Románia északnyugati részén a nagymajtényi újkőkori település a legrégebbi régióközpont
Fotó: Facebook/Muzeul Judetean Satu Mare
Az elmúlt év legnagyobb felfedezései a nagymajtényi ásatás során előkerült 6500 éves építészeti formák helyi szakemberek szerint. A közelmúltban jegyzett Szatmár megyei régészeti megvalósítás hozzáadódik az elmúlt évtized leleteihez, amelyek egyértelművé tették, hogy Románia északnyugati részén több ezer évvel ezelőtt is léteztek különleges jellegű települések.
2021. január 19., 19:092021. január 19., 19:09
„A nagymajtényi település körülbelül 60 hektáron terül el, amely 170 kutatási lehetőséggel gazdagította a régészek lehetőségeit” – értékelte a Krónikának a felfedezést Virag Cristian. A szatmárnémeti régész – aki részt vett a nagymajtényi ásatásokban – kifejtette, a feltárások alapján megállapítható, hogy
Az új légi felvételi technikákkal készített képek és a geomagnetikus felmérések segítségével sikerült egy valós képet kapni az Aranyosmeggyesen és Józsefházán található kerámiaégető kemencék valódi méreteiről, valamint Érkávás, Érendréd, Szilágypér, Érdengeleg, Piskolt, Nagykároly, Börvely, Kaplony, Aranyosmeggyes és Kányaháza őskori védelmi rendszereiről.
Fotó: Facebook/Muzeul Judetean Satu Mare
Románia északnyugati részén a nagymajtényi újkőkori település a legrégebbi régióközpont. „Pillanatnyilag a felfedezések jellege – gondolok itt a kerámiára – egységes. Az alapos megfigyelésekhez nagyobb terület kutatása szükséges, hogy a kerámiaanyagban bekövetkező evolúciókat megragadhassuk és kronológiai fázisokat tudjunk megállapítani. Sajnos nincs oszteológiai (csonttani – szerk. megj.) anyag, ezért a C14 analízis (szénizotópos kormeghatározás) elvégzésének lehetősége rendkívül alacsony” – árulta el Virag Cristian.
A 2020-as ásatás során nagyon nagy oszlopgödröt azonosítottak, ami bizonyítéka a nagy méretű lakóhelyek létezésének ezen a területen, hasonlóan több korabeli településhez. Elképzelhető, hogy nagyobb létszámú családok lakták ezeket az otthonokat. Az oszlopgödrök aljában áldozati helyeket, kerámiaedényeket és kőbaltákat találtak, amelyek elősegítették az otthon szilárdságát, valamint tartósságát.
Fotó: Facebook/Muzeul Judetean Satu Mare
A bobáldi ásatások során, amelyet 2010-ben kezdtek el, bronzkori házak maradványait fedezték fel. Ezzel ellentétben a nagymajtényi település az újkőkorszakhoz tartozik. A különbség ellenére bizonyos hasonlóság is felfedezhető a kettő között. „Kereskedelmi útvonalon helyezkednek el, ennek köszönhető a települések bősége, ami a régészeti anyagban és a település építészetében is tükröződik” – osztotta meg a szakember.
Fotó: Facebook/Muzeul Judetean Satu Mare
A felfedezést követően bizonyos hiányosságok is feltűntek. „A nagymajtényi felfedezés rámutatott egy hiányosságra, ami a kulturális kapcsolatot illeti a kolozsvári környékhez viszonyítva, mint például Nagyiklód község, Cege, ahol erődített településeket találtak. Ez a beavatkozás nyilvánvaló volt a kerámiaanyag szintjén. A felfedezések között vannak Nagyiklód vagy Tordos (Hunyad megye) típusú anyagok, valamint a Herpály-kultúrának (Kelet-Magyarország) tulajdonított anyagok” – fejtette ki a specialista.
Fotó: Facebook/Muzeul Judetean Satu Mare
A régészek által feltárt leletek nemcsak a múlt megismerésében segítenek, hanem Szatmár megye jelenére, mostani lakosaira is kihatással vannak. „Hatással van azokra, akik szeretik és tudják értékelni a történelmi múltat és örökséget.
Az emberek meglátogatnak és mesélnek más felfedezésekről, amelyek régészeti szempontból nagyon értékesnek bizonyulnak” – fogalmazott Virag Cristian.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.
szóljon hozzá!