A kollégium korszerű lakhatási körülményeket kínál a mezőségi diákok számára
Fotó: Téka Alapítvány
Közel 6,4 millió lejes beruházással és zömében magyar kormányzati finanszírozással elkészült a szamosújvári Téka Szórványkollégium új épületszárnya. A beruházás megvalósításának köszönhetően Erdély egyik legnagyobb szórványbentlakása korszerű épületbe költözik, ahol egy fedél alatt, egy közösséget alkothat a száz bentlakó diák. A létesítményről a vasárnap délutáni átadó ünnepség kapcsán a Téka Alapítvány elnökével, Balázs-Bécsi Attilával beszélgettünk.
2023. szeptember 14., 19:052023. szeptember 14., 19:05
2023. szeptember 14., 20:112023. szeptember 14., 20:11
Új épületszárnnyal bővült a mezőségi Téka szórványkollégium Szamosújváron. A 6 392 000 lej összköltségvetésű beruházásból 410 millió forintot (5 330 000 lejt) a magyar kormány nemzetpolitikai államtitkársága fizetett ki. A fennmaradó összeg a Téka Alapítvány 350 000 lejes önrészéből, az RMDSZ Communitas Alapítványának 70 ezer lejes támogatásából, valamint a kolozsvári Hentz Lajos és Rozália 92 ezer euró értékű, a szórványoktatást fenntartó alapítványnak adományozott lakosztályából jött össze.
A Téka Alapítvány szerkesztőségünkhöz eljuttatott tájékoztatójából kiderül, hogy az új kollégium hasznos alapterülete 1058 négyzetméter, a négyszintes épület 100 bentlakót tud befogadni. A földszinten található a konyha, a 90 személyes ebédlő és a gépház. A következő három szinten négyágyas szobákban vannak elhelyezve a bentlakó diákok.
A hétezer négyzetméteres telken található a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum két iskolaépülete, egy tornaterem, egy műfüves sportpálya, szabadtéri erőpark és egy paintballpálya. Az intézmény állami fenntartása érdekében a Kemény Zsigmond Elméleti Líceumhoz tartozó épületeket az alapítvány 2016-ban 49 évre átadta a helyi önkormányzatnak, az új kollégiumot azonban továbbra is a Téka Alapítvány tartja fenn.
A vasárnap felavatásra kerülő felújított és kibővített épületszárny
Fotó: Téka Alapítvány
Magyar állami támogatás nélkül nem megy
A szamosújvári Kemény Zsigmond Elméleti Líceumban az idei tanévben 450 diák tanul, a bentlakásban 110 diákról gondoskodnak. „Elsősorban a tóvidéki és szamosháti térségből érkeznek hozzánk diákok, a Válaszúton negyedik osztályt végzett tanulók szintén a mi iskolánk ötödik osztályába iratkoznak, nyolcadiktól pedig a mezőségi falvak nyolcosztályos iskoláiból – Székről, Buzából és Décséről – érkeznek elsősorban gyerekek” – sorolta portálunknak Balázs-Bécsi Attila, a Téka Alapítvány elnöke.
Az elemiben – előkészítő osztálytól negyedikig – valamennyi osztályban legalább harminc szamosújvári magyar gyerek tanul. A szórványoktatást működtető alapítvány vezetője arról is beszélt a Krónikának, hogy a bentlakó diákok szállása, teljes ellátása és hétvégi haza- és visszautaztatása ingyenes a tanulók számára. A kollégium fenntartásának költségeit elsősorban magyar állami normatív támogatásból fedezik, kisebb részét a Communitas Alapítványnál megpályázott összeggel egészítik ki.
A Krónika érdeklődésére, miszerint a bukaresti tanügyminisztérium mennyivel járul hozzá a kollégium fenntartásához, Balázs-Bécsi Attila azt mondta,
„Járni jár, csak nem jut” – fogalmazott a mezőségi szervezet vezetője.
A kortárs kultúrát, művészetet is közel hozza a fiatalokhoz a Mezőségen működő, a szórványmagyarság megmaradásáért immár 30 éve aktívan tevékenykedő szamosújvári Téka Alapítvány.
A „civilben” történelem-filozófia szakos tanár portálunknak nyomatékosította, hogy a Téka Alapítvány alapelve szerint ha egy városi diák nem kell azért fizessen, hogy magyar iskolába járhasson, a lehetőséget azoknak a mezőségi falusi diákoknak is meg kell adni, akik családjukat hátra hagyva Szamosújvárra jönnek magyarul tanulni. Amíg a költségeket elő tudják teremteni, a kollégium ingyenes marad. Mint ahogy a diákok pénteki hazaszállítását és vasárnapi visszautaztatását is az alapítvány válallja személyszállító vállalatoktól bérelt buszokkal, a Kallós Alapítvány által fenntartott válaszúti kollégiummal közösen.
A szórványoktatást kiszolgáló kollégiumi háttér nélkül a magyar nyelvű oktatás ma már nem valósítható meg, és ennek költségeit jórészt magyar kormányfinanszírozásból lehet fenntartani Erdélyben.
Fotó: Téka Alapítvány
2016-ban adták át a mezőségi magyar szórványiskolát
A szamosújvári Téka Alapítvány 2000 decemberében a válaszúti Kallós Alapítvánnyal együtt indította el a mezőségi szórványoktatási programot, amely összehangolt és tervszerű módon, hosszú távon biztosítja a mezőségi szórványközösség anyanyelven történő oktatását. A program keretében a Téka Alapítvány egy szórványbentlakás létrehozását, működtetését, korszerűsítését és a mezőségi magyar iskolaközpont felépítését vállalta.
A tanintézet által biztosított minőségi oktatási körülmények nagy vonzerőt gyakoroltak a mezőségi szórványközösségekre. A bentlakás működése fontos feltétele a magyar iskola létezésének, az ott tanuló diákok egyharmada bentlakó. Magyarország kormánya a nemzetpolitikai államtitkárságon keresztül 2010-től nemzeti jelentőségű intézményként kezeli a mezőségi szórványoktatási programot.
A Téka Szórványkollégium bentlakása az idei tanévben 112 diákról gondoskodik 25 mezőségi településről. Az új beruházás megvalósításával Erdély egyik legnagyobb szórványbentlakása végre korszerű épületbe költözik, ahol egy fedél alatt, egy közösséget alkothatnak a bentlakó diákok. Ugyanakkor sikerült kialakítani a mezőségi szórvány és a szamosújvári magyar közösség számára egy olyan egységes oktatási-kulturális-szabadidős központot, ami magába foglalja a magyar iskolát, kollégiumot, sportcsarnokot, sportpályát, kézművesházat és szabadidős parkot.
A vasárnapi avatóünnepség keretében kerül sor a Téka díj átadására is. Az alapítvány díjazottjai: Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár és Brendus Réka, a nemzetpolitikai államtitkárság főosztályvezetője.
Meg kell tartanunk azokat a kulturális, civilizációs hajszálgyökereket, amelyekben az eljövendő magyar nemzedékek meg tudnak kapaszkodni, és otthonuknak érezhetik ezt a tájegységet – vallja Balázs-Bécsi Attila, a szamosújvári Téka Alapítvány elnöke.
Brassóban továbbra sem működik magyar kulturális intézményrendszer, és fogy a magyarság, ennek ellenére lelkesedéssel, immár 14. alkalommal szervezik meg vasárnaptól a magyar napokat, amely idén is gazdag, változatos kínálattal várja a közönséget.
Hargita megyében nyolc településen 39 transzformátorállomást rongált meg a felhőszakadás, áramkieséseket okozva – közölte szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter jelenlétében a Fehér megyei Szépmezőhöz tartozó Bethlenszentmiklóson már pénteken országos takarítási napot tartanak, összekapcsolva az eseményt a délután kezdődő Bethlenszentmiklósi Magyar Napokkal.
Fiatal nő holttestét emelték ki a Szamosból pénteken Szatmárnémetiben – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Az ország kilenc megyéjére másodfokú (narancssárga), az ország több mint felére elsőfokú (sárga) riasztást bocsátott ki pénteken felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A közúti infrastruktúráért felelős országos társaság (CNAIR) kiadta az engedélyt a Háromszéken is áthaladó A13-as Brassó–Bákó-autópálya megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére. A székelyföldi autópálya alapterve két év alatt készülhet el.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem áfa nélkül 20 millió lejt szán a kolozsvári Pákei-villa felújítására, melyben jelenleg a felsőoktatási intézmény Pszichológiai Intézete működik.
1944 szeptemberében véres harcok dúltak Arad környékén, az Ópálos feletti magaslatokon és a magyar határhoz közeli településeken magyar áldozatokat követeltek az ütközetek.
A közvilágítás, az üzletek neonfényei vagy akár a szomszédos lakások világítása sokak mindennapjait, pontosabban éjszakáit megkeseríti.
Ciprian Dobre prefektus csütörtökön bejelentette, hogy idén 43 olyan medvét fognak kilőni a Maros megyében, amelyek a lakosság életét veszélyeztetik és kárt okoznak a gazdáknak.
szóljon hozzá!