A hiányzó néhány kilométeres aszfaltcsík jelentősen lerövidíti az ország két történelmi régiója közötti távolságot
Fotó: Wikipédia/Pear Blossom
Moldvai bürokratikus akadályok miatt veszített lendületéből a Kelemen-havasokban zajló útépítés, ám Gheorghe Flutur Suceava megyei tanácselnök a Krónikának úgy nyilatkozott, reményei szerint jövőre folytatódhat az Erdélyt Bukovinával összekötő, Transzkelemennek is nevezett útszakasz megvalósítása.
2020. augusztus 07., 08:322020. augusztus 07., 08:32
Előre nem látott jogi akadályok késleltetik a központi alapokból épülő, Transzkelemennek is nevezett, Székelyföld északi csücskét Bukovinával összekötő út kivitelezését. A múlt évi megtorpanás után Hargita megyében jobban halad a munka, a suceavai oldalon viszont némi bürokratikus akadályok vettek vissza az addigi lendületből.
A Kelemen-havasok gerincének túlsó oldalán fekvő megye önkormányzati elnöke, Gheorghe Flutur a Krónikának elmondta,
A bukovinai oldalon egyelőre a Dornavatra és Panaci közti 22 kilométernyi szakaszt sikerült felújítani. „Nagyon szeretnénk jövőre folytatni, és lehetőleg minél előbb befejezni. Tudatában vagyunk annak, hogy a legnehezebb része következik, egy szinte négy kilométeres, szerpentines kapaszkodó a hágóra” – nyilatkozta Flutur.
Az erdélyi oldalon dolgozók könnyebb helyzetben vannak, Bélborról nem is annyira hosszú, nem is annyira meredek a hátramaradt szakasz.
Az út megépítése többszörös szempontból is rendkívül fontosnak számít.
A mostani körülmények közt Maroshévízről 155 kilométeres, Neamţ megyén keresztül vezető út megtétele után lehet eljutni Dornavatrára; a közeljövőben elkészülő műútnak köszönhetően a távolság mintegy száz kilométerrel csökken. Bár mind Maros, mind Hargita megye szomszédos Suceavával, jelenleg csupán erdei utakon vagy turistaösvényeken lehet átjutni egyik térségből a másikba. Ugyanakkor az eddig zsákfalunak számító Bélbor státusa is változna. Nem utolsó szempont, hogy a több mint ezer méter magasságban elhaladó útnak jelentős turisztikai vonzereje is lenne.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!