Az önkormányzatokra vár a szaktárca a regionális kórházak építése ügyében

•  Fotó: gov.ro

Fotó: gov.ro

Az egészségügyi minisztérium hat regionális sürgősségi kórház építését tervezi köz- és magán-együttműködésben (PPP – public-private partnership), és megtörténtek az első konkrét lépések – derül ki a szaktárca csütörtöki közleményéből.

Krónika

2011. március 11., 09:462011. március 11., 09:46

Mint rámutatnak, Cseke Attila egészségügyi miniszter javaslatára a kormány szerdai ülésén elfogadott négy jegyzéket, amelyekben kérik a Maros, Temes, Iaşi és Dolj megyei önkormányzatokat, engedjék át állami tulajdonba, az egészségügyi minisztérium kezelésébe mindazokat a telkeket, amelyek a kórházak építéséhez szükségesek. „Az első egyeztetésekre a helyhatóságok képviselőivel már sor került, s kiderült, az önkormányzatok is támogatják a kormány kezdeményezését” – nyilatkozta Cseke Attila, aki reméli, az illetékesek a legközelebbi tanácsülésen elfogadják a telkek átengedését előirányzó határozatokat.

Az új regionális sürgősségi kórházak egyébként köz- és magán-együttműködés keretében épülnek fel, orvosi egyetemi központokhoz kapcsolódnak, és egyenlő sürgősségi betegellátási feltételeknek tesznek majd eleget, beleértve a komplexebb, több szakterület együttműködését igénylő eseteket. A központok egyaránt biztosítják a kivizsgálást, a diagnosztizálást és a kezelést, rövidebb idő alatt, hatékonyabb lesz az ellátásuk a betegeknek – mutat rá a minisztérium.

Áprilisban indul az öregotthonprogram

Április elsejétől indul az Öregotthonok hálózatának fejlesztése elnevezésű országos érdekeltségű program – közölte továbbá csütörtökön az egészségügyi minisztérium. A program előreláthatóan 2013. december 31-én ér véget, és az egészségügyi, illetve a munkaügyi tárca közösen bonyolítja le. A program összköltségvetése 200 millió lej, ebből 55 millió lej 2011-ben. Elsősorban a megyei és városi önkormányzatok csatlakozhatnak a programhoz, amelyek március 31-éig eldönthetik, hogy akarnak-e öregotthonokat működtetni a fennhatóságuk alá tartozó egészségügyi intézményekben. Ezáltal lehetővé válik 67 kórház öregotthonná való átalakítása állami költségvetési finanszírozással. Ezekben az otthonokban előreláthatóan 1500–4200 idős személy részesülhet megfelelő gondozásban.

„Az előzetes elképzeléshez képest, amelyet még február elején ismertettünk, mindössze annyi változás történt, hogy eredetileg 71 intézmény átszervezéséről volt szó, az utólagos egyeztetések és helyzetelemzések után ez 67-re csökkent” – jelentette be Cseke Attila. Ezekben a kórházakban 677 orvos és 2085 ápoló dolgozik, a miniszter közlése szerint közülük senki sem veszti el munkahelyét. Az öregotthonok létrehozását indokolja, hogy, amint a munkaügyi minisztérium adataiból kiderül, jelenleg mindössze 77 ilyen intézmény létezik, öszszesen 5304 ággyal, amelyeket az állami és a helyi költségvetésből finanszíroznak. Továbbá országszerte 53 hasonló intézményt üzemeltetnek nem állami szervek. Mindez nem elégséges: jelenleg meghaladja a 4100-at azok száma, akik be szeretnének kerülni egy öregotthonba.

Hargita megye: pénzek a kórházaknak

Jelentős összegeket áldoz idén a Hargita megyei önkormányzat is a fennhatósága alá került egészségügyi intézményekre. Borboly Csaba közgyűléselnök csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház, a Tölgyesi Pszichiátriai Kórház, a székelyudvarhelyi, a gyergyószentmiklósi, valamint a maroshévízi kórház felújítására, karbantartására, az intézmények eszköztárának bővítésére közel 100 ezer lejt különített el költségvetéséből a megyei önkormányzat. „Nemcsak az öt intézményre, hanem az egész megye lakosságára koncentrálunk, így szeretnénk, ha gyorsabb beavatkozás, jobb felszereltség és szakszerűbb ellátás lenne a megye kórházaiban” – hangsúlyozta Borboly.

A tanácselnök arról is beszámolt, hogy a Regionális Operatív Program keretében közel 7 millió lejes támogatásra tettek szert, amelyhez mintegy 2 millió lejes önrésszel járulnak hozzá. A pénzösszeg lehetőséget biztosít a különböző járóbeteg-rendelők átalakítására, várótermek felújítására, mozgássérült-feljárók kialakítására, emellett terveik között szerepel a nyílászárók cseréje, a padló restaurálása, az illemhelyek átalakítása és a belső villanyhálózat felújítása. Emellett 3 796 420 lejt fordítanak majd 83 korszerű orvosi berendezés és kellék megvásárlására.

Az önkormányzat ugyanakkor továbbra is intenzíven próbál orvosokat csalogatni a megyébe, ahol akut a szakemberhiány. A már elkészült orvoslakások mellé további négy lakrészt építenek – erre 465 ezer lejt különítettek el a költségvetésben.

„Hargita megye 10 éve nem részesült ekkora támogatásban, szinte hetente érkezik pénz az egészségügyi minisztériumtól, amelynek élén nem véletlenül van Cseke Attila” – fejtette ki a tanácselnök. A támogatások révén lehetőség van új eszközök vásárlására, így mammográffal és rektokolonoszkóppal bővül a sürgősségi kórház, emellett felújítják az onkológiai osztályt is. A minisztériumtól kapott 1800 ezer lej felhasználásában prioritást élveznek majd a szülészet-nőgyógyászat, a sürgősségi ellátás, a gasztroenterológia és az urológia osztályok.

A tölgyesi pszichiátriai kórház vízellátásának javítására 555 ezer lejt utalt ki a megyei tanács. Támogatni kívánják ugyanakkor a csíkszeredai sétálóutcában működő rendelők modernizálását, a csíkszentmártoni egészségügyi központ rácsatlakozását a település gázhálózatára, valamint kórházbővítésre (így elköltözhet a sürgősségi kórház a római katolikus egyház által visszaigényelt csíksomlyói épületből) és a törvényszéki orvostani osztály három éve elkezdett munkálatainak folytatására. A jövőben további öszszegek érkeznek majd a megyébe a minisztériumtól, amelyből 1 millió lejt a tölgyesi pszichiátriai kórház betegfektetőjének felújítására fordítanak, de kiutalnak a székelyudvarhelyi kórháznak 1465 ezer lejt, a gyergyószentmiklósinak 194 ezer lejt, valamint a maroshévízi intézménynek 485 ezer lejt, amelyet a különböző javítások elvégzésére és eszköztáraik bővítésére fordíthatnak.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 20., kedd

Új otthonba költözött a Kallós Zoltán Népzeneiskola a kincses városban

A Kallós Alapítvány tevékenysége a szórványmagyarság életerejét bizonyítja, ma és a jövőben is azoké a dicsőség, akik folytatják az értékmentést és őrzik a népi kultúrát – hangoztatta Szilágyi Péter helyettes államtitkár Kolozsváron.

Új otthonba költözött a Kallós Zoltán Népzeneiskola a kincses városban
2025. május 20., kedd

Palliatív osztályt alakítanak ki az egykori városi kórházban Aradon

A végstádiumban lévő betegek szenvedéseit enyhítő gondozás a közegészségügyi rendszerben ingyenes lesz, szemben a magán klinikákkal.

Palliatív osztályt alakítanak ki az egykori városi kórházban Aradon
2025. május 20., kedd

Újabb államosítási kísérlet: ki akarja lakoltatni a váradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm apátot a premontrei rendházból

Kilakoltatási végzést küldött a nagyváradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, amelyben felszólítja, hogy öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat. Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben.

Újabb államosítási kísérlet: ki akarja lakoltatni a váradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm apátot a premontrei rendházból
2025. május 20., kedd

„Elhamarkodott volt”. „Zavart keltett”. Továbbra is téma a közéletben Orbán Viktor tihanyi beszéde

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint zavart okozott az erdélyi magyarság körében Orbán Viktor tihanyi, George Simionról tett kijelentése.

„Elhamarkodott volt”. „Zavart keltett”. Továbbra is téma a közéletben Orbán Viktor tihanyi beszéde
2025. május 20., kedd

Engedélyezné az otthon oktatást Daniel David oktatási miniszter

„Kivételes helyzetekben” engedélyezné az otthon oktatást Daniel David oktatási és kutatási miniszter – számolt be róla hétfőn az Edupedu.ro.

Engedélyezné az otthon oktatást Daniel David oktatási miniszter
2025. május 20., kedd

A magyar diákok román érettségijét megkönnyítő új segédanyag jut el az iskolákba

Megjelent egy új román nyelv és irodalom segédanyag, amely az új tantervek szerint az először idén érettségiző magyar diákok felkészülését támogatja.

A magyar diákok román érettségijét megkönnyítő új segédanyag jut el az iskolákba
2025. május 20., kedd

Az EMSZ szerint nem az RMDSZ érdeme, hogy a magyarok Nicușor Danra szavaztak

Az RMDSZ részéről teljesen elhibázott döntés volt a román elnökválasztás első fordulójában szembemenni a változást követelő népakarattal, és Crin Antonescut támogatni – hangzott el az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) kolozsvári sajtótájékoztatóján.

Az EMSZ szerint nem az RMDSZ érdeme, hogy a magyarok Nicușor Danra szavaztak
2025. május 20., kedd

Látványos felvétel a partiumi hőerőmű tornyának lebontásáról

A mintegy százmillió eurós beruházástól olcsóbb, hatékonyabb és környezetkímélőbb távhő-előállítást remélnek, a kivitelezők az ország legmodernebb és leghatékonyabb hőerőművének megépítését ígérik Aradon.

Látványos felvétel a partiumi hőerőmű tornyának lebontásáról
2025. május 19., hétfő

Bűnhalmozás: jogosítvány nélkül, részegen vezetett forgalomba be nem írt járművet

Az elmúlt hétvégén Maros megyében megejtett rendőrségi razzia során több személyt is őrizetbe vettek az egyenruhások közúti közlekedési bűncselekmények miatt, akik részegen vezettek járművet.

Bűnhalmozás: jogosítvány nélkül, részegen vezetett forgalomba be nem írt járművet
2025. május 19., hétfő

Ismét megnőtt a vízszint, a parajdi sóbánya kérésére be kellett indítani a szivattyút

A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.

Ismét megnőtt a vízszint, a parajdi sóbánya kérésére be kellett indítani a szivattyút