Fotó: Barabás Ákos
Egyelőre nem törekednek a székelyföldi termelők, hogy megszerezzék a hagyományostermék-minősítést az európai fórumoknál. A mezőgazdasági minisztérium kampányt indított, hogy segítsen ebben a gazdáknak.
2017. június 29., 13:562017. június 29., 13:56
A romániai hagyományos élelmiszertermékek európai oltalom alá helyezését szeretné „felpörgetni” a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium egy újonnan indított kampány keretében, Románia ugyanis jelentősen le van maradva ezen a téren.
A minisztérium szakemberei járják az országot, és felkészítőket tartanak a mezőgazdasági társulások, valamint az igazgatóságok képviselői számára, hogy elősegítsék különböző termékek bejegyeztetési folyamatát.
A hét elején az agrártárca szakemberei Sepsiszentgyörgyön ismertették az európai minősítésrendszert – az oltalom alatt álló eredet megjelölést (DOP), az oltalom alatt álló földrajzi jelzést (IGP), valamint a hagyományos módon készülő különleges termék (STG) megjelölést – és annak követelményeit.
A minisztériumot képviselő Ionuţ Diaconeasa elmondta,
Ennek a terméknek az a jellegzetessége, hogy minden feldolgozó a Maros megyei Libánfalva sós kútjának vizét használja a sajtkészítményéhez. Emellett a szebeni szalámi, a topoloveni-i szilvalekvár és barcasági füstölt busaszelet kapott eddig oltalom alatt álló földrajzi jelzést.
A szakértők véleménye szerint
A termelők részéről azonban ehhez nagyfokú kompromisszumkészségre van szükség, csoportba szerveződve kell igényeljék a minősítést, megegyezve egy közös receptben és formában.
Olaszország, Franciaország, Spanyolország és Németország egyenként több mint száz tej-, hús-, zöldség-, gyümölcs-, vagy épp gyógynövénytermékre szerezte meg valamelyik minősítést. Corina Gălbează rámutatott, az európai minősítéseket egyénileg nem lehet kérvényezni,
és bizonyítani kell, hogy mindannyian ugyanazt a receptet használják, ugyanabból a behatárolt térségből van az alapanyag, és ott is dolgozzák fel.
Könczei Csaba, a Kovászna megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője elmondta, rájuk hárul a feladat, hogy az európai oltalomra javasolt terméket beazonosítsák, kezdeményezzék a helyi akciócsoport megalakulását.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!