Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Brașov
Ha a kivitelezés az ütemterv szerint alakul, az év végére működőképes lehet a brassói nemzetközi repülőtér. Az utasterminál is megépült már, a létesítményben az utolsó simításokat végzik, Adrian-Ioan Veştea, a Brassó megyei önkormányzat elnöke szerint a beruházás „jó úton halad”.
2021. március 15., 20:162021. március 15., 20:16
Egy év alatt befejezték a brassói nemzetközi repülőtér emblematikus utastermináljának építését – jelentette be a megrendelő Brassó Megyei Tanács. Mint a közlemény is emlékeztet, a kivitelező egy évvel ezelőtt, március 17-én nyitotta meg az építőtelepet. A BOG’ART Kft. UTI Grup Rt – UTI Facility Management Rt. cégtársulásnak már csak az utolsó simításokat kell elvégeznie a légikikötő számára kulcsfontosságú létesítményen, majd következik a működéshez szükséges berendezések és rendszerek beszerelése, a különböző elemek beüzemelése és tesztelése, a bútorzat beszerzése és felállítása, majd a takarítás. Az utasterminált szemrevételezte Adrian-Ioan Veştea, a Brassó megyei önkormányzat elnöke, majd számos fényképpel illusztrált Facebook-bejegyzésében így fogalmazott:
Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Brașov
Az utasterminált Dorin Ştefan brassói építész tervezte, aki a látványterv két változatát is elkészítette, az első az erdélyi gótikus építészetre jellemző csúcsívekből és az első vidombáki repülőgyár, 1930-ban épült, ipartörténeti jelentőségű csarnokának szintén íves boltozatából inspirálódott. Végül a brassói önkormányzat a második, egyszerűbb változat mellett tette le a voksát, mert az anyagi megfontolások bizonyultak döntőnek, és a gótikus ívek elhagyásával mintegy tízmillió eurót spóroltak.
Mint az elkészült utasterminálról készült képek is dokumentálják, a földszinten kialakított, nagy méretű váróteremben már beszerelték a mennyezet rétegelt lemezeit, a mosdók működnek, a napokban szállítják a bútorzatot. A belföldi járatoknál külön VIP-zónát alakítottak ki, két fogadópulttal és egy beszállási ponttal. Nyolc check in pult és három beszállókapu várja majd az utasokat. Szintén a földszinten, a bejárat közelében működik majd a panasziroda, az elveszett poggyászok ügyfélszolgálata, az orvosi rendelő, a valutaváltó, a gépkocsibérlés és különböző ügynökségek.
Az első emeletre vezető mozgólépcsőt is beszerelték, még üzembe kell helyezniük, de a felvonók már működnek. Erről a szintről lesz a beszállás a nemzetközi járatokra, várótermekkel, útlevél-ellenőrző pontokkal és hét beszállási ponttal. Az első emeletről be lehet látni a repülőtér infrastruktúrájának több elemét, a repülőgép-parkolót, ahol jelenleg három gép állhat egy időben, de a jövőben, ha erre igény mutatkozik, ki lehet bővíteni a kapacitását 15 repülő befogadására.
Itt kap helyet egy nagy méretű étterem, ahová nemcsak az utasok térhetnek be, hanem azok is, akik várnak valakit. Az éttermet már most a lenyűgöző kilátással népszerűsítik.
A belföldi és a nemzetközi érkezések a földszinten történnek, ott rendezték be az útlevél-ellenőrzést és a határőrség irodáit. Innen lehet eljutni a poggyászfelvételhez, ahová már beszerelték a futószalagokat. Az építők a padlólapokat ideiglenesen beburkolták, hogy azok ne rongálódjanak meg az épület átadásáig. A terminál bejáratánál még készül egy külső tető a fedett terasznak, itt alakítanak ki egy gépkocsiparkolót, amelynek közvetlen összeköttetése lesz a megyei úttal.
Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Brașov
Az év végére működőképessé válhat
„A jövőben a repülőtérhez új megközelítési útvonalakat kell kiépíteni, a reptérből kiindulva kell az új fejlesztéseket megtervezni” – jelentette ki ugyanakkor a napokban Adrian-Ioan Veştea. Ismételten hangsúlyozta, hogy
„A befektetés tökéletesen alakul” – jegyezte meg.
Ha a kivitelezés az ütemterv szerint alakul, az év végére működőképes lehet a reptér. A légikikötőt építő Brassó megyei közgyűlés pedig próbálja felmérni az igényeket is, az intézmény Facebook-oldalán lehet megválaszolni a „Te hová repülnél először a brassói repülőtérről?” kérdést. Adrian-Ioan Veştea korábban úgy nyilatkozott, hogy bár az építkezés megfelelő ütemben halad, az utolsó 10 százalék jelenti a legnagyobb kihívást, az engedélyek beszerzése, a légtér kialakítása.
A tervek szerint a repülőteret koncesszióba adják, a számítások szerint évi egymillió utast szolgálhat majd ki. A beruházás teljes értéke mintegy 120 millió euró, melyet a Brassó megyei önkormányzat költségvetéséből és a kormánypénzekből finanszíroznak.
Több százezer diák megélhetését és továbbtanulását veszélyezteti a kormány ösztöndíjrendszer-átalakító terve. A magyar diákszövetségek vezetői rámutattak, a tervezet ebben a formában visszalépést jelent a korszerű, európai szintű oktatás felé vezető úton.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
szóljon hozzá!