Épül Erdély legnagyobb kórháza: az első munkafázis, az alapozás 80 százaléka készült el
Fotó: ADRNV
Zajlik a munka Erdély legnagyobb kórháza, a kolozsvári regionális sürgősségi egészségügyi intézmény építőtelepén, a munkálatok első szakasza mintegy nyolcvan százalékban elkészült. Erdély legnagyobb kórháza körülbelül 600 millió euróból, nagyrészt uniós forrásokból épül, 850 fekvőbeteget képes majd ellátni, és a remények szerint négy éven belül elkészül.
2025. január 01., 18:082025. január 01., 18:08
2025. január 03., 12:142025. január 03., 12:14
Napról napra közelebb kerül a megvalósuláshoz Románia egyik legambiciózusabb projektje, Erdély legnagyobb kórháza, egy hatalmas épület, amelynek térfogata 1600 olimpiai úszómedencéhez hasonlítható – közölte az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség (ADRNV) a kolozsvári regionális sürgősségi kórház építkezésén tapasztaltakról szóló beszámolójában. Az uniós forrásokat kezelő hatóság tájékoztatása szerint
Az első lépés „munkaigényes és sajnos túl kevéssé látható, de biztosítja egy olyan projekt gyökereit, amelyre hamarosan büszkék lehetünk”. A területet átszelő csöveket és közművezetékeket áthelyezték, és előkészületeket tettek az alapozásra egy 53 000 négyzetméteres, futballstadionhoz hasonló méretű területen.
A már elvégzett munka is lenyűgöző: 140 000 köbméternyi földet ástak ki, és a mintegy 20 000 négyzetméteres területen épített támfalak 1400 tonna súlyú vasmegerősítést tartalmaznak, ami az Eiffel-torony súlyának 14 százalékának felel meg. A helyszín hamarosan készen áll a következő szakaszra, amikor Erdély legnagyobb középületének falai épülnek meg.
Egy ilyen fontos projekt nem csak a falakról és az infrastruktúráról szól. Lehetőséget jelent a régió egyetemein tanuló fiatal orvosok számára, és ideális munkahelyet egészségügyi szakembereinknek, akik közül sokan jelenleg a világ más részein dolgoznak” – írják a fejlesztési ügynökség közleményében.
Így fog kinézni Erdély legnagyobb kórháza
Fotó: Facebook/Spitalul Regional de Urgență Cluj
Amely szerint a lenyűgöző számadatokon túl ez a projekt közvetlen előnyökkel jár az emberek számára: nagyobb biztonság, nagyobb kényelem és jobb életminőség. „Ez egy befektetés régiónk jövőjébe, egy fontos lépés egy olyan egészségügyi rendszer felé, amely minden lakos igényeit kielégíti. A kolozsvári regionális sürgősségi kórház nem csak egy építkezés. Ez egy valódi, konkrét változás ígérete, amely gyökeresen átalakítja az egészségügy és az orvosi ellátás szemléletét. Ez egy olyan projekt, amelyre mindannyian büszkék lehetünk, egy olyan projekt, amely bizonyítja, hogy az európai alapok mindenekelőtt az emberek javát szolgáló befektetések” – olvasható a tájékoztatásban.
Az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség az Európai Unió Egészségügyi Programja révén finanszírozza a beruházást.
az egészségügyi infrastruktúra fejlesztése, valamint egy könnyebben hozzáférhető, korszerűbb és hatékonyabb egészségügyi rendszer létrehozása érdekében.
Az először mintegy két évtizede felvetett, azóta sokáig csak ígérgetett kolozsvári regionális sürgősségi kórház megépítésére vonatkozó szerződést idén februárban írták alá többek között a miniszterelnök, az egészségügyi miniszter, a Kolozs megyei önkormányzat és az építővállalatok képviselőinek jelenlétében. A munkatelepet májusban avatták fel.
A kolozsvári regionális sürgősségi kórház építési munkálatainak hivatalos avatóünnepségén vett részt szombaton Alexandru Rafila egészségügyi miniszter, aki ez alkalomból kijelentette: érezhetően javulni fog az egészségügyi ellátás minősége Romániában.
az uniós források mintegy 400 millió eurót biztosíthatnak, a hiányzó összeg nagy részét az Európai Beruházási Banktól származó 250 millió eurós kölcsönből fedezhetik.
Erdély legnagyobb kórháza 850 fekvőbeteget képes majd ellátni
Fotó: Facebook/Spitalul Regional de Urgență Cluj
Az épületegyüttes 849 fekvőbeteg-ellátó ággyal, 19 műtővel, a sürgősségi részlegen 60 ággyal, 70 járóbeteg-ellátó helyiséggel és mintegy 80, diagnosztikai és kezelési szolgáltatásokra (képalkotás, sebészeti szolgáltatások, endoszkópia, kardiológia stb.) alkalmas helyiséggel rendelkezik majd. A kórházat premierként szolgáltatási központok szerint strukturálják, olyan központok kapnak helyet benne helyet, mint például a fej-nyaki, mellkasi, hasi, belgyógyászati, anya- és gyermekközpont stb. A kórházat a szerződés aláírásától számított 4 év alatt kell megépíteni.
A kolozsvári regionális intézmény a szomszédos Szászfenes területén épül. A kórházépítéssel párhuzamosan nekifogtak az ország legnagyobb községét, illetve a kincses várost összekötő, rendkívül forgalmas útszakasz négysávosról hatsávosra bővítésének, az út- és felüljáró-építés a kolozsvári körgyűrűprojekt része. Az erdélyi regionális kórház mellett hasonló megaintézményt építenek Romániában Iași-ban és Craiován is.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!