Ellenzéki közeledésre számíthat az RMDSZ – elemzők szerint Cioloș lehet Johannis egyetlen komoly kihívója az államfőválasztáson

Inognak a székek. Az ellenzéknek sikerült egy PSD-ellenes népszavazássá alakítani az EP-választásokat •  Fotó: A képviselőház Facebook-oldala

Inognak a székek. Az ellenzéknek sikerült egy PSD-ellenes népszavazássá alakítani az EP-választásokat

Fotó: A képviselőház Facebook-oldala

Várható-e változás az RMDSZ politizálásában az európai parlamenti választásokat és a Liviu Dragnea PSD-elnök elítélését követő viharossá vált helyzetben? – tettük fel a kérdést a lapunknak nyilatkozó szakértőknek, akik szerint az ellenzéki formációk lépéskényszerben vannak, közeledniük kell a magyar szövetséghez. Egyelőre kérdés, hogy az együttműködés vagy egymás elleni harc körvonalazódik-e a PNL és az USR között.

Pataky István

2019. május 29., 14:582019. május 29., 14:58

Meglepő-e az RMDSZ eredménye, annak ismeretében, hogy főleg a közösségi oldalakon óriási volt az elégedetlenség, amiért a párt kitartott a PSD mellett? – kérdeztük Pászkán Zsolt politikai elemzőtől. Szerinte az RMDSZ eredménye nem annyira meglepő, mint inkább tanulságos. „A fő tanulság az, hogy bár nem lebecsülendő a közösségi média szerepe, de hiba, ha egy párt pánikba esik a visszhangszerű működésétől. Márpedig a választást közvetlenül megelőző napokban tapasztalható volt ilyen pánikhangulat, és ez azt mutatja, hogy időnként nem ártana úgynevezett stresszteszteket tartani az RMDSZ apparátusában. Ugyanakkor az RMDSZ vezetőinek és a kampányszakértőinek az elkövetkező időszakban alaposan elemezniük kell a különböző, hirtelen megjelent oldalak, illetve egyéni – többé vagy kevésbé valóságos – fiókok létrejöttét, dinamikáját, tartalmát, mert sok jel arra enged következtetni, hogy ezeknek legalább egy – egyelőre ismeretlen arányú – része irányított, célzott volt, és a román közvéleménnyel szembeni információs hadviseléshez hasonló jellemzőkkel rendelkezett” – mondta a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet Románia-szakértője.

Nem hatott a negatív kampány

A nagybányai származású elemző szerint, mivel jelen pillanatban még nem állnak rendelkezésre pontos, akár településekre, sőt szavazókörökre bontott választási eredmények, illetve nyilvános, kimondottan a magyar közösségre vonatkozó, kampány előtti felmérések, egyelőre csak találgatni lehet, hogy a magyar közösségben miért nem ért el ez a fajta negatív kampány ugyanolyan eredményt, mint a román közösségnél.

Idézet
Az RMDSZ mindezen negatív nyomásgyakorlások és a kiugróan magas román részvétel mellett is jóval több szavazatot szerzett, mint az előző európai parlamenti választáson, de valószínűleg még a legutóbbi – teljesen más körülmények között zajló – parlamenti választási eredményén is sikerült javítania”

– értékelt Pászkán Zsolt.

Hozzátette ugyanakkor, hiányosságokat látott a határon túl, a diaszpórában élő erdélyi, székelyföldi, partiumi, bánsági származású potenciális RMDSZ-szavazók megszólításában. Úgy véli, pragmatikus okokból is érdemes foglalkozni ezzel a szavazóréteggel, hiszen feltételezhető, hogy a most győztes ellenzéki pártok – a nagykövetségek előtti káosz képei által keltett hangulatot is felhasználva – nyomást gyakorolnak majd a választási törvény módosítása érdekében. Ennek vagy az elektronikus, vagy pedig a levélben szavazás bevezetése lehet az eredménye, és ez újabb, az eddigieknél jóval nagyobb gondok elé állíthatja az RMDSZ-t – hangsúlyozta az elemző, aki az EuroCom romániai sajtófigyelőt is igazgatja.

Nincs ideológiai akadály

Azon kérdésünkre, hogy várható-e változás az RMDSZ bukaresti politizálásában, illetve közeledhet-e a párt a most nagy sikert arató ellenzékhez, a szakértő elmondta, az RMDSZ-nek eddig sem ideológiai kötődése volt a kormánypártokhoz, a PSD-hez és az ALDE-hoz, tehát ez nem lehet akadály. „Nem is annyira az RMDSZ-nek kell közelednie az ellenzéki pártokhoz, mint inkább fordítva: most utóbbiak vannak lépéskényszerben. Az első megoldandó feladat az új képviselőházi elnök megválasztása, miután Liviu Dragnea börtönbe került. Itt első körben a PSD és a Victor Ponta által vezetett Pro Románia Párt között játszódik le egy mérkőzés, melynek eredménye az ellenzék többi részétől függően is oldhatja meg a vezetőváltás kérdését. Ez utóbbi csak azután kerülhet szóba, ha a PSD és a Pro Románia közötti egyeztetés kudarcot vall” – vázolta a helyzetet az elemző.
Kiemelte:

bármelyik változat érvényesülne, az RMDSZ-nek elég nagy mozgástere van, kivéve egy nagy román–román összefogás esetén.

Szerinte elméletileg egy előre hozott választás lehetősége is fennállhatna, de úgy tűnik, Viorica Dăncilă kormányfő egyelőre nem ismétli meg Victor Pontának a Colectiv-tragédia utáni „trükkjét”, és nem „menti” ellenzékbe pártját. Igaz, teljesen más állapotban volt akkor a PSD, és más helyzetben van most – jegyezte meg Pászkán. Elmondta azt is, az urnazárást követően elmondott beszédéhez képest Klaus Johannis elnök és pártja, a PNL lelkesedése láthatóan alábbhagyott, és jelenleg csak az USR és Dacian Cioloş szorgalmaz kormányváltást vagy előre hozott választást. Persze, még minden nagyon friss, a PSD-ben is nagy hatalmi harc várható, és az ellenzéknek is új „woodoobabát” kell találnia magának – tette hozzá a szakértő.

Azt is megkérdeztük Pászkán Zsolttól, mire számíthatunk az Európai Néppártban (EPP) az RMDSZ-től. „Úgy gondolom, hogy az RMDSZ prioritáslistáján jelen pillanatban az EPP és az azon belüli helyzet csak sokadik a sorban. Ott is rendeződniük kell a soroknak, látni kell az erőviszonyokat és azt, hogy mi lesz a csúcsjelölti rendszer sorsa általában, és azon belül is az EPP-s jelölt helyzete. Annak is ki kell derülnie, hogy a Fidesz ott folytatja-e az európai parlamenti tevékenységét vagy sem” – összegzett az elemző.

PSD-ellenes népszavazás

Illyés Gergely, a budapesti Nemzetpolitikai Kutatóintézet munkatársa a vasárnapi választások egészét értékelve megkeresésünkre elmondta: a nagyon magas részvételi arány gyakorlatilag annyit jelent, hogy

az ellenzéki pártoknak sikerült egy PSD-ellenes népszavazássá alakítani az EP-választásokat.

„Az USR–PLUS-szövetség rendkívül jó eredménye azt mutatja, nekik nagyrészt sikerült olyan szavazókat elvinni az urnákhoz, akik legutóbb talán csak 2014-ben voltak szavazni, amikor Klaus Johannisra voksoltak. A PNL jó eredménye azt jelzi, hogy meg tudták tartani helyüket legnagyobb ellenzéki pártként, tehát ez a két párt örülhet az eredményeknek. Az USR–PLUS gyenge pontja ugyanakkor a szavazói illékonysága, ezek a voksolók csak akkor mozdulnak meg, ha tétet érzékelnek, és általában ilyen tétként azonosítják a jogállamiság témáját vagy a korrupcióellenes harc általuk kulcsmozzanatnak tekintett elemeit. Ebben a tekintetben a PNL-nek fegyelmezettebbek a szavazói, ezért lépéselőnyben lehet Dacian Cioloșékkal szemben” – értékelt az elemző.

Illyés Gergely szerint a PSD-ben Liviu Dragnea pártelnök elítélése után

megnyílhat az út a Victor Ponta pártjába távozott ex-PSD-s politikusok visszatérése előtt, és ez új helyzetet teremt.

„A magas részvétel egyik következménye, hogy Călin Popescu-Tăriceanu pártja, az ALDE nem jutott be az EP-be, ez pedig megpecsételheti a pártelnök államfőjelölti ambícióit. A kormánypártok oldalán mindenféleképpen újra kell kezdeni a gondolkodást az elnökválasztásra való felkészülésről, mert jelenleg nem látszik esélyes jelölt, aki Klaus Johannist megszorongathatná a második fordulóban. A jelenlegi államfő egyetlen kihívója Da­cian Cioloș lehet, kérdés, hogy az ellenzéki oldalon együttműködés vagy egymás elleni harc körvonalazódik-e” – vázolta az év végén esedékes elnökválasztás előtti helyzetet Illyés Gergely.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 29., kedd

Hargita megyei kórházban alakult ki Covid-19-fertőzésgóc

Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a csíkszeredai megyei kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.

Hargita megyei kórházban alakult ki Covid-19-fertőzésgóc
2024. október 29., kedd

Meghosszabbították a népszerű székelyföldi látnivaló nyitvatartási idejét az iskolai szünidő idejére

A tanulók egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.

Meghosszabbították a népszerű székelyföldi látnivaló nyitvatartási idejét az iskolai szünidő idejére
2024. október 29., kedd

Potenciális bűntársat vettek őrizetbe a Szerbiában megtalált gyerekek ügyében

Bűnrészesség gyanújával őrizetbe vettek a rendőrök egy 47 éves férfit annak a három szentandrási testvérnek az ügyében, akiket eltűntnek nyilvánítottak, majd négy nappal később Szerbiában találták meg őket az eltűnésüket bejelentő apjukkal együtt.

Potenciális bűntársat vettek őrizetbe a Szerbiában megtalált gyerekek ügyében
2024. október 29., kedd

Már a kutyáknak is saját játszóterük van Nagyváradon

Elkészült az első két olyan játszótér, amelyet kimondottan a házi kedvenceknek alakítottak ki – jelentette be a kedden a nagyváradi városháza.

Már a kutyáknak is saját játszóterük van Nagyváradon
2024. október 29., kedd

Kongóban zsoldoskodott három bihari csendőr, miközben hamis orvosi igazolással hivatalosan betegszabadságon volt

Felettesei közreműködésével hamis orvosi igazolással betegszabadságot kért, majd annak jóváhagyása után Afrikában tevékenykedett zsoldosként három Bihar megyei csendőr a korrupcióellenes hatóság szerint.

Kongóban zsoldoskodott három bihari csendőr, miközben hamis orvosi igazolással hivatalosan betegszabadságon volt
2024. október 29., kedd

Székelyföldi autópálya-szakasz tervezésére és megépítésére várják a jelentkezőket

A közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) december 16-ig várja az ajánlatokat az A8-as autópálya Sóvárad és Gyergyóalfalu közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére – közölte kedden Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.

Székelyföldi autópálya-szakasz tervezésére és megépítésére várják a jelentkezőket
2024. október 29., kedd

Bíróság: pocsék munkát végeztek az ügyészek az aradi üzletember meggyilkolása ügyében, nincsenek bizonyítékok

Az ügyészek nem szállítottak meggyőző bizonyítékokat arra nézvést, hogy a Ioan Crișan aradi üzletember három évvel ezelőtti meggyilkolásával gyanúsított személyek esetében valóban fennáll az alapos gyanú – szögezte le az ügyben eljáró bíró.

Bíróság: pocsék munkát végeztek az ügyészek az aradi üzletember meggyilkolása ügyében, nincsenek bizonyítékok
2024. október 29., kedd

Halálos balesettel indult a nap Bihar megyében

Autóbalesetben életét vesztette kedd reggel két személy a 76-os országúton a Bihar megyei Biharpoklos térségében.

Halálos balesettel indult a nap Bihar megyében
2024. október 29., kedd

Elnyomja a parlamenti és elnökválasztás „zaja” az alpolgármesteri tisztségért folyó tárgyalásokat

A június 9-i helyhatósági választásokon nyertes Arad megyei RMDSZ-es polgármesterjelöltek letették hivatali esküjüket, és hétfőn három olyan településen is megalakultak a képviselőtestületek, amelyeket magyar polgármesterek irányítanak.

Elnyomja a parlamenti és elnökválasztás „zaja” az alpolgármesteri tisztségért folyó tárgyalásokat
2024. október 28., hétfő

Novemberre búcsút int a vénasszonyok nyara – A Romgaz felkészült a hideg évszakra

Meleg marad az idő a következő napokban, a hőmérsékleti csúcsértékek 19-20 Celsius-fok körül alakulnak a régiók többségében, november első napjaiban azonban lehűlés várható.

Novemberre búcsút int a vénasszonyok nyara – A Romgaz felkészült a hideg évszakra