Daniel David rektor az online közvetített hétfői tanévnyitón
Fotó: Videókivágás
Vélhetően még nem volt ennyire rövid és multikulturális tanévnyitója a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemnek (BBTE), mely a járvány és a 440 éves Báthory-örökség jegyében kezdte meg hétfőn a 2021–2022-es tanévet. A nyitóünnepséget a sok száz hallgatóhoz hasonlóan mi is online néztük végig.
2021. szeptember 27., 14:552021. szeptember 27., 14:55
„Nem veszélyeztetjük az emberek életét és a város életét” – ígérte Daniel David, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) rektora a felsőoktatási intézmény 2021–2022-es tanévének hétfő délelőtti megnyitóján. Mint fogalmazott,
A járványhelyzet diktálta a tanévnyitó forgatókönyvét is, az Aula Magnában hétfőn délben a kellő távolságot tartva, maszkban vett részt a tanárok, diákok egy töredéke, a többi pedig online követte az ünnepi eseményt. „Az oktatás fontos, de az emberi életek fontosabbak” – summázott az egyébként pszichológus végzettségű rektor, hangsúlyozva, hogy a BBTE vezetésére nem kis nyomás nehezedett, hogy így vagy amúgy kezdje az új tanévet.
Igaz, utóbbi hívei is két csoportra oszlottak, egyik csoport csak az oltottaknak engedélyezte volna a fizikai jelenlétet, míg a másik szerint mindenkinek meg kellene adni a lehetőséget, hogy részt vegyen az előadásokon a kellő távolságtartás és más óvintézkedések alkalmazásával.
Daniel David szerint a felsőoktatási intézmény vezetése végül vegyes forgatókönyv mellett döntött: ahol adott az infrastruktúra, megvalósítható a kellő távolságtartás stb. jelenléti oktatással kezdi a tanévet, ahol ez nem minden esetben lehetséges, ott hibrid – jelenléti és online – oktatás is zajlik, és csak a legvégső esetben, csupán két karon döntöttek a teljes egészében digitális oktatási tevékenység mellett.
Hangsúlyozta, ez esetben sem kell aggódni: a BBTE tanárai felkészültek az online oktatásra, ez volt az első felsőoktatási intézmény, ahol bevezették Romániában a távoktatást, ahol a hallgatóknak ugyanolyan diplomát biztosítanak, mint a nappali tagozatos diákoknak. Ha nem hinne abban, hogy ez ugyanannyira hatékony, mint a jelenléti oktatás, akkor megszüntetné, tette hozzá a rektor.
Az egykori jezsuita, majd piarista templom és az egyetem vele összenőtt főépülete
Fotó: Videókivágás
Elmondta: az egyetem diákjait „nem csak jó szakemberekké, hanem jó polgárokká” is nevelik, így amiatt, hogy az elmúlt időszakban egyesek nem kezelték felelősen a járványhelyzetet, nekik is áldozatot kell hozniuk. Hangsúlyozta, hogy a BBTE egyformán fontosnak tartja a egyetem három alappillérét – az oktatást, a kutatást és a társadalommal való kapcsolatot –, és a Báthory-örökség jegyében, a Traditio et excellentia (Hagyomány és kiválóság) mottó szerint vinné tovább a 440 éves akadémiai hagyományt.
és a Báthory István erdélyi fejedelem által alapított Jezsuita Kollégiumból egyetemmé növő intézményt tartja a BBTE elődjének. A 440 éves örökség volt az egyik fő vezérvonala a tanévnyitónak is, erről a vilniusi egyetem partnerségekért felelős rektorhelyettese, Artūras Vasiliauskas tartott rövid beköszönő beszédet annak apropóján, hogy a kolozsvári Jezsuita Kollégiumot 1581-ben a litván fővárosban keltezett újabb alapítólevéllel emelték egyetemi rangra.
Rámutatott: ez és kolozsvári „testvére” már akkor is multikulturális és nemzetközi intézmény volt, hiszen nyitottak az európai akadémiai közeg felé, az első tanárok is innen kerültek ki. Ennek bizonyítékaként több külföldi tanár nevét is felsorolta.
Az egyetem multikulturális jellegére utalva a másik meghívott, Ionel Haiduc korábbi rektor – aki az 1989-es rendszerváltást követően elsőként állt az intézmény élén – emlékeztetett, hogy a 90-es években az volt a szándék, hogy külön román, illetve magyar és német egyetem legyen. Úgy vélte, végül a román, magyar és német vonal oktatóinak „bölcsessége” győzött és multikulturális intézményként működött tovább a BBTE.
– értékelt a volt rektor.
A BBTE új tanévében a már említett 440 éves Báthory-örökség mellett azt is ünnepli, hogy Romániában elsőként öt csillagos (QS*****) felsőoktatási intézménnyé választották, amit világszerte elismernek. Ennek fontosságáról Leigh Kamolis, a minősítést nyújtó bizottság képviselője beszélt szintén online bejelentkezésében.
A 440 éves örökség egyik bizonyítéka
Fotó: Videókivágás
Ionut Zbranca diákprefektus a hallgatók álláspontját képviselve elmondta: bár régóta nem voltak jelen Kolozsváron, ezek azt remélik, hogy az új tanévben sikerül visszatérniük a különböző egyetemi tevékenységekhez, a normalitáshoz.
Daniel David rektor megköszönte a hozzáállást és a diákok együttműködését kérte, hogy a lehető legjobban vihessék véghez a tanévet. Az alig háromnegyedórás tanévnyitó az Örömóda lejátszásával ért véget, melyet román, magyar és német nyelven is meghallgattak a résztvevők. Ez idő alatt a kivetítőn és képernyőkön az egyetem múltjáról és jelenéről láthattak egymást váltó képeket.
Több erdélyi megye településein razziáztak a rendőrök az elmúlt napokban: Máramaros, Szilágy és Fehér megye egyenruhásai egy-egy községközpontban, illetve városban ,,terepeztek”. A kiszabott bírságok többsége közlekedésrendészeti kihágásokat érintett.
„Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” – ez a mottója a 2024. évi tudományünnepi programsorozatnak – közölte csütörtökön a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kolozsvári Területi Bizottsága .
November 15. és jövő január 5. között rendezik meg a karácsonyi vásárt Aradon. A megbékélési parkban óriáskerékkel és műjégpályával próbálják meg háttérbe szorítani a 13 aradi vértanú emlékművét, a Szabadság-szobrot.
Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy Bihar megyei fiatalembert, aki egy Szatmár megyei településen az egyik utcáról ellopott egy autóbuszt és balesetet okozott – közölte a Szatmár megyei rendőrség.
Az aradi határrendészek négy szíriai állampolgárt tartóztattak fel, akik gyalog akartak átjutni a mezőn Magyarország területére.
Megfagyott két férfi az elmúlt éjjel a Hargita megyei Ége településen.
A Hargita megyei tanács pénteki rendkívüli ülésén az RMDSZ-es Borboly Csabát és Barti Tihamért választotta a testület alelnöki tisztségébe – tájékoztatott a megyei közgyűlés sajtóosztálya.
Leállt péntek délelőtt 10 órakor a vasúti közlekedés Brassó és Segesvár között – tájékoztatott a román állami vasúttárssaság utasszállító részlege (CFR Călători).
Közel négy és félmillió lejébe kerül a román államnak, hogy megvásároljon egy temesvári épületet, amelyben az egyik helyi kórház működik, miután az ingatlan tulajdonosai nem akarják meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Halálra gázoltak egy gyalogost péntek kora reggel a dél-erdélyi (A1-es) autópálya aradi körgyűrűszakaszán.
szóljon hozzá!