Sütő András (Pusztakamarás, 1927. június 17. – Budapest, 2006. szeptember 30.) Herder- és Kossuth-díjas erdélyi magyar író
Fotó: MTI
Még nem sikerült román „társat” találni Sütő András alakja mellé ahhoz, hogy a 2006-ban elhunyt Herder-díjas írónak köztéri szobra állhasson Marosvásárhelyen. A magyar drámairodalom elismert személyiségének azért nincsen még szobra, mert hosszú évek óta tart a huzavona az emlékállítás körül.
2022. december 14., 14:292022. december 14., 14:29
Több oka van annak, hogy a marosvásárhelyi városháza idestova tizenhárom éve nem tesz eleget annak az önkormányzati határozatnak, amely a 2006-ban elhunyt Sütő András író szobrának felállításáról rendelkezik. Mindezt Frunda Csenge, a városi képviselő-testületének RMDSZ-es frakcióvezetője jelentette ki a Krónikának, amikor arról érdeklődtünk, a 2009 óta tartó huzavona után a polgármesteri hivatal mikor szándékozik eleget tenni a határozatnak, egyszersmind a város magyarsága által megfogalmazott igénynek.
Az egyik ok az, hogy Sütő András alakja mellé még nem sikerült hozzá méltó román társat találni. Az etnikailag szinte fele-fele arányú városban ugyanis bevett szokás, hogy az emlékműveket párban állítják: amennyiben az egyik etnikum szobrot emelne egy soraiból származó személyiségnek, a másik nemzetiség is igényt formálhat egy hasonló alkotásra. Ezt erősítette meg Kovács Mihály Levente, az RMDSZ városi szervezetének elnöke is, aki
Aki még emlékszik, tudja, hogy a kezdetekben Sütőnek is volt „társa”, csakhogy a tanácsülésen az RMDSZ által is elfogadott Ştefan Guşă tábornok utólag „kibukott” a párosításból. Elsőként lapunk tette fel a kérdést, miért kell egy olyan katonai parancsnoknak emléket állítani, aki 1989 decemberében Temesváron a tömegbe lövetett. Kis idő múlva a forradalmárok is szót emeltek a marosvásárhelyi önkormányzat döntése ellen.
Bekapcsolódott a civil társadalom egy része, Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke és Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd pert indított a tanácsi határozat visszavonását követelve. Ezt követően szép lassan az RMDSZ is kihátrált a maga teremtette kínos helyzetből. A másik magyarázata az ügy elhúzódásának a művészi elképzelés hiánya. „Választ kell találnunk arra a kérdésre, hogy milyen típusú szobrot állítsunk fel? Valószínűleg hamarosan kiírunk egy ötletpályázatot, hisz azt szeretnénk, hogy még ebben a mandátumunkban megoldjuk az ügyet” – folytatta Frunda Csenge.
Hogy az ügy megoldása alatt a pályázat kiírását és a művésszel való szerződéskötést vagy a szoboravató ünnepélyt értette, nem volt világos. Annál is inkább, mivel az RMDSZ tanácsosa szerint „a hazai közbeszerzési procedúra bonyolult és hosszas, ezért nem biztos, hogy a szobor 2024-ben már állni fog”. A frakcióvezető azonban megígérte, hogy mind ő, mind Kelemen Márton kollégája, az ügy „gazdája”, mindent megtesz annak érdekében, hogy az Anyám könnyű álmot ígér, a Vidám sirató, az Advent a Hargitán, az Álomkommandó és sok más remekmű szerzője megkapja az utókor megérdemelt elismerését.
A marosvásárhelyi városháza
Fotó: Haáz Vince
Egyébként nem igaz, hogy eddig nem született elképzelés a szobor típusáról. Mi több, még az alkotóját is kiválasztották. Azt is tudni, hogy a város egyik legismertebb képzőművésze, Kiss Levente által megálmodott, egész alakos szobrot eredetileg 2011-ben szerették volna felavatni. Utólag Sütő születésének 85. évfordulójára, 2012. július 17-re ütemezték át az eseményt. Néhai Nagy Pál, az író kollégája és barátja, az egyesület alapító elnöke 2012 februárjában arról beszélt a Krónikának, hogy még mindig nem sikerült az összes szükséges jóváhagyást beszerezni.
„Egyre inkább úgy tűnik, hogy a nyári határidő nem tartható. Pontosabb adatokkal viszont egy hét múlva szolgálhatnék” – fejtette ki lapunknak ezelőtt közel tizenegy esztendővel az azóta elhunyt közíró.
Akkor még úgy tűnt, hogy csak az anyagi források előteremtése maradt hátra. Azóta többször is befoglalták a város költségvetésébe a szoborállítással járó kiadásokat, és azon is túlléptek, hogy Sütő „társa”, a tömeggyilkossággal vádolt Guşă szobrának ötlete elbukott.
A kezdeményezést vállaló Sütő András Baráti Egyesület képviselőit mindig fellelkesíti egy-egy újabb ígéret, ám miután kiderül, hogy a szavakat nem követik tettek, az illetékesek lelombozódnak. „Egy időben úgy volt, hogy a Szentgyörgy és a Posta utca találkozásánál lévő kis parkban állítják fel, ami nem lett volna rossz hely. Aztán a Kinizsi Pál utcai posta elé helyezték volna, ami Sütő lakóházának közelében van, ám az a gondozatlan parkocska méltatlan az író személyiségéhez” – sorolta Demeter József nyugalmazott lelkész, az egyesület elnöke.
. „Jó lett volna a Bolyai térben gondolkodni, elvégre a Kendeffy-palota előtt verték ki 1990 márciusában Sütő szemét, de állítólag ott sem lenne hely számára. Legutóbb azt hallottuk, hogy Sütőt egy padon ülve, más színházi emberek társaságában szeretnék megmintázni” – sorolta az évek során felmerült változatokat és akadályokat Demeter József.
A szervezet másik két oszlopos tagja, Székely Emese és Kilyén Ilka szerint a packázási sorozatnak csak az az előnye, hogy a szobrot nem állították a kamionforgalom által túlterhelt Kinizsi Pál utcai betonkolosszusok elé.
„Innen már csak egy lépés lett volna a város széle vagy egy ki tudja, milyen része” – fogalmazott az író unokahúga, Székely Emese tanárnő. Dorin Florea 2020-ban leköszönt polgármesternek két és fél mandátum állt rendelkezésére, hogy gyakorlatba ültesse a tanácsi határozatot, míg utódját, Soós Zoltánra két esztendeje vár a helyi döntés végrehajtása. A baráti egyesület tagjai nem feltételeznek semmiféle rosszindulatot a városvezetés részéről, tisztában vannak azzal, hogy az új adminisztrációnak rengeteg probléma szakadt a nyakába, azonban remélik, hogy a hivatalban megkerülnek azok az emberek, akik képesek lesznek végigvinni a szoborállítás ügyét.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
Az olasz sajtó részleteket közölt a csütörtöki transzfogarasi halálos medvetámadás áldozatáról, a 48 éves Omar Farang Zinről, aki Facebook-oldalán tett közzé szerdán medvés fotókat és videókat.
Jobban teljesítettek a magyar diákok a nyolcadikosok országos felmérésén, mint tavaly – derül ki az RMDSZ összesítéséből.
Péntek reggel fél hat körül riasztották a katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU), hogy tűz ütött ki az aradi szeméttelepen.
Elhalasztotta a kormány 2025. október elsejéig az élelmiszeripari cégeknek őstermelői igazolvánnyal beszállító kisgazdák e-számlázási kötelezettségét. A Krónikának nyilatkozó gazdaérdekvédelmi szervezet vezetője szerint ez egyelőre kivitelezhetetlen.
A kánikula miatt kamionstopot rendelt el az Arad megyei önkormányzat a kezelésébe tartozó megyei rangú utakra július 4-re és 5-re, azaz péntekre és szombatra.
1 hozzászólás