Érettségi: idén jobban teljesítettek a diákok, mint tavaly

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

A tizenkettedikes diákok 71,4 százaléka érettségizett sikeresen a szerdán közzétett adatok szerint. Az erdélyi megyék nem okoztak különösebb meglepetést, a Székelyföldön továbbra is a románpróbán elért jegy rontja az átlagot.

Krónika

2017. július 05., 14:022017. július 05., 14:02

2017. július 05., 16:012017. július 05., 16:01

Tavalyhoz képest jobban teljesítettek idén a tizenkettedikes diákok az érettségin: a szerdán közzétett adatok szerint országos szinten a végzősök 71,4 százaléka szerzett átmenő jegyet, ehhez képest az előző évben 66,7 százalékuk vette sikerrel a megmérettetést.

Az eredmény ugyanakkor még változhat, szerda estig lehet benyújtani ugyanis az óvásokat, a végleges osztályzatokat pedig hétfőn, július 10-én függesztik ki.

Liviu Pop oktatási miniszter szerdán visszafogottan nyilatkozott az eredményekről: egyrészt nem tudta kommentálni, hogy az idei tételek egyszerűbbek voltak-e az előző évekhez képest, ugyanakkor arra is kitért, hogy szerinte

mindenképpen szükég lenne a differenciált érettségi bevezetésére, erről ígérete szerint alapos közvitát fognak tartani.

Szeben és Kolozs megye vezeti a listát

Az erdélyi megyékben elért eredmények nem hoztak különösebb meglepetést, mindössze annyi változott, hogy

Kolozs megye a „hagyományokkal” ellentétben ezúttal nem az első, hanem a második helyet foglalja el,

de a 82,95 százalékos átmenési arány így is messzemenően meghaladja az országos átlagot.

Kolozs megye a többi térséghez képest rendszeresen kiválóan teljesít az érettségin, tavaly a vizsgázók 83 százaléka szerzett oklevelet. Idén kilenc diák érte el a maximális, színtízes átlagosztályzatot, ők mindannyian román iskolában végeztek, ugyanakkor a magyar tanintézetekbe járó tizenkettedikesek sem „panaszkodhatnak”:

a legjobban a kolozsvári Apáczai Csere János Gimnáziumban végzett Adorjáni Csenge teljesített 9,75-ös átlagjeggyel.

Erdélyben ezúttal a Szeben megyei diákok érték el a legjobb eredményeket: az oktatási minisztérium által közölt adatok szerint az óvások előtt az átmenési arány 83,8 százalék. Szeben megye ezzel jócskán javított tavalyhoz képest, amikor a végzősök 77 százaléka szerzett érettségi oklevelet. Idén egyébként két diáknak sikerült tízes átlaggal végeznie. A sorban Brassó megye következik 78,44 százalékkal, ez szinte pontosan megegyezik a tavalyi eredményekkel.

A sor végén kullognak a székelyföldi megyék

Sajnos a jegyek alapján felállított lista másik végében sem történt meglepetés, a három székelyföldi megye ugyanis ebben az évben is a leggyengébben teljesítő térségek között található.

Az Erdélyben utolsó helyen szereplő Hargita megyében jegyzett 60,53 százalékos átmenési arány messze elmarad az országos átlagtól,

és szinte pontosan megegyezik a tavalyi 60,09 százalékos eredménnyel. A megyei tanfelügyelőség összesítése alapján a papírformának megfelelően a legtöbben román nyelv és irodalomból buktak meg, ebből a tantárgyból a diákoknak csak 72 százaléka írt legalább 5-öst.

Görbe Péter főtanfelügyelő úgy értékelt: az eredmény elfogadható, de nem kielégítő. A sikeresen érettségizők aránya szempontjából a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium és a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceum diákjai teljesítettek a legjobban.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

A tavalyi 66 százalékhoz képest

rontott valamelyest Maros megye, ahol a végzősök 65,5 százaléka szerzett oklevelet, ezzel Erdélyben a második leggyengébben teljesítő megye.

Színtízes átlagot senkinek sem sikerült elérnie, a legnagyobb jegyet szerző két magyar tagozatos diák ugyanakkor a Bolyai Farkas Főgimnáziumban végzett.

Kovászna megye ezzel szemben 2 százalékot javított tavalyhoz képest, de az idei érettségin elért 67,61 százalékos átmenési arány is csak hátulról a „harmadik helyre” volt elég.

Nemrég egyébként arról számoltunk be, hogy Háromszéken sokan meg sem próbálkoznak az érettségivel: idén több mint 200 tizenkettedikes döntött úgy, hogy nem iratkozik be a vizsgára. Kiss Imre főtanfelügyelő akkor úgy nyilatkozott: azoknak a diákoknak, akik elvégzik a középiskolát, mindenképpen meg kellene szerezniük az érettségi oklevelet, a technikumban és a posztlíceumban azonban nem kérik a diplomát a jelentkezésnél.

Hozzátette: sokan a tizenkettedik után munkát vállalnak, ezért beérik a középiskola elvégzését igazoló tanúsítvánnyal. A főtanfelügyelő abban bízik, a fiatalok egy része utólag ráébred, hogy mégiscsak szükség van az érettségi oklevélre, és néhány év múlva megpróbálkoznak a vizsgával.

Az összesítések alapján

Bihar megye a tavalyi átmenési arányhoz képest javított, ugyanis az előző évi 58 százalékot idén 69,17 százalékra tornázta fel,

a végzősök közül ugyanakkor nyolcan érték el a tízes átlagot. A javítás elmondható Szatmár megyéről is, ahol a tavalyi 68 százalékos eredmény 72,92 százalékra nőtt, a partiumi megyében azonban egy diák sem ért el tízes átlagot. Az adatok szerint Temes megye az országos átlag fölött (72 százalék), míg Arad megye alatta (65 százalék) teljesített.

•  Fotó: Pap Éva Galéria

Fotó: Pap Éva

Ez volt az elmúlt 7 év legsikeresebb érettségije

Az eredmények alapján az idei volt az elmúlt hét év legsikeresebb érettségije, ugyanis 2010 óta nem volt ennyi sikeresen vizsgázó tizenkettedikes.

A mélypontot a 2011-es év jelentette, amikor a diákoknak a fele sem tudott oklevelet szerezni,

alig 44 százalékuk érte el a minimális 6-os átlagosztályzatot, míg a korábbi években rendszerint 70–85 százalékuk sikerrel vette a megmérettetést. A visszaesés nem volt véletlen, az oktatási minisztérium intézkedése nyomán akkor kezdtek ugyanis videokamerákat beszerelni a vizsgatermekbe, az első években pedig rengeteg tanulót kizártak csalás miatt.

Az eredmény 2012-ben is katasztrofális volt, az átmenési arány akkor sem érte el az 50 százalékot, a szaktárca azonban nem volt hajlandó lemondani arról, hogy video- és hangfelvételek készüljenek az érettségiről. Az eredmények azóta évről évre fokozatosan javulnak. A sikeres vizsgához egyébként minden tantárgyból el kell érni legalább az 5-ös jegyet, az átlag viszont legalább 6-os kell legyen.

Az érettségi vizsgák eredményei megyei lebontásban ezen a honlapon érhetők el.

Bereczki Szilvia, Kőrössy Andrea

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 21., csütörtök

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné

Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.

Erdélyi faipari kombinát tulajdonosa vált fizetésképtelenné
2024. november 21., csütörtök

Sínekre dőlt fák miatt leállt a vasúti közlekedés Hargita megyében

A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.

Sínekre dőlt fák miatt leállt a vasúti közlekedés Hargita megyében
2024. november 21., csütörtök

Vörös riasztást adtak ki hóviharok miatt, több erdélyi megye is érintett

Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Vörös riasztást adtak ki hóviharok miatt, több erdélyi megye is érintett
2024. november 21., csütörtök

Megalakult az Arad megyei önkormányzat, egyelőre egy magyar tanácsossal

Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.

Megalakult az Arad megyei önkormányzat, egyelőre egy magyar tanácsossal
2024. november 21., csütörtök

Beszterce-Naszód megyébe is megérkezett a tél; van, ahol a 20 centimétert is eléri a hóréteg vastagsága

A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.

Beszterce-Naszód megyébe is megérkezett a tél; van, ahol a 20 centimétert is eléri a hóréteg vastagsága
2024. november 21., csütörtök

Több ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében a havazás és a viharos erejű szél miatt

Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.

Több ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében a havazás és a viharos erejű szél miatt
2024. november 20., szerda

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint

Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.

Kormányalakítási tárgyalásokról csak az elnökválasztás után lehet szó Kelemen Hunor szerint
2024. november 20., szerda

Erdély-szerte havazásra és erős szélre figyelmeztetnek

Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.

Erdély-szerte havazásra és erős szélre figyelmeztetnek
2024. november 20., szerda

Meglépték: betiltotta a bérelhető elektromos rollereket az egyik erdélyi nagyváros

A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.

Meglépték: betiltotta a bérelhető elektromos rollereket az egyik erdélyi nagyváros
2024. november 19., kedd

Síszezon Erdélyben: belőtték a hóágyúkat

Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.

Síszezon Erdélyben: belőtték a hóágyúkat