Fotó: Boda L. Gergely
Az országos szinten bejegyzett 27210 tanintézetnek helyet adó épület közül 8195-nek (2398 óvodaépület, 4432 iskola- és 1365 középiskolai épület) nincs tűzvédelmi engedélye – idézte csütörtökön Mircea Dumitru oktatási miniszter a fejlesztési minisztériummal közösen végzett felmérés eredményeit.
2016. december 22., 18:142016. december 22., 18:14
2016. december 22., 18:262016. december 22., 18:26
Az Agerpres által idézett Dumitru szerint további 16129 épület nem képezi tűzvédelmi engedélyezés tárgyát, és csupán 3109 ilyen ingatlanra van meg ez a jóváhagyás. A miniszter elmondta még: a 27210 épület közül 5451-nek nem volt egészségügyi működési engedélye (1754 óvodai épület, 3002 iskolaépület, 695 középiskolához tartozó épület).
Augusztusban az államelnök az oktatási, a belügyi és a regionális fejlesztési tárcát is kérte, mutasson be jelentést az oktatási intézmények helyzetéről a vízellátásra és a működési engedélyekre vonatkozóan. A három minisztérium három különböző statisztikával állt elő – mondta a miniszter. „Nagyon fontos, hogy mindenki ugyanazokat az adatokat lássa, tudnunk kell, hol szükséges beavatkoznunk” – tette hozzá. A tárcavezető szerint nem „alkalomszerűen, a sajtó kedvéért” kell felújításokat végezni az iskolaépületeken, hanem folyamatos fejlesztésekre van szükség. A találkozón Gheorghe Pătraşcu tervező, az oktatási tárca államtitkára elmondta, olyan hosszú távú terv kidolgozása szükséges, amely lehetővé teszi, hogy 5-6 éven belül minden iskolát ugyanarra a szintre fejlesszenek fel.
Az oktatási minisztérium a romániai tervezők szövetségével közös kísérleti programot indított útjára csütörtökön. A program célja a vidéki tanintézeteknek helyet adó épületek felújítása. Ennek keretében kiválasztanak 15 oktatási intézményt, amelyeket teljesen újraépítenek vagy felújítják. Szakértők szerint az így nyert tapasztalatok alapján kidolgozható lesz majd egy országos cselekvési terv a vidéki iskolák felújítására vonatkozóan.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
szóljon hozzá!