A gyenge mérgű rákosi vipera nappali életmódot folytat. A párzási időszakon kívül elsősorban a reggeli és a késő délutáni órákban aktív
Fotó: Milvus Csoport
Elveszettnek hitt, 61 éve nem látott rákosi vipera populációt igazoltak szakemberek Kolozs megyében – közölte honlapján a Milvus Csoport természetvédelmi egyesület.
2023. november 23., 22:012023. november 23., 22:01
Mint írták, 1962-ben április 25-én N. Roman lencsevégre kapott Kolozs megyében egy rákosi viperát, az irodalom később a jelzést Bonchida és Szék lelőhellyel emlegette. Bár egyesek szerint a fotó nem volt elég bizonyíték a faj ottani jelenlétéhez, mégis történtek szerény, de sikertelen törekvések, hogy a fajt újra megtalálják. A rákosi vipera egyébként gyenge mérgű kígyó, mely ritkán támad, a Kárpát-medencén kívül a világon sehol máshol nem fordul elő. A szakemberek beszámolója az első Kolozs megyei jelzést követően 61 év, 5 hónap és 9 nap múlva bukkantak rá a fajra.
Az expedíciót október 2. és 8. között szervezték, hét nap alatt 24 résztvevővel. A Milvus keresését a Kiskunsági Nemzeti Park viperakereső kutyás egysége is segítette, hisz Mizsei Edvárd, a nemzeti parknak a rákosi vipera védelméért folytatott európai uniós LIFE projektkoordinátora és német juhászkutyája, Tomi is részt vett a keresésen.
„Jelenleg a rákosi viperát nyolc élőhelyről ismerjük, Kolozsvár magasságáról egészen Mihálcfalva (Fehér megye) melletti gyepes területekig. Ezúttal is köszönetet szeretnénk mondani minden résztvevőnek, hogy velünk tartottak ebben a tevékenységünkben is. Ugyanakkor köszönetet szeretnénk mondani a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóságának is, hogy most már néhány éve töretlenül támogatja a rákosi vipera védelmi tevékenységeinket” – fogalmaznak a Milvus csoport képviselői. Mint írják, az expedíciót a következő években is szeretnék megszervezni.
A rákosi vipera rendkívül ritka és környezeti behatásokra érzékeny faj
Fotó: Milvus Csoport
Amint a rakosivipera.hu honlapon olvasható, a rákosi vipera rendkívül ritka és környezeti behatásokra érzékeny faj. Elszórt, néhány tucatnyi egyedből álló,
A rákosi vipera 1974 óta védett, az 1980-as évek végétől fokozottan védett Magyarországon. Tápláléka túlnyomó többségében sáskákból, szöcskékből, illetve kisméretű gyíkokból áll. A felnőtt példányok madárfiókákkal és rágcsálóivadékokkal egészítik ki étrendjüket.
Az elmúlt 24 órában tíz segélykérés érkezett a hegyimentő-szolgálathoz, amelynek munkatársai összesen 30 személynek nyújtottak segítséget, akik közül hármat SMURD-helikopterrel szállítottak kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Salvamont.
Kígyókkal, akár viperákkal is találkozhatunk, amikor a kedvező időjárást kihasználva kirándulunk, túrázunk, ezért a hegyimentők felhívják a figyelmet arra, mit tegyünk, hogy megelőzzük a bajt.
Az évszázad fagykáraként éli meg sok partiumi gazda az elmúlt egy hét éjszakai fagyhullámát, ami tönkretette az idei barack- és cseresznyetermést, de súlyosan károsította a szilva, alma, körte és egyéb gyümölcsfajta termését is.
A raklapokon vagy egyenesen a földön őrzött növényvédő szereket Barza (Bârsa) községben, egy cég telephelyén találták.
Egy nap alatt 115 ezer lejre bírságoltak meg gyorshajtókat a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai. A Speedmarathon nevű európai rendőrségi akció egész héten folytatódik.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
A barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne – nyilatkozta csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Hivatali visszaélés miatt vádat emelt az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Székelyudvarhely korábbi polgármestere, Gálfi Árpád ellen – közölte csütörtökön a vádhatóság.
Aláírták a Szilágynagyfalu–Vaskapu-sztrádaszakasz kivitelezési szerződését, amivel lezárult az észak-erdélyi autópálya közbeszerzési eljárása.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
A brassói magán- és jogi személyek a jövő évtől új adót fizethetnek: a polgári védelmi adót – adta hírül a Bună Ziua Brasov helyi portál. A cikk szerint az így befolyó összegeket a polgári védelmi célú óvóhelyek fenntartására fordítanák.
szóljon hozzá!