Archív felvétel
Fotó: Haáz Vince
A „hosszú hétvége” után folytatja a marosvásárhelyi városházán elkezdett vizsgálatait az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA). Értesüléseink szerint a vádhatóság ügyészei néhány gyanúsnak vélt alkalmazás és kinevezés miatt szálltak ki a polgármesteri hivatalhoz.
2022. január 24., 12:152022. január 24., 12:15
2022. január 24., 18:252022. január 24., 18:25
A marosvásárhelyi városháza egyelőre a Facebook közösségi oldalon közölt szűkszavú bejegyzésben reagált a DNA pénteken elkezdett vizsgálatára. Azon túl, hogy a polgármesteri hivatal kommunikációs munkatársai megerősítik, valóban felkeresték az önkormányzatot a vádhatóság képviselői,
„Marosvásárhely önkormányzata megerősíti, hogy a Nemzeti Korrupcióellenes Igazgatóság Marosvásárhelyi Területi Szolgálatának nyomozói a déli órákban jelen voltak a Polgármesteri Hivatalban annak érdekében, hogy a 2022. január 20-i rendeletben megfogalmazott megbízatásnak és az abban elrendelt tevékenységeknek eleget tegyenek” – olvasható a szövegben.
A továbbiakban az önkormányzat vezetői arról biztosítják a DNA-t, hogy „a vizsgálatok során teljes mértékben készek vagyunk együttműködni a nyomozó hatóságokkal”. Ugyanakkor bíznak abban, hogy az ügyészség által végzett nyomozati munka tisztázni fogja a helyzetet, és „amint a vizsgálatok befejeződnek, további részleteket tudunk a nyilvánossággal megosztani”. A korrupcióellenes ügyészség hétfő délig hivatalosan nem közölt részleteket a vizsgálatról.
Egyébként a városházi alkalmazottak körében már hónapokkal ezelőtt „rebesgették”, hogy a DNA előbb-utóbb megjelenik, csak idő kérdése volt. Az intézményben információink szerint több „klikk” alakult: az egyik nagy vonalakban a régi városvezetés, azaz Dorin Florea expolgármester és tanácsosa, Claudiu Maior „hűséges kiszolgálóiból”, a másik Soós Zoltán 2020-ban megválasztott városatya új csapatából áll. Utóbbi – szinte egy éve – két részre oszlott értesüléseink szerint. A külvilág előtt az egymással szemben álló felek igyekeznek visszafogottan megnyilvánulni, azonban egyre inkább fokozódik az érdekcsoportok közötti ellentét. Többen már kilátásba helyezték, hogy „amennyiben nem változik valami, kipakolnak” az állítólagos törvénysértésekről.
Utóbbiak már hetekkel ezelőtt felkeresték a városházát, és bizonyos gyanúsnak vélt alkalmazások és vezetői tisztségbe való kinevezések kapcsán kérdezősködtek. A felgyűlt anyagot még nem hozták nyilvánosságra. Mint ismeretes, a jelenlegi polgármester – akárcsak húsz évvel azelőtt az elődje – alkalmazottak elbocsátásával kezdte mandátumát, és a választási kampányban részt vevő bizalmi embereivel próbálta körülbástyázni magát.
Soós Zoltán húsz évig regnáló elődje, Dorin Florea öt mandátuma alatt a korrupcióellenes ügyészség munkatársai „visszatérő vendégnek” számítottak a marosvásárhelyi városházán. A legtöbb vizsgálatuk vádemeléssel végződött, az önkormányzat vezetői és alkalmazottjai évekig járták a törvényszéket. Van, akit a bűnügyi per nyomán felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek, és van, akiről kiderült, hogy ártatlanul hurcolták meg. Soós Zoltán polgármestersége alatt ez az első DNA-s „látogatás”, hivatalos bejelentésekre később számíthatunk.
Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.
Az elmúlt nap során 29 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, hármat közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Hálaadó istentisztelettel avatták fel Nagyenyeden vasárnap az európai uniós alapokból, illetve a magyar kormány támogatásával felújított középkori vártemplomot.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
szóljon hozzá!