Érettségi: idén jobban teljesítettek a diákok, mint tavaly

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

A tizenkettedikes diákok 71,4 százaléka érettségizett sikeresen a szerdán közzétett adatok szerint. Az erdélyi megyék nem okoztak különösebb meglepetést, a Székelyföldön továbbra is a románpróbán elért jegy rontja az átlagot.

Krónika

2017. július 05., 14:022017. július 05., 14:02

2017. július 05., 16:012017. július 05., 16:01

Tavalyhoz képest jobban teljesítettek idén a tizenkettedikes diákok az érettségin: a szerdán közzétett adatok szerint országos szinten a végzősök 71,4 százaléka szerzett átmenő jegyet, ehhez képest az előző évben 66,7 százalékuk vette sikerrel a megmérettetést.

Az eredmény ugyanakkor még változhat, szerda estig lehet benyújtani ugyanis az óvásokat, a végleges osztályzatokat pedig hétfőn, július 10-én függesztik ki.

Liviu Pop oktatási miniszter szerdán visszafogottan nyilatkozott az eredményekről: egyrészt nem tudta kommentálni, hogy az idei tételek egyszerűbbek voltak-e az előző évekhez képest, ugyanakkor arra is kitért, hogy szerinte

mindenképpen szükég lenne a differenciált érettségi bevezetésére, erről ígérete szerint alapos közvitát fognak tartani.

Szeben és Kolozs megye vezeti a listát

Az erdélyi megyékben elért eredmények nem hoztak különösebb meglepetést, mindössze annyi változott, hogy

Kolozs megye a „hagyományokkal” ellentétben ezúttal nem az első, hanem a második helyet foglalja el,

de a 82,95 százalékos átmenési arány így is messzemenően meghaladja az országos átlagot.

Kolozs megye a többi térséghez képest rendszeresen kiválóan teljesít az érettségin, tavaly a vizsgázók 83 százaléka szerzett oklevelet. Idén kilenc diák érte el a maximális, színtízes átlagosztályzatot, ők mindannyian román iskolában végeztek, ugyanakkor a magyar tanintézetekbe járó tizenkettedikesek sem „panaszkodhatnak”:

a legjobban a kolozsvári Apáczai Csere János Gimnáziumban végzett Adorjáni Csenge teljesített 9,75-ös átlagjeggyel.

Erdélyben ezúttal a Szeben megyei diákok érték el a legjobb eredményeket: az oktatási minisztérium által közölt adatok szerint az óvások előtt az átmenési arány 83,8 százalék. Szeben megye ezzel jócskán javított tavalyhoz képest, amikor a végzősök 77 százaléka szerzett érettségi oklevelet. Idén egyébként két diáknak sikerült tízes átlaggal végeznie. A sorban Brassó megye következik 78,44 százalékkal, ez szinte pontosan megegyezik a tavalyi eredményekkel.

A sor végén kullognak a székelyföldi megyék

Sajnos a jegyek alapján felállított lista másik végében sem történt meglepetés, a három székelyföldi megye ugyanis ebben az évben is a leggyengébben teljesítő térségek között található.

Az Erdélyben utolsó helyen szereplő Hargita megyében jegyzett 60,53 százalékos átmenési arány messze elmarad az országos átlagtól,

és szinte pontosan megegyezik a tavalyi 60,09 százalékos eredménnyel. A megyei tanfelügyelőség összesítése alapján a papírformának megfelelően a legtöbben román nyelv és irodalomból buktak meg, ebből a tantárgyból a diákoknak csak 72 százaléka írt legalább 5-öst.

Görbe Péter főtanfelügyelő úgy értékelt: az eredmény elfogadható, de nem kielégítő. A sikeresen érettségizők aránya szempontjából a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium és a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceum diákjai teljesítettek a legjobban.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

A tavalyi 66 százalékhoz képest

rontott valamelyest Maros megye, ahol a végzősök 65,5 százaléka szerzett oklevelet, ezzel Erdélyben a második leggyengébben teljesítő megye.

Színtízes átlagot senkinek sem sikerült elérnie, a legnagyobb jegyet szerző két magyar tagozatos diák ugyanakkor a Bolyai Farkas Főgimnáziumban végzett.

Kovászna megye ezzel szemben 2 százalékot javított tavalyhoz képest, de az idei érettségin elért 67,61 százalékos átmenési arány is csak hátulról a „harmadik helyre” volt elég.

Nemrég egyébként arról számoltunk be, hogy Háromszéken sokan meg sem próbálkoznak az érettségivel: idén több mint 200 tizenkettedikes döntött úgy, hogy nem iratkozik be a vizsgára. Kiss Imre főtanfelügyelő akkor úgy nyilatkozott: azoknak a diákoknak, akik elvégzik a középiskolát, mindenképpen meg kellene szerezniük az érettségi oklevelet, a technikumban és a posztlíceumban azonban nem kérik a diplomát a jelentkezésnél.

Hozzátette: sokan a tizenkettedik után munkát vállalnak, ezért beérik a középiskola elvégzését igazoló tanúsítvánnyal. A főtanfelügyelő abban bízik, a fiatalok egy része utólag ráébred, hogy mégiscsak szükség van az érettségi oklevélre, és néhány év múlva megpróbálkoznak a vizsgával.

Az összesítések alapján

Bihar megye a tavalyi átmenési arányhoz képest javított, ugyanis az előző évi 58 százalékot idén 69,17 százalékra tornázta fel,

a végzősök közül ugyanakkor nyolcan érték el a tízes átlagot. A javítás elmondható Szatmár megyéről is, ahol a tavalyi 68 százalékos eredmény 72,92 százalékra nőtt, a partiumi megyében azonban egy diák sem ért el tízes átlagot. Az adatok szerint Temes megye az országos átlag fölött (72 százalék), míg Arad megye alatta (65 százalék) teljesített.

•  Fotó: Pap Éva Galéria

Fotó: Pap Éva

Ez volt az elmúlt 7 év legsikeresebb érettségije

Az eredmények alapján az idei volt az elmúlt hét év legsikeresebb érettségije, ugyanis 2010 óta nem volt ennyi sikeresen vizsgázó tizenkettedikes.

A mélypontot a 2011-es év jelentette, amikor a diákoknak a fele sem tudott oklevelet szerezni,

alig 44 százalékuk érte el a minimális 6-os átlagosztályzatot, míg a korábbi években rendszerint 70–85 százalékuk sikerrel vette a megmérettetést. A visszaesés nem volt véletlen, az oktatási minisztérium intézkedése nyomán akkor kezdtek ugyanis videokamerákat beszerelni a vizsgatermekbe, az első években pedig rengeteg tanulót kizártak csalás miatt.

Az eredmény 2012-ben is katasztrofális volt, az átmenési arány akkor sem érte el az 50 százalékot, a szaktárca azonban nem volt hajlandó lemondani arról, hogy video- és hangfelvételek készüljenek az érettségiről. Az eredmények azóta évről évre fokozatosan javulnak. A sikeres vizsgához egyébként minden tantárgyból el kell érni legalább az 5-ös jegyet, az átlag viszont legalább 6-os kell legyen.

Az érettségi vizsgák eredményei megyei lebontásban ezen a honlapon érhetők el.

Bereczki Szilvia, Kőrössy Andrea

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 20., vasárnap

Tűz ütött ki egy Kolozs megyei rendezvényteremben

Tűz ütött ki vasárnap este a Kolozs megyei Erdőfelek egyik rendezvénytermének konyhájában lévő elektromos panelben, amelyet az alkalmazottak még a tűzoltóság kiérkezése előtt eloltottak. Az épületből húsz személy, köztük az alkalmazottak is kimenekültek.

Tűz ütött ki egy Kolozs megyei rendezvényteremben
2024. október 20., vasárnap

Alacsonyan szállt egy autó a dél-erdélyi autópályán, több mint 3000 lejes bírság volt a „jutalom”

Óránként 210 kilométeres sebességgel száguldott egy autós vasárnap az A1-es jelzésű dél-erdélyi autópálya Déva és Nagylak közötti szakaszán – közölte a rendőrség.

Alacsonyan szállt egy autó a dél-erdélyi autópályán, több mint 3000 lejes bírság volt a „jutalom”
2024. október 20., vasárnap

Erdélyi szórványgyülekezet temploma újult meg a magyar kormány támogatásával

Alig félszáz lelkes református szórványgyülekezet temploma újult meg a magyar kormány támogatásával a Kolozs megyei Noszolyon. Kató Béla erdélyi református püspök különleges alkalomnak nevezte a vasárnapi templomszentelést.

Erdélyi szórványgyülekezet temploma újult meg a magyar kormány támogatásával
2024. október 20., vasárnap

Repülés közben kikapcsolódott a felszerelése, életét vesztette egy siklóernyő-oktató Brassó megyében

Meghalt vasárnap egy barcaszentpéteri siklóernyő-oktató, akinek repülés közben kikapcsolódott a felszerelése és lezuhant a magasból – közölte a Brassó megyei rendőrség.

Repülés közben kikapcsolódott a felszerelése, életét vesztette egy siklóernyő-oktató Brassó megyében
2024. október 20., vasárnap

Medve támadt egy férfira az egyik erdélyi megyében

Medve támadt egy férfira Beszterce-Naszód megyében vasárnap.

Medve támadt egy férfira az egyik erdélyi megyében
2024. október 20., vasárnap

Szabadlábon védekezhet az eltűnt, majd Szerbiában megtalált Hunyad megyei gyerekek apja

Szabadlábon védekezhet Adrian Marţian, annak a három szentandrási testvérnek az apja, akiket eltűntnek nyilvánítottak, majd Szerbiában találtak meg a hatóságok.

Szabadlábon védekezhet az eltűnt, majd Szerbiában megtalált Hunyad megyei gyerekek apja
2024. október 19., szombat

Tanoda, amely az életre neveli a csedregi roma gyerekeket

Az iskolaelhagyás és analfabetizmus csökkentésére, az életre való nevelésre törekednek a csedregi BuKi Gyermekközpontban, ahol naponta több mint 40 hátrányos helyzetű gyereknek nyújtanak étkezési, tisztálkodási lehetőséget, segítséget a tanulásban.

Tanoda, amely az életre neveli a csedregi roma gyerekeket
2024. október 19., szombat

Jól halad a dél-erdélyi autópálya hiányzó, medveátjárós szakaszának építése a közlekedési miniszter szerint

2026 végére készülhet el a Lugos és Déva közötti autópályaszakasz hiányzó része – jelentette be szombaton Sorin Grindeanu közlekedési miniszter a Marzsina térségében található építőtelepen.

Jól halad a dél-erdélyi autópálya hiányzó, medveátjárós szakaszának építése a közlekedési miniszter szerint
2024. október 19., szombat

Újabb korrupciógyanú a román–magyar határon

Vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak több, a román–magyar határ Csengersima-Pete (Petea) határátkelőjének román oldalán dolgozó határrendészt – jelentette pénteken a Szatmár megyei törvényszéki ügyészség tájékoztatása alapján az Agerpres hírügynökség.

Újabb korrupciógyanú a román–magyar határon
2024. október 19., szombat

Székelyhíd: igazolta a regnáló polgármester újabb mandátumát a bíróság, az ellenzék nem adja fel

A margittai bíróság pénteki döntése értelmében Béres Csaba, Székelyhíd jelenleg is regnáló, a június 9-ei választásokból vesztesként kikerülő, majd az újraszámolást követően egyetlen vokssal győzedelmeskedő RMDSZ-es polgármestere folytathatja munkáját.

Székelyhíd: igazolta a regnáló polgármester újabb mandátumát a bíróság, az ellenzék nem adja fel