A leköszönt Cioloş-kormány kulturális minisztériuma az utolsó pillanatban, január 4-én benyújtotta a Verespatak világörökségi jelölésére összeállított iratcsomót az UNESCO-hoz – adta hírül csütörtökön Facebook-oldalán Corina Şuteu.
2017. január 05., 17:092017. január 05., 17:09
2017. január 05., 17:252017. január 05., 17:25
A volt kulturális miniszter elmondta, egy 2011-ben elkezdett folyamat folytatásáról – egy adminisztratív lépésről – van szó a nemzeti kulturális örökség fontos részét képező Verespatak megőrzése érdekében. A dossziét a volt kulturális miniszter felelősségvállalásával, Dacian Cioloş ex-kormányfő értesítését és konzultálását követően, a külügyminisztérium támogatásával nyújtották be. Şuteu leszögezte: reméli, hogy a Grindeanu-kormány kulturális minisztere, Ioan Vulpescu is támogatja és továbbviszi az ügyet.
A szaktárca korábbi közleménye szerint a Verespatak-jelölést alátámasztó iratcsomót az UNESCO bizottsága február és augusztus között kiértékeli, majd 2017 szeptemberében a helyszínen tájékozódnak a jelölt település értékeiről. 2018 júliusában elemzik ki részletesen a jelölést, és döntenek arról, felveszik-e Verespatakot a világörökség-listára. Verespatakon a kanadai többségi tőkével alapított Roşia Montană Gold Corporation Európa legnagyobb külszíni aranybányájának megnyitását próbálta több mint 15 éven keresztül sikertelenül engedélyeztetni, ahol ciántechnológiás eljárással akar 300 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt kitermelni.
A környező hegyek ledózerolását és a kőzet felőrlését feltételező projekt a környezetvédők heves tiltakozásába ütközött. A bányaberuházás ellen 2013-ban országszerte maratoni tüntetéseket szerveztek, amelynek hatására a bukaresti parlament elutasította a beruházás engedélyezése érdekében kidolgozott törvénytervezetet. A minisztérium idén januárban védett műemlékvédelmi területté nyilvánította Verespatak két kilométeres övezetét.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
szóljon hozzá!