető leggyorsabban segítséget kapjunk? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ Kegyes Dávid önkéntes rohammentős segítségével. Megtudtuk többek között, hogy valamennyi készenléti egység saját feladatkörrel rendelkezik, és ahhoz, hogy a csapatmunka eredményes legyen, a diszpécsert pontosan kell tájékoztatni az adott helyzetről.
2024. február 28., 09:582024. február 28., 09:58
Az egységes segélyhívószámra beérkező hívások közel fele indokolatlan volt az elmúlt évben, ezért a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) nyomatékosan kéri a romániai lakosságot, hogy csak valós vészhelyzet esetén tárcsázzák az 112-t. Kegyes Dávid mentőtiszttel azt jártuk körül, hogy milyen fontos lépéseket kell követnünk egy gyors, pontos és hatékony segélyhívás lebonyolításakor.
A kolozsvári SMURD intenzív terápiás rohammentő önkénteseinek koordinátora szerint a vészhívást a kívánt nyelv kiválasztása után nagyon fontos bemutatkozással kezdeni. „A diszpécser több okból kifolyólag felírja a hívófél adatait is: egyrészt abban az esetben, ha a mentőegység nem találja a helyszínt, az adott személy segítségével azonosítani tudjuk a pontos helyet. Másrészt a mentőegység útközben telefonon érdeklődhet a beteg állapota iránt vagy akár konkrét útmutatásokat is adhat egy helyes elsősegélynyújtáshoz” – részletezte a Krónika érdeklődésére a kincses városi orvostanhallgató. Hozzátette, következő lépésként kulcsfontosságú, hogy minél tömörebben elmondjuk a problémát és annak súlyosságát.
A diszpécsereknek minél részletesebb és pontosabb adatokat kell megadni
Fotó: Barabás Hajnal
„Segélyhívás előtt tegyük fel magunknak a kérdést: valóban olyan súlyos az eset, hogy mentőre van szükségünk? Sok eset nem igényel azonnali orvosi ellátást, például egy egyszerű megfázással, magas vérnyomással a háziorvoshoz fordulhatunk. Mindig gondoljunk arra, hogy abban a pillanatban, amikor mentőt hívunk, egy szabad egységgel kevesebb marad, az erőforrások pedig korlátozottak” – hangsúlyozta Kegyes Dávid. Hozzátette, ezért előfordulhat, hogy egy válságos állapotban lévő betegnek várnia kell, mert az összes mentőegység kevésbé súlyosabb eseteknél tartózkodik.
A 112-es egységes segélyhívó számra tavaly beérkezett hívások 49,29 százalékát a mentőszolgálathoz irányították át – derül ki egy vasárnap közzétett statisztikából.
A mentőtiszt a helyszín-meghatározással kapcsolatban kiemelte, az egységek sok időt veszíthetnek, ha nem közlik velük a pontos házszámot, tömbházszámot, vagy ha ezek nincsenek is felillesztve az épületre. Ha több személy tartózkodik a helyszínen, az is nagy segítség lehet, ha egyikük a közelben, vagy az épületet előtt várja a mentőegységet, és pontos útba igazítást ad.
Bár úgy tűnhet, hogy ezekkel az információkkal időt veszítünk, valójában értékes perceket nyerhetünk” – hívta fel a figyelmet a szakember.
Csecsemő köszönheti az életét a kolozsvári diszpécsernek
A Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség diszpécsere mentette meg egy három hónapos detrehemtelepi csecsemő életét február elején. Miután a baba elveszítette az eszméletét, anyja tárcsázta a 112-es segélyhívót, a kolozsvári diszpécserszolgálatánál pedig Florin Oneț teljesített szolgálatot. A segélyhívó-diszpécser mindenekelőtt megpróbálta megnyugtatni a kétségbeesett nőt, a mentők kiérkezésig pedig tanácsokkal látta el a családot. Megkérte az anyát, hogy tegye a tejet félrenyelő csecsemőt az apa karjára, és óvatosan ütögesse a hátát a kézfejével. A beavatkozás sikeres volt, a baba még a rohammentő kiérkezése előtt felsírt.
Kegyes Dávid arról is beszélt lapunknak, hogy balesetek esetén egyszerre több sérült is lehet, így ha módunkban áll, ne felejtsük el még mentőhívás előtt megszámolni az áldozatokat. Rámutatott, ez nagyon fontos, ugyanis ennek függvényében küldenek 1-2 vagy akár több egységet.
Az önkéntes rohammentős szerint a következő tényezőket szintén mindenképp közölni kell a telefonos operatőrrel: ha a beteg egyedül van otthon, és mi egy másik helyszínről hívunk mentőt; ha egyedül vagyunk otthon, és nem tudjuk kinyitni az ajtót; ha egy balesetnél egy sérült beszorult az autóba. „Egy mentőegység nem közelíthet meg egy veszélyes helyszínt, amíg a rend őrei azt nem biztosítják, ugyanakkor a mentőegység nem tud sem ablakot, sem ajtót betörni, így a beteghez sem tud bejutni mindaddig, amíg a tűzoltók ezt nem teszik lehetővé. A hangsúly a csapatmunkán van, mindegyik egység saját feladatkörrel rendelkezik, és ahhoz, hogy ez a csapatmunka hatékony legyen, a diszpécsert pontosan informálni kell az adott helyzetről” – összegezte Kegyes Dávid a helyes segélyhívás legfontosabb lépéseit,
Az Európai Unió területén 1991 óta működik ez a segélyhívó rendszer, Romániában pedig 2004-től elérhetők a készenléti szervek az 112-es számon. Az elmúlt húsz év alatt több mint 300 millió hívást kezelt a távközlési szolgálat, amelynek minden operátora folyékonyan beszél legalább egy nemzetközi nyelven; ezek között van az angol, francia, spanyol, ukrán, magyar, olasz, német, török, orosz, görög, bolgár. Ugyanakkor az STS 2022-ben új fordításokkal bővítette az 112-es segélyhívás alkalmazást (Apel 112), amely román, magyar, angol, francia, német és ukrán nyelven is használható.
Tucatnyi nyelven, többek között magyarul is lehet hívni az 112-es romániai sürgősségi hívó számot. Tavaly 16 százalékkkal nőtt a nem román nyelvű segélykérők száma.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.
Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.
Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
szóljon hozzá!