Fotó: Mediafax
A tervezett módosításra Benedek Barna háromszéki vadgazdálkodási mérnök figyelt fel. Benedek levélben hívta fel az RMDSZ parlamenti frakcióinak a figyelmét arra, hogy a tervezett módosítás a szegény erdõtulajdonosi réteggel, a sokakkal szemben a vadászatnak hódoló keveseknek kedvez, akik a társadalom felsõ rétegeibõl kerülnek ki. „Gondolták-e el valaha, mekkora segítséget nyújthat ez a mellékjövedelem a csõd szélén álló birtokosságoknak, magánerdészeteknek, most, mikor újabb adóterhet jelent a bevezetett területadó?” – áll a levélben.
A vadgazdálkodási mérnök lapunknak elmondta, a tervezet beterjesztõi minden bizonnyal azért kérték a mindössze öt hónappal ezelõtt elfogadott 2006/407-es törvény sürgõsségi eljárással történõ módosítását, mert meg szeretnék elõzni, hogy a vadásztársaságoknak a hatályban levõ jogszabály szerint kelljen szerzõdniük az erdõtulajdonosokkal. „Ha az erdõtulajdonosok tudomására jut, hogy mekkora összegre jogosultak, már sokkal nehezebb lesz ezt lefaragni” – magyarázta Benedek Barna.
A 2006/407-es vadászati törvény elsõsorban abban különbözik az 1996-ban elfogadott, korábbi jogszabálytól, hogy az erdõk tulajdonviszonyával is számol. A jogszabályhoz két táblázatot is csatoltak mellékletként. Ezek egyike a vadászható állatfajokat, ezek vadászati idényeit és a valamennyi fajnak megfelelõ kártérítési összegeket sorolja fel arra az esetre, ha a vadakat orvvadászok ejtenék el. A másik táblázat azoknak a vadaknak a kártérítési összegeit sorolja fel, amelyek vadászata tiltott Romániában. „Ezek afféle eszmei értékei egy-egy vadállatnak” – magyarázta a számokat Benedek. A számok viszont abból a szempontból is fontosak, hogy ezek alapján kell kiszámítani a törvényben megadott képlettel azt az öszszeget, amelynek 81 százalékát az erdõtulajdonos számlájára, 16 százalékát az államkasszába, három százalékát pedig a környezetvédelmi alapba kell a vadásztársaságoknak befizetniük. A törvény 15. paragrafusának második bekezdése szerint az összeget úgy kell kiszámítani, hogy egy-egy állatfaj kártérítési értékének a tíz százalékát össze kell szorozni az illetõ állatfaj kilõhetõ példányainak az utóbbi öt évre számított átlagával. Ha tehát egy vadászterületen a hatóságok az utóbbi öt év mindegyikében két medve, nyolc vaddisznó és húsz vadnyúl kilövését engedélyezték, az összeg 2×4000+8×100+
20×15, azaz 9100 euró lesz. (A medve kártérítési díja a táblázat szerint 40 ezer, a vaddisznóé ezer, a mezei nyúlé pedig 150 euró.) Ennek az összegnek a 81 százaléka illeti meg évente a vadászterület tulajdonosait.
Kelemen Atilla (képünkön) és képviselõtársai arra hivatkoznak a törvénymódosítási javaslat indoklásában, hogy az erdõhasználati díjat Romániában is az európai országokban alkalmazott szinthez szeretnék igazítani. E célt pedig úgy próbálják elérni, hogy a törvénytervezethez csatolt táblázatokban a kártérítési összegek oszlopa mellé egy másik oszlopot is beillesztettek, melyben valamennyi állatfajra megadták a területhasználati díj számítási értékét. Ez az érték õzbak esetén kevesebb mint nyolcada, vaddisznó esetén ötöde, vadnyúl esetén hatoda, fürj esetén viszont kevesebb mint tizenharmad része az illetõ állatfaj kártérítési díjának. A javasolt képlet immár ennek az új értéknek a tíz százalékával szorozva állapítja meg a terület tulajdonosának és az államnak fizetendõ díjat. Az említett kilövési kvótákkal rendelkezõ vadászterület esetére számítva az összeg 2×1000+8×20+
20×2,5, azaz 2210 euró lesz.
Kelemen Atilla: nem jut
mindenki féldecijére
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tartózkodó Kelemen Atillát telefonon értük el csütörtök reggel. A képviselõház mezõgazdasági és erdõgazdálkodási bizottságának elnöke kérdésünkre elmondta, azért javasolták a törvény módosítását, mert a minisztérium vadászati fõosztálya nem figyelt oda, amikor összeállította a törvény mellékleteit, és irreálisan megnövelte a vadásztársaságok által kifizetendõ díjat. „A díj esetenként 170-szeresére nõtt. Ilyen körülmények között pedig senki nem fog olyan vadászterületet bérelni Romániában, amiért 3–4 milliárd lejt (300–400 ezer RON-t) kell fizetnie évente – magyarázta. – Sokan azt hiszik, hogy nyugodtan megihatnak minden nap egy-egy fél deci vodkát a kocsmában csak azért, mert két nyúl átszaladt a félhektáros erdõterületükön. Ez sehol sem így mûködik.” Kelemen Atilla kijelentette, megítélése szerint a vadásztársaságok mellett valamennyi tulajdonos is kedvezményezettje lesz a törvénymódosítási javaslatnak, „csak nem olyan mértékben, ahogy gondolnák”. A képviselõ kérdésünkre elmondta, évek óta tagja a Maros megyei vadásztársaságnak, megítélése szerint azonban ez nem torzítja ítélõképességét.
Az eltúlzott használati díjra panaszkodott László Béla, a Kovászna Megyei Vadászegyesület elnöke is. Az egyesület tavaly mintegy 40 ezer lejt fizetett, a mintegy harmadrészben erdõ borította 214 800 hektáros vadászterület használatáért. „A törvény szerint most 219 ezer eurót (742 ezer RON-t) kellene fizetnünk. Ezt sem én, sem az atyaúristen nem fogja tudni kigazdálkodni” – jelentette ki az elnök. Hozzátette, a vadgazdálkodás nemcsak azt jelenti, hogy lelövik az állatokat. A medvét például évente legalább öt hónapon át etetni kell. Meg kell fizetni a medvénkénti napi öt kiló táplálékot, és az erdészt, aki ezt kiviszi az erdõbe. „Hiába fizet a külföldi vadász ötezer eurót egy medve kilövéséért, nekünk ebbõl a költségek és az adók leszámítása után 800 euró ha marad” – érvelt László Béla. Sérelmesnek tartotta, hogy az erdõtulajdonosok a kedvezményezettjei a törvénynek. „Csak tönkreteszik az erdõt, most meg azt gondolják, hogy õk fölözhetik le a mások munkáját” – háborgott a vadásztársaság elnöke.
Kell-e sajnálni a vadászokat?
„Szinte nem is volt érdemes felvenni azt a pénzt, amit eddig fizettek az erdeinkben folyó vadásztatásért” – jelentette ki a Krónikának Antal Jenõ nyugalmazott vadásztechnikus, a Baróti Közbirtokosság elnöke. A közbirtokosság 1500 hektáros erdõterületének a használatáért 2005-re 150 lejt kapott a vadásztársaságtól, a 2006-os fizetés még hátravan. Antal Jenõt a vadásztársaság nem tájékoztatta a kilövési kvótákról. Csak hallomásból tudja, hogy tavaly 10–12 vaddisznót, pár õzbakot és egy szarvasbikát lõttek a területükön. Ha a területre megállapított kilövési kvóta megegyezne a tavaly elejtett állatok számával, a közbirtokosságnak mintegy 1900 eurónak, a javasolt módosítás szerint viszont csak 415 eurónak megfelelõ használati díj járna. Ezek az öszszegek elenyészõnek tûnnek azokhoz viszonyítva, amelyeket az – elsõsorban külföldi – vadászvendégek készek fizetni egy-egy romániai vadászatért.
Sárkány Árpád, az ABS Hunting vadászatszervezõ cég vezetõje lapunknak arról számolt be, hogy a vaddisznóvadászatra érkezõ vendégeknek általában 5–6 ezer eurós számlát szoktak kiállítani, és ennek nagyobb részét a trófeáért fizetendõ összeg, kisebb részét a vadász számára nyújtott szolgáltatások ára teszi ki. „A medveárak ötezer eurótól kezdõdnek, de akár a 35 ezret is elérhetik” – jegyezte meg Sárkány Árpád, aki helyesnek tartotta, hogy végre az erdõtulajdonosok is részesülnek a haszonból. A cégvezetõ úgy vélte, nem áll fenn annak a veszélye, hogy a tavaly életbe lépett törvény elõírásai következtében csõdbe jut a romániai vadászszektor.
Flutur: visszatér a szocializmus
„Ennek a törvénymódosításnak az a célja, hogy lenullázza mindazt, amit abban az idõszakban képviseltünk, amikor én vezettem a mezõgazdasági tárcát” – jelentette ki a Krónikának Gheorghe Flutur volt mezõgazdasági miniszter. Úgy vélte, a tervezet megpróbálja visszahozni azokat az idõket, amikor semmibe vették a tulajdonosokat; helyettük a vadászokat, a vadászterületek adminisztrátorait pártfogolták. Emlékeztetett arra, hogy a vadászati törvény tavalyi módosítása azt a célt követte, hogy méltányos viszony alakuljon ki a vadászterületek tulajdonosai és adminisztrátorai között. Flutur elképzelhetõnek tartotta, hogy elfogadja a parlament a törvénymódosítási javaslatot. „A Nemzeti Liberális Párt, az RMDSZ és a Szociáldemokrata Párt szövetségével szép lassan viszszatérnek a 2004 elõtti idõk. Ha azonban nem tartjuk tiszteletben a tulajdonosokat, a tulajdonjogot, több mint szocialista korba térünk vissza” – jelentette ki a volt miniszter.
A mezõgazdasági minisztérium jelenlegi erdészeti államtitkára, Tõke István a New York-i ENSZ-székházban válaszolt a telefonhívásunkra. Onnan kérte elnézésünket amiatt, hogy a helyzetébõl fakadóan nem tudja kifejteni álláspontját.
Szavazás szerdán
A törvénymódosítási javaslat mindeddig szinte észrevétlen haladt a maga útján a szenátusban. A parlament honlapján megtalálható adatok szerint január 3-án a törvényhozási tanács, január 26-án a kormány, március 7-én a közigazgatási bizottság, 15-én pedig a jogi bizottság véleményezte kedvezõen. A szintén kedvezõ végsõ jelentést pedig egyhangú szavazattal a felsõház mezõgazdasági, erdészeti és vidékfejlesztési bizottsága adta március 21-én. Pete István szenátor, a bizottság tagja tájékozódási idõt kért, amikor a törvénymódosításról kérdeztük. Ezt követõen elmondta, két bizottságnak is tagja, az említett napon pedig a gazdasági bizottság ülésén vett részt. „Tudja, egy RMDSZ-es képviselõ által benyújtott törvénytervezetben nem keressük a csapdákat, megbízunk a kollégáink szakértelmében” – magyarázta. Pete István azt is megjegyezte, õ mezõgazdasági kérdésekben következetesen a gazdálkodók, a földtulajdonosok pártján foglalt állást, így lesz ez a vadászati törvény módosítása esetén is.
A szenátusban tegnap ötödször szerepelt a plénum napirendjén a törvénymódosítás megszavazása, ezt azonban valamennyi alkalommal elnapolták. A parlament honlapján eredetileg az szerepelt, hogy ha a szenátus április 30-áig nem szavaz a tervezetrõl, hallgatólagosan elfogadja azt. Pete István szenátor azonban arról tájékoztatott, hogy a határidõ kiszámításánál a munkanapokat vették figyelembe, és azáltal, hogy a kormány április 30-át munkaszüneti nappá nyilvánította, a határidõ május másodikára tolódott ki.
Verestóy Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetõje kérdésünkre elmondta, még nem döntötték el, hogy az RMDSZ-frakció miként szavaz Kelemen Atilla törvénymódosítási javaslatáról. „Ez szakmai kérdés, és meggyõzõdésem, hogy Kelemen Atilla és Pete István szakmai álláspontja dönti majd el ezt a kérdést” – tette hozzá a szenátor. Verestóy befejezte a telefonbeszélgetést, amikor megemlítettük, hogy vadászként és erdõtulajdonosként is érintett a törvényalkotásban. „Egy újságíróval sem tárgyalok, aki abból indul ki, hogy érintett vagyok egy törvényt illetõen. A legkevésbé pedig a Krónika újságírójával” – mondta a frakcióvezetõ, mielõtt lezárta volna telefonját. n
KERET
Kinek hoz hasznot a barnamedve?
A romániai erdõkben él Európa egyetlen életképesnek tartott barnamedve-állománya. A Románia által is aláírt Berni Egyezmény értelmében a barnamedve a védett vadfajok közé tartozik. Az egyezmény azonban azt is megengedi, hogy ha egy országban túlszaporodott a medvepopuláció, meghatározott számú példány kilõhetõ. A romániai medveállományt tavaly hétezer példányra becsülte a szakminisztérium, és úgy vélte, hogy a medvék száma mintegy háromezerrel meghaladja az optimális számot. Ezért a korábbi években megszabott kétszázas kilövési kvótát a 2006–2007-es vadászati idényre 300-ra emelte. Az országban egyébként összesen 6,3 millió hektárnyi erdõterület van, amely 1990-ig teljes egészében állami tulajdonban volt. A visszaszolgáltatási folyamat végére Erdélyben több mint 2,5 millió hektár, Székelyföldön több mint 500 ezer hektár kerül vissza az egykori tulajdonosokhoz. Az erdõgondozási költségekben jelentõs részt tehet ki a vadászati díjakból befolyó összeg.
Tömegszerencsétlenséget került el szerda délután egy balázsfalvi iskolabusz sofőrje, aki az utolsó pillanatban félrehúzott, hogy a vele szembe nagy sebességgel haladó haszonjárművel ne ütközzön frontálisan, egy négyéves gyerek könnyebben megsérült.
Orosz Krisztofer Levente RMDSZ-es alpolgármester a Krónikának elmondta: idén nem szerveztek ünnepségsorozatot, de jövőre nagyszabású rendezvénnyel, köztük magyar jellegű eseményekkel is megünneplik a 700. évfordulót.
Egy román-török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda (Miercurea Nirajului) és Sóvárad (Sărățeni) közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
A közúti beruházásokért felelős társaság (CNIR) szerdán kiadta a megbízást az észak-erdélyi autópálya (A3) Bisztraterebes és Bihar közötti szakasza kivitelezésének elindítására.
Antiszemita és rasszista jelszavakat festettek az egyik aradi zsidó temető sírköveire, néhányat közülük meg is rongáltak aradi és borosjenői illetőségi fiatalok, akiket őrizetbe vett a rendőrség.
Egy feltételezhetően a Maros folyóba esett férfit keresnek Maroshévízen – közölte szerdán a katasztrófavédelem.
Tricentenáriumát ünnepelte a kolozsvári piarista (egykori jezsuita) templom május 13-án, kedden délután.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Különböző közösségi eseményeken kínál lehetőséget találkozásra, mélyebb beszélgetésekre, a Szentírás megismerésére és akár otthonos, barátságos étkezésekre is a kolozsvári Kőszikla gyülekezet, amelynek egyik alapítójával, Bálint Dáviddal beszéltünk.
Június 2. és 19. között több vonat menetrendje, illetve pályája módosul a Székelyföldön, valamint a Bánságban és a Partiumban a vasúti infrastruktúrán végzett javítási, felújítási munkálatok miatt.