Olyan szinten kellene tartani a medvék számát, hogy az mindenki számára elviselhető legyen
Fotó: Rédai Attila
Sárkány Árpád, a Nemzetközi Vadászati és Vadvédelmi Tanács alelnöke szerint több jó elemet tartalmaz a vadászati törvényt módosító tervezet, ám legnagyobb hiányossága, hogy a túlszaporodott állomány problémáját nem oldja meg.
2019. április 09., 14:262019. április 09., 14:26
Előrelépés a vadászati törvény tervezett módosítása, ám az a legnagyobb hibája, hogy a kezdeményezés nem a megelőzésre összpontosít, hanem azoknak az eseteknek a kezelésére, amikor már megtörtént a baj – állapította meg a Krónika megkeresésére Sárkány Árpád. A Nemzetközi Vadászati és Vadvédelmi Tanács alelnöke – aki az egyik legnagyobb európai vadásztatócégnek számító sepsiszentgyörgyi Abies Hunting tulajdonosa – kifejtette, több jó eleme van a múlt héten a parlament elé terjesztett tervezetnek:
Csakhogy számos további kérdést felvet a kivitelezése.
A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) és Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) parlamenti képviselőinek egy csoportja csütörtökön nyújtotta be a vadászati törvényt módosító tervezetet, amelyet sürgősségi eljárással tárgyalnak meg.
– szögezte le Sárkány Árpád. A tervezetben ugyanis az áll, hogy ha valaki megsérül, megtérítik a kórházi költségeit, a jövedelemkiesést arra az időszakra, amíg nem tud dolgozni, sőt erkölcsi kártérítésre is jogosult. Halálos támadás esetén a temetkezési költséget állja az állam, az áldozat családja pedig az országos minimálbérnek megfelelő juttatást kap, amíg elérte volna a nyugdíjazási korhatárt.
A bürokráciát is egyszerűsíti: a veszélyes medvék esetében nem kell már a bukaresti környezetvédelmi minisztérium kilövési engedélyére várni, ám csak az alkalmazási módszertanból derülhet ki, mégis ki állítja ki az engedélyeket, mi lesz a kilövés procedúrája – mutatott rá lapunknak Sárkány Árpád. Hozzátette, a módszertannak több kérdést meg kell majd válaszolnia: többek között hogyan bizonyítják utólag, hogy azt a medvét lőtték ki, amelyik a károkat okozta, vagy amelyik emberre támadt. Emellett a tervezetben az áll, hogy
Azonban a szakember szerint ehhez a csendőrség működését szabályozó törvényt is módosítani kell, hiszen jelenleg csak önvédelemre használható fegyverrel rendelkeznek – tehát vadászpuskával kell felszerelni az egységeket, és ki kell képezni a csendőröket, mert nem mindegy, hogy céltáblára lőnek, vagy élő állatot kell elejteniük.
„Ez is egy tűzoltó módszer. A túlszaporodott állomány problémáját nem oldja meg a tervezet: ezzel nem csökkentjük a támadásokat, csak utólag hatékonyabban intézkedünk. A megelőzés lenne a legfontosabb, hogy visszaálljon az egyensúly, és olyan szinten tartsuk a medvék számát, hogy az mindenki számára elviselhető legyen. Hogy az emberek ne az ellenséget lássák a nagyragadozóban, hanem szeressék, védjék, legyenek büszkék a hazai medveállományra” – szögezte le Sárkány Árpád.
A tervezet arra is kitér, hogy ha a vadak közúti balesetet okoznak, a kárt az utakat kezelő hatóságoknak kell megtéríteniük abban az esetben, ha nem tették ki a „Figyelem, vadállat!” jelzőtáblát. Elekes Róbert, a Brassó megyei regionális út- és hídügyi igazgatóság (DRDP) szóvivője lapunknak elmondta, a figyelmeztető táblát rengeteg útszakaszra kihelyezték, ám az semmire nem kötelezi a gépkocsivezetőket, még arra sem, hogy lassítsanak. Hozzátette, a tábla önmagában még nem előzi meg a balesetet. Például
Felvetődik a kérdés, hogy pontosan hova szereljenek figyelmeztető táblákat, hiszen például tavaly Szeben megyében öt medvét gázoltak el az országúton, autópályán, miközben azon a környéken korábban a környezetvédelmi engedélyben sem szerepelt, hogy átjáró lehet a vadak számára. Utólag tették ki a táblát, amikor a balesetek már megtörténtek. Elekes Róbert rámutatott, a Bukarest és Brassó közötti országúton vannak nagy vadmigrációs szakaszok, ezek ki is vannak jelölve, de az utóbbi időben olyan területeken is megjelennek a vadállatok az utakon, ahol korábban nem volt megszokott a jelenlétük.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.
Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.
A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
szóljon hozzá!