Szeptemberben 121 diák költözött be a Téka Mezőségi Szórványkollégiumba, közülük tizenháromnak van „keresztszülője”
Fotó: Riti József Attila
Végigkísérhetik a középiskolás diákok életét, tanulmányait azok, akik részt vesznek a Téka Mezőségi Szórványkollégiumban működő keresztszülőprogramban. Balázs-Bécsi Enikő programfelelős a gyerekek támogatásáról, a szamosújvári intézményben zajló tevékenységekről beszélt a Krónikának.
2018. november 29., 16:482018. november 29., 16:48
2018. november 29., 17:092018. november 29., 17:09
A Téka Mezőségi Szórványkollégiumban élő, szociálisan hátrányos helyzetű gyerekek támogatása érdekében már közel húsz éve működik a keresztszülő-program a szamosújvári intézményben. Körülbelül a bentlakás 2000-es megalapításától kezdődően
„Ez nagyon hasznos program a bentlakásunk számára. Azért találtuk ki, hogy az a diák, aki szociálisan hátrányos környezetből jön – például nagyszülő vagy csak egy szülő neveli –, legyen még egy úgynevezett pótszülője, aki gondját viseli” – mondta el a Krónika megkeresésére Balázs-Bécsi Enikő programfelelős, a Téka Alapítvány gazdasági ügyvezetője.
Hozzátette, a támogatók száma évről évre változik, általában tíz-húsz között mozog. „Amikor kitesszük a felhívást, és megjelenik a médiában, egyből jelentkezik 3-5 ember. Ezt egyébként nem egyéves programnak szántuk, és a keresztszülők is általában négy évig vállalják a támogatást. Tehát egy iskolaszakaszon, ötödiktől nyolcadikig végigkísérik a diák életét, tanulmányait, és ha továbbra is szeretnének részt venni a projektben, akkor egy újabb ötödikes diáknak segíthetnek” – részletezte az ügyvezető.
Kifejtette, főként pénzbeli támogatásról van szó, és változó, hogy havonta vagy háromhavonta nyújt segítséget a keresztszülő.
„Fontos megjegyezni, hogy a gyerek nem a pénzt kapja meg, hanem a keresztszülők a bentlakási szolgáltatás költségeinek egy részét fedezik, valamint ünnepekkor ajándékokat adunk, élelmiszer-csomagokat állítunk össze, vagy egészségügyi problémákat oldunk meg ezekből a támogatásokból, például fogorvosi, szemorvosi kezelést” – részletezte a programfelelős. Hozzátette, egy diák havi bentlakási költsége 600–700 lejbe kerül, ez heti ötnapi étkeztetést jelent, délutáni szilenciumot biztosítanak szakképzett pedagógusokkal, és hétvégére hazaszállítják a gyerekeket bérelt buszokkal. Ebből az összegből szoktak a keresztszülők vállalni bizonyos részt. „Öt, tíz, húsz százalékot, mindenki lehetősége szerint. Sosem határoztuk meg, hogy csak akkor lehet valaki keresztszülő, ha ezt az összeget befizeti” – magyarázta a projekt koordinátora. Rámutatott, jelenleg 121 diák van a szórványkollégiumban, közülük tizenháromnak van keresztszülője.
Balázs-Bécsi Enikő arról is beszámolt, hogy
„Semmiképp nem szoktunk, és nem is tartjuk jónak, hogy olyan diákokat hozzunk el, vonz-
zunk be ebbe a programba, ahol még van magyar osztály, és működik iskola” – magyarázta a programfelelős.
Néhány olyan települést is megemlített, ahol megszűnt a magyar nyelvű oktatás: Kolozs megyében Feketelak, Melegföldvár, Pusztakamarás, illetve Maros megyében Nagysármás. Utóbbi városban elsőtől nyolcadik osztályig még van magyar nyelvű oktatás, kilencedik osztálytól már csak románul tanulhatnak a diákok – sokan ekkor választják a szamosújvári Kemény Zsigmond Elméleti Líceumot és a szórványkollégiumot. Borsa völgyében – ahová tartozik Lózsárd, Alsótők, Felsőtők – már az elemi oktatás sem folyik magyar nyelven. Az ottani elemisták a válaszúti Kallós Alapítványhoz járnak, az általános iskolások pedig átmennek a Téka Alapítványhoz és a szamosújvári magyar iskolába.
– mondta Balázs-Bécsi Enikő. Hozzátette, a bentlakás fenntartásának költségeit főként a magyar állam finanszírozza pályázat révén, a hiányzó részt a Téka Alapítványnak kell előteremteni. Ennek érdekében különböző táborokat szerveznek, vagy bérbe adják a helyiséget, és így anyagi források érkeznek az alapítványnak, illetve ezért indították a keresztszülő-programot is. „Azt szoktuk mondani, hogy sok kicsi sokra megy” – hangsúlyozta Balázs-Bécsi Enikő.
Egy jelenleg a Kongói Demokratikus Köztársaságban zsoldosként tevékenykedő, korábban a francia idegenlégióban is megfordult jelölt is elindul a parlamenti választáson Szeben megyében.
Több mint 90 százalékban elkészült az első kolozsvári úgynevezett P+R parkoló, mely naponta 800 gépkocsit vonhat ki a belvárosi forgalomból.
Hétvégén kezdődik az őszi szünidő, minden diák és óvodás vakációzik egy bő hétig.
A Calea Neamului (Nemzet útja) és a Frăţia Ortodoxă (Ortodox testvériség) egyesületek szombaton megemlékezést tartanak az úzvölgyi katonatemetőben a román hadsereg napja alkalmából.
Elfogadta a helyiérdekű vasút (HÉV) megvalósíthatósági tanulmányát keddi ülésén a kolozsvári képviselő-testület. A városi tanácsosok hidrogéngyártó és -töltő állomás létrehozásáról is döntöttek.
Bár a parkolóhelyek száma tekintetében Kolozsvár nincs az éllovasok között, bevétel szempontjából „dobogós” a kincses város Romániában. A tavalyi adatokat országos szinten összesítő elemzés parkolóhelyes toplistáiban számos erdélyi város helyet kap.
Nem kezdhették meg az Európa legnagyobb napelemparkjaként beharangozott fotovoltaikus park építését az Arad megyei Ottlaka és Nagypél területén, mert a szatmárnémeti Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) a bíróságon támadta meg a környezetvédelmi engedélyt.
Belső vizsgálatot rendeltek el a kolozsvári gyerekgyógyászaton, és a szülők feljelentést tettek, miután életét vesztette egy négy hónapos tasnádi kisfiú, akit súlyos szívbetegsége miatt sürgősen meg kellett volna műteni.
Bennégett egy nő kedden mérai otthonában, amelyben tűz pusztított; egy 18 éves lány pedig égési sérüléseket szenvedett az arcán.
Az aradi börtön egyik elítéltjét hétfő délután megölte a cellatársa.
szóljon hozzá!