Duális képzés: várják a vállalkozók a dolgos diákokat

•  Fotó: Pál Árpád

Fotó: Pál Árpád

Eltérően vélekednek a székelyudvarhelyi vállalkozók a duális képzésről, ugyanakkor már tíz vállalkozás kötött együttműködési szerződést két helyi szakközépiskolával.

Dósa Ildikó

2017. május 10., 12:092017. május 10., 12:09

A duális szakképzésben részt vevő székely­udvar­helyi vállalkozók szerint nincs garancia arra, hogy az országos szinten a 2017/2018-as tanévtől életbe lépő oktatási program hosszú távon megoldja az egyre aggasztóbb szakemberhiányt, de a cégvezetők, üzletemberek bizakodóak.

A napokban tíz helyi vállalkozás (Küküllő szálloda, Dzsungel étterem, Petőfi panzió, Septimia Welness központ, Gondűző étterem és szálloda, valamint a Niko, Prospero, Matplast, Zetam és Famos) írt alá együttműködési szerződést a Bányai János Műszaki Szakközépiskolával és a Kós Károly Szakközépiskolával.

Az együttműködésről keddne sajtótájékoztatón számoltak be a vállalkozás és a tanintézetek képviselői.

A cégek a havi 200 lejes állami ösztöndíj mellett további havi 200 lejt fizetnek a náluk gyakorlatozó diákoknak,

biztosítják a munkaruhát, a munkaeszközöket, a nyersanyagot, és balesetbiztosítást kötnek a 3 éves képzési ciklusban.

A tanulóknak kötelessége pontosan elmenni a gyakorlatra, csak igazoltan hiányozhatnak, a magaviseletük pedig 10-es kell hogy legyen. A képzést a tanfelügyelőség mellett a helyi önkormányzat is támogatja, Orbán Árpád alpolgármester adókedvezményt ígért a résztvevő akkreditált cégeknek.

Szakács Paál István, a Bányai János Műszaki Szakközépiskola igazgatója rámutatott: a duális szakképzéssel Románia a német modellt másolja,

Idézet
de mást jelent Németországban, és más nálunk szakmunkásnak lenni”.

Az általa vezetett tanintézetben fél osztály számára mechanikai, a többi diák számára pedig faipari szakképzés indul a következő tanévtől, és tíz-tíz diák részesül duális képzésben. A hagyományos szakoktatással ellentétben nemcsak a második tanévtől, hanem már kilencediktől tömbösített gyakorlati órákon vesznek részt a diákok.

A Kós Károly Szakközépiskola vendéglátó profilú osztályából 15-15 szakács és pincér vesz részt az oktatási programban. Szilágyi István pedagógus szerint a program révén azokat a jó képességű diákokat is bevonzhatják, akik boldogulnának a gimnáziumban, de családjuknak sokat számít az ösztöndíj, illetve természetesen azokat is, akiket kimondottan a szakma érdekel.

A duális képzésre vonatkozó elképzelés papíron jónak hangzik, de a műanyag- és alumínium-fröccsöntő szerszámok tervezésére és gyártására szakosodott Matplast vezetője, Péter Péter

elfuseráltnak és összeférceltnek nevezte a vonatkozó törvényt, amely szerinte szigorú a vállalkozókkal, azonban megengedő a diákokkal szemben.

Péter rámutatott: a cégek nagy felelősséget vállalnak, miközben nincs garancia arra, hogy az iskola elvégzése után a diák náluk vállal munkát. Máthé Zoltán, a Zetám bútorüzlet igazgatója ezzel szemben optimista, szerinte „hiába siránkozunk, hogy nincs szakember, ha van egy lehetőség, próbálkoznunk kell, és reménykednünk”. Nagy Levente, a Dzsungel étterem tulajdonosa szerint annak is örülni kell, hogy a vendéglátóiparban legalább három évig nem lesz munkaerőhiányuk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Középiskolásoknak drogot áruló szatmári férfiakat vettek őrizetbe

Előbb 24 órára, majd bírósági döntés alapján 30 napra őrizetbe vettek két szatmárnémeti férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy kiskorúaknak árult drogot.

Középiskolásoknak drogot áruló szatmári férfiakat vettek őrizetbe
2025. május 09., péntek

Két személy meghalt egy közúti balesetben Kolozs megyében

Két ember meghalt, ketten pedig súlyosan megsérültek egy pénteki balesetben a Kolozs megyei Nádasszentmihályon.

Két személy meghalt egy közúti balesetben Kolozs megyében
2025. május 09., péntek

Vezetett barangolás a kolozsvári Keleti parkban

Természetbarátokat és környezetvédelem iránt érdeklődőket várnak szombaton a kolozsvári Keleti parkba, ahol egy különleges vezetett túra keretében szakértők mutatják be a terület értékeit, biodiverzitását.

Vezetett barangolás a kolozsvári Keleti parkban
2025. május 09., péntek

Nyílt nap és próbafelvételi a kolozsvári Műszaki Egyetemen

A kolozsvári Műszaki Egyetem (UTCN) automatizálási és számítástechnika kara két eseménnyel várja szombaton a középiskolás diákokat és szüleiket: matematika felvételi szimulálásával, valamint nyílt nappal.

Nyílt nap és próbafelvételi a kolozsvári Műszaki Egyetemen
2025. május 09., péntek

A szélsőségek térnyerése ellen tüntetnek péntek este Románia nagyvárosaiban

Országos tüntetéssorozatot szervez május 9-én, este a Declic szervezet a szélsőségesek hatalomátvétele ellen. Erdélyben Kolozsváron, Nagyváradon, Aradon, Temesváron és Brassóban várják a résztvevőket.

A szélsőségek térnyerése ellen tüntetnek péntek este Románia nagyvárosaiban
2025. május 09., péntek

Romániai magyar egyházfők: teljes létszámban vegyünk részt az államelnök-választáson

Közös felhívást tettek közzé az államelnök-választás tárgyában a romániai magyar egyházak főpásztorai. Az egyházfők arra kérik a romániai magyar választópolgárokat, azt a jelöltet támogassák, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.

Romániai magyar egyházfők: teljes létszámban vegyünk részt az államelnök-választáson
2025. május 08., csütörtök

Vasúti munkálatok miatt dugók várhatók az egyik forgalmas dél-erdélyi útszakaszon

Május 12. és 15. között forgalomkorlátozásra kell számítani a Temes megyei Marzsinán a vasúti átkelő felújítási munkálatai miatt. A regionális vasúti igazgatóság ideiglenes átkelőhelyet alakít ki a gépjárművek számára.

Vasúti munkálatok miatt dugók várhatók az egyik forgalmas dél-erdélyi útszakaszon
2025. május 08., csütörtök

Vészhelyzet: két hétig biztosan nem látogatható a parajdi sóbánya

A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt. Ez idő alatt nem látogatható a népszerű idegenforgalmi pontnak számító parajdi sóbánya.

Vészhelyzet: két hétig biztosan nem látogatható a parajdi sóbánya
2025. május 08., csütörtök

Kutyafalka támadt egy férfira és kislányára Szászfenesen

Kutyák támadtak egy férfira és hatéves kislányára a Kolozs megyei Szászfenesen. Az 52 éves férfinak sikerült megmentenie kislányát, őt azonban több harapással és sérüléssel kórházba szállították.

Kutyafalka támadt egy férfira és kislányára Szászfenesen
2025. május 08., csütörtök

Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia

Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia – közölte a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB).

Három erdélyi magyar tudóst is külső tagjai közé választott a Magyar Tudományos Akadémia