Ballag már a vén diák. Szerdán szabadtéri rendezvény keretében búcsúztak az iskolától a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum végzősei
Fotó: Rab Zoltán
Lelkesen készültek-készülnek a személyes részvételű kicsengetésre a végzősök. Az elmúlt több mint egy év felemásra sikeredett az online térbe szorult oktatás miatt, aminek sok volt a hátránya, ugyanakkor remélik, eredményesen készülnek az érettségire. A ballagás közeledtével kolozsvári és nagyváradi tizenkettedikeseket, valamint egy végzős osztály vezetőjét kérdeztük.
Örvendetes, hogy személyes részvételű rendezvény keretében lehet elbúcsúzni az iskolától, ugyanakkor az iskolaévek utolsó szakasza felemásra sikeredett az online térbe kényszerült oktatás miatt – fejtették ki megkeresésünkre végzős diákok, valamint egy tizenkettedikes osztály osztályfőnöke.
Tavaly a pandémia miatt nemigen lehetett megszervezni a személyes részvételű ballagást, idén pedig csak az utóbbi hetekben derült ki, hogy nemcsak a virtuális térben búcsúzhatnak el a diákok az iskolától, és a záróbulit, vagyis bankettet is megtarthatják. Szekernyés Réka földrajztanár, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium (JZSUK) végzős humán osztályának vezetője megkeresésünkre azt mondta, annak felettébb örülnek, hogy a hétvégén megtarthatják ezt a gyönyörű hagyományt, az viszont elég szomorú, hogy csak szűk körben lehetnek jelen barátok és rokonok.
„Nagyon sok családból csak anyuka és apuka vehet részt az ünnepségen. Vannak áthidaló megoldások, hiszen az interneten közvetíteni fogják az eseményt” – mondta a pedagógus. Hozzátette, ugyan az online felvétel a bensőséges hangulatot nem adja vissza kellőképpen, de valamennyire a távol lévő hozzátartozók is érezhetik szeretteik közelségét.
A járványügyi korlátozások nagy mértékben befolyásolták az utóbbi több mint egy évet az oktatásban is, csak az utóbbi hetekben zökkenhetett vissza az iskolai élet a régi kerékvágásba. „A ballagási fotózás például elég viccesre sikeredett idén: 25-en össze kellett zsúfolódnunk az udvaron védőmaszkokban, és csak arra a néhány pillanatra vehettük le az álarcot, ameddig elkészítették a fotót. Ennek a lehetőségnek is nagyon örültünk, hiszen néhány hónapja még úgy nézett ki, hogy egyáltalán nem készülhet ilyen felvétel” – mondta Szekernyés Réka.
Arra is kitért, szerencsére a többi osztály is visszatért az iskola épületébe, így a ballagók valóban, személyes részvételen keresztül érezhetik, hogy jelenleg ők a nagyok, ezt pedig öröm látni és átérezni tanárként is. Azt mondta, a szerenádok, a nagykorúsítások és a JZSUK-ban hagyományosnak számító udvari bál elmaradása hiányérzetet kelt mindenkiben – főként az utóbbi, amelyre a lányok már gyermekkoruktól kezdődően tudatosan készülnek.
Ez nem más, mint a fiatal felnőttkorukból kimaradt másfél év, amikor az iskolában a közösségek a leginkább összeforrnak, életre szóló barátságok köttetnek, valamint élettapasztalatokat gyűjtenek. És ezt soha semmi sem tudja majd pótolni” – mutatott rá a pedagógus.
Fotó: Rab Zoltán
A végzősök nemcsak a ballagásra, de a június 28-án kezdődő érettségi vizsgára is gőzerővel készülnek. Szekernyés Réka arról is beszélt, miként készítette fel diákjait a megmérettetésre a virtuális oktatási időszakban. „Osztályomból mindenki fog földrajzból érettségizni, így az ő esetükben nem lehettem engedékeny. Folyamatosan házi feladatot küldtem nekik, kértem a mihamarabbi reakciókat és válaszokat, valamint nagyon alaposan ellenőriztem mindazt, amit feladatként kiadtam nekik.
bár több energiát igényelt a tananyag átadása és logisztikája, de működött a módszer” – mondta a pedagógus. Hozzátette, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint a néhány héttel ezelőtti próbaérettségi, ahol mindenki nagyon jó eredményeket ért el.
Nagyváradi végzős diákokat is megkerestünk, osszák meg tapasztalataikat az érettségire való készülésről, a virtuális tanulásról. Szabó Ádám Krisztián, az Ady Endre Gimnázium végzőse azt mondta, az online oktatást rosszul viselte.
„Ennek ellenére részt vettem az óráimon rendszeresen, és szerencsém is volt, mivel olyan tanáraim vannak, akik komolyan vették a tanítást még ebben az online helyzetben is, és próbálnak a lehető legjobban felkészíteni minket” – mondta Szabó Ádám. Hozzátette, a jövőre érettségiző generációnak azt tanácsolja, élvezzék ki a következő periódust, mert gyorsan fog elszaladni mellettük az utolsó év – sokkal gyorsabban, mint az addigiak.
„Tanuljanak, valósítsák meg az álmaikat, és foglalkozzanak azzal, amit szívesen csinálnak. Kívánom nekik, hogy ami az utolsó évvel normálisan együtt jár, abban lehessen részük” – tette hozzá a végzős diák.
Márton Ella, a JZSUK ballagó diákja úgy fogalmaz, sajnos mivel az utolsó másfél év szinte teljesen az online térbe szorult, a búcsúzásnak nincs meg az az intenzív jellege, mint amilyen kellett volna legyen. „Az utolsó évünket se egyénenként, se osztályközösségként nem tudtuk rendesen megélni. Úgy veszem észre, hogy az online miatt mi, osztálytársak elhidegültünk egymástól, viszont legnagyobb meglepetésemre az utolsó napok a tanárok búcsúztatásával, a közös énekléssel segítettek újra egymásra hangolódni, visszahozni a közösségi érzést” – mondta a diáklány.
Arra is kitért, hálás azért, hogy a középiskolás évek alatt kezdte jobban megtalálni önmagát, közelebb érezni magához a saját útját, rátalálni érdeklődési körére, ami sokkal tágabb lett, mint amire korábban számított. „Azt, hogy milyen egyetemre megyek, még nem tudom biztosan, ami a legjobban érdekel, az a filozófia és a fotó-film szak. Viszont mivel sok minden érdekel, lehet, hogy ez változni fog, de hiszek benne, hogy előbb-utóbb megtalálom a nekem való szakot” – mondta Márton Ella.
A tavalyi virtuális ballagás után idén megtarthatják a kicsengetési ünnepségeket a járványügyi előírások betartásával
Fotó: Hegyi Zsuzsanna
Szűcs Márton, aki szintén az Ady végzőse, úgy értékelt, a nemrég lezajlott próbaérettségi neki nagyon jól jött, rádöbbentette, hogy mitől kell tartania az érettségin. „Szerencsére átmenőt írtam mindenből, sőt még a hatos feletti átlag is meglett, ami azt igazolja, hogy számomra sikeres volt az online oktatás. Az viszont sosem derül ki, hogy mi lett volna, ha a felkészülést az iskola falain belül folytatjuk. A lényeg, hogy próbáltam és érettségiig még próbálom a legtöbbet kihozni” – mondta a megmérettetéssel kapcsolatban. Visszatekintésként úgy értékelt, az iskolai élményei többsége kellemes.
szinte minden emberi kapcsolatomat az elmúlt 12, iskolában töltött évnek köszönhetem” – fogalmazott Szűcs Márton.
Pánczél Ádám, a JZSUK végzőse megkeresésünkre arról beszélt, érzése szerint tanáraik erőt, örömöt és önbizalmat látnak bennük, a ballagó osztályban. „A Hannibál mondatát idéző mottónk is hasonlatos ehhez, így szól: „Vagy találunk ott utat, vagy építünk egyet.” Számunkra a vírus, a korlátozások, online iskola olyanok voltak, mint a köd: hol alászállt a városra, és elfelejtett felszállni, megrekedt, hol csak épp beköszönt. Ebben a ködben volt, hogy nem láttuk a kiutat, és magunknak kellett utat építenünk, mint Hannibálnak a cél elérése érdekében” – fogalmazott Ádám.
Osztályfőnökéhez hasonlóan ő is megemlítette, hogy az előre nem látható akadályok következményeként nem „ejthették útba” az iskola hagyományos udvari bálját, szegényebbek lettek egy élménnyel. „Persze csorbult az a tizenkettedikes hangulat, hogy mi vagyunk a legnagyobbak az épületben s a kicsik néha nekünk is Isten áldjával köszönnek, ahogy a tanároknak szokás. Alkalmazkodtunk. Igyekszünk kihasználni azt a kevés időt, amit visszakaptunk és teljes odaadással élvezzük a diáklétet, amíg lehet.
– fogalmazott Pánczél Ádám. Az irodalomkedvelő tizenkettedikes fiú a céltudatosságot is fontosnak tartja, mint fogalmaz, a célt a nehézségek ellenére nem feledték szem elől, mert ezáltal sikerül a legsűrűbb ködből is kijutni. S Adyt idézi: „S ha rám dől a szittya magasság, Ha száz átok fogja a vérem, Ha gátat túr föl ezer vakond, Az Oceánt mégis elérem.”
Egy jelenleg a Kongói Demokratikus Köztársaságban zsoldosként tevékenykedő, korábban a francia idegenlégióban is megfordult jelölt is elindul a parlamenti választáson Szeben megyében.
Több mint 90 százalékban elkészült az első kolozsvári úgynevezett P+R parkoló, mely naponta 800 gépkocsit vonhat ki a belvárosi forgalomból.
Hétvégén kezdődik az őszi szünidő, minden diák és óvodás vakációzik egy bő hétig.
A Calea Neamului (Nemzet útja) és a Frăţia Ortodoxă (Ortodox testvériség) egyesületek szombaton megemlékezést tartanak az úzvölgyi katonatemetőben a román hadsereg napja alkalmából.
Elfogadta a helyiérdekű vasút (HÉV) megvalósíthatósági tanulmányát keddi ülésén a kolozsvári képviselő-testület. A városi tanácsosok hidrogéngyártó és -töltő állomás létrehozásáról is döntöttek.
Bár a parkolóhelyek száma tekintetében Kolozsvár nincs az éllovasok között, bevétel szempontjából „dobogós” a kincses város Romániában. A tavalyi adatokat országos szinten összesítő elemzés parkolóhelyes toplistáiban számos erdélyi város helyet kap.
Nem kezdhették meg az Európa legnagyobb napelemparkjaként beharangozott fotovoltaikus park építését az Arad megyei Ottlaka és Nagypél területén, mert a szatmárnémeti Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) a bíróságon támadta meg a környezetvédelmi engedélyt.
Belső vizsgálatot rendeltek el a kolozsvári gyerekgyógyászaton, és a szülők feljelentést tettek, miután életét vesztette egy négy hónapos tasnádi kisfiú, akit súlyos szívbetegsége miatt sürgősen meg kellett volna műteni.
Bennégett egy nő kedden mérai otthonában, amelyben tűz pusztított; egy 18 éves lány pedig égési sérüléseket szenvedett az arcán.
Az aradi börtön egyik elítéltjét hétfő délután megölte a cellatársa.
szóljon hozzá!