Románia kulturális minisztere szerint dollármilliárdokat veszítene Románia, ha Verespatak felkerülne az UNESCO védett kulturális örökségek listájára; a tárcavezető „butaságnak” nevezte a Cioloș-kormány ez irányú lépését.
2019. május 05., 14:222019. május 05., 14:22
2019. május 05., 16:322019. május 05., 16:32
Daniel Breaz az Alba24 hírportálnak nyilatkozott az Erdélyi-szigethegységben fekvő település sorsáról, meghiúsult világörökségi státusáról. A Viorica Dăncilă-kormány kulturális minisztere úgy vélekedett, a román állam több mint négymilliárd dollárt veszít, ha Verespatakot felvették volna az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) védett kulturális örökségek listájára.
Daniel Breaz közölte: ha Verespatak felkerül a világörökségi listára, akkor Románia elveszítette volna a településen aranybányát nyitni akaró kanadai Gabriel Resources által indított kártérítési pert, amelyben a tengerentúli társaság 4,4 milliárd dollár kártérítést követel a román államtól. „Egyetértek az épített örökség védelmével, viszont nem zárhatjuk be az egész országot azáltal, hogy nem építünk semmit. Gondolnunk kell a fenntartható fejlesztésre is, nem élhetünk örökké az emlékekből és az újjáépítésből” – fogalmazott az Alba24 hírportálnak Daniel Breaz.
A művelődési miniszter „butaságnak” nevezte, hogy a Dacian Cioloș vezette szakértői kormány 2016-ban – megfogalmazása szerint – „erőltette, gyorsított eljárásban kezdeményezte” Verespatak UNESCO világörökségi jelölését. „Abban a formában, ahogy a dossziét összeállította a technokrata kormány, Verespataknak nincs mit keresnie az UNESCO-listán” – jelentette ki a miniszter. Breaz értelmezése szerint a Fehér megyei település világörökségi státusa esetén lehetetlenné válna az építkezés, az infrastruktúra fejlesztése a térségben, az általa irányított kulturális tárca pedig jelenleg arra törekszik, hogy a román állam megnyerje a kanadai bányatársaság által indított kártérítési pert.
Verespatakon és környékén a kanadai Gabriel Resources és a román állam által létrehozott Gold Corporation Európa legnagyobb külszíni aranybányáját akarta megnyitni, ahol vitatott ciántechnológiával bányásztak volna ki 330 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt. 2013-ban nagyszabású tüntetések robbantak ki a beruházás ellen, ezért a bukaresti parlament 2014 júniusában elutasította az aranybánya-beruházást elősegítő törvénytervezetet. A Gold Corporation 15 évig próbálkozott a szükséges engedélyek kiváltásával, különböző beruházásokat el is végeztek. Végül a kanadai vállalat a Világbank egyik kereskedelmi bíróságán 2017-ben beterjesztett keresetében 4,4 milliárd dollár kártérítést követel a román államtól, amiért az megakadályozta a beruházás megvalósítását.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Köröz a rendőrség egy ismeretlen gépkocsivezetőt, aki csütörtök este halálra gázolt egy 67 éves gyalogost Aranyosegerbegy (Viişoara) község területén, majd elhajtott a baleset helyszínéről.
Újabb három F-16 Fighting Falcon típusú vadászgép szállt le csütörtökön az aranyosgyéresi légi támaszponton azok közül, amelyeket Norvégiától vásárolt Románia – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
szóljon hozzá!