Apjok Norbert 2016 óta tagja a román képviselőháznak
Fotó: Apjok Norbert/Facebook
Dacol az RMDSZ vezetőségével, és nem hajlandó megválni képviselői mandátumától a máramarosi Apjok Norbert, akit azután szólított fel lemondásra a szövetség vezérkara, hogy kiderült: állításával ellentétben nem rendelkezik felsőfokú végzettséggel. A politikus arra hivatkozik: bár a decemberi választások előtt iktatta lemondását a listáról, erre nem kapott választ, így letette az esküt.
2021. január 07., 17:032021. január 07., 17:03
2021. január 08., 07:092021. január 08., 07:09
Az RMDSZ vezetősége szerint Apjok Norbert parlamenti képviselő félrevezette a szövetséget, amikor azt állította, hogy rendelkezik felsőfokú végzettséggel, ezért a honatya lemondását követeli. A decemberben második mandátumát megszerző Máramaros megyei honatya tanulmányi helyzetével kapcsolatos botrány január 5-én robbant ki, amikor közösségi oldalán posztolt bejegyzésében reagált az őt a közösségen kívülről és belülről ért „rágalmakra”.
A politikus egyébként egy nagy-britanniai oktatási intézmény e-kereskedelmi tanfolyamát végezte el. „Ezért őszinte elnézést kérek azoktól, akiket ez az ügy érint. A parlamenti képviselői tisztség betöltéséhez a törvény nem ír elő végzettséggel kapcsolatos kötelezettséget” – közölte a 31 éves honatya, akinek meggyőződése, hogy a máramarosi szórványközösség az elmúlt négy évben elvégzett munka és eredmények tudatában szavazott a december 6-ai parlamenti választáson. A politikus azt is hozzáteszi, hogy a parlamenti képviselői tisztség betöltéséhez a romániai törvények nem írnak elő végzettséggel kapcsolatos kötelezettséget.
Ami megfelel a valóságnak, ám az RMDSZ jelölési szabályzata értelmében ez már kizáró feltétel: csak az lehet az alakulat képviselő- vagy szenátorjelöltje, aki rendelkezik egyetemi oklevéllel. Ennek ismeretében a szövetség Nagybánya területi szervezete a tavalyi megmérettetés előtt elutasította Apjok jelölését, amit viszont az érintett megfellebbezett, a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) pedig elfogadta az óvást. Apjok a rangsoroló jelölőgyűlésen listavezetői pozícióba került, majd a decemberi választáson újabb mandátumot nyert.
A máramarosi honatya korábbi ígéretével ellentétben nem hajlandó megválni képviselői székétől
Fotó: Apjok Norbert/Facebook
Az RMDSZ vezetősége azonban úgy véli, hogy a máramarosi képviselő félrevezette az elnökséget, azt állította ugyanis, hogy honosítható diplomája van, később viszont Kelemen Hunor szövetségi és Porcsalmi Bálint ügyvezető elnök jelenlétében elismerte, ez mégsem fedi a valóságot. Hegedüs Csilla, az RMDSZ szóvivője a Kolozsvári Rádiónak úgy nyilatkozott, Apjok írásba adta, hogy megválasztása esetén lemond. Az ügyvezető alelnök által hivatkozott egyezség szerint Apjoknak eskütétel után vissza kellett volna mondania, és visszaadnia mandátumát, hogy a listán következő jelölt (Béres István korábbi máramarosi képviselő) foglalhassa el a helyét. „Kelemen Hunor várja Apjok Norbert lemondását, mert elfogadhatatlan az, hogy félrevezette a szövetséget” – jelentette ki a szóvivő.
Az egyik máramarosi portálon közzétett dokumentum egyébként december 3-ai keltezésű, ebben a politikus vállalta: ha megválasztják képviselőnek a három nappal később esedékes választáson, lemond mandátumáról, és átadja a helyét az utána következő jelöltnek. Ehhez képest a honatya csütörtökön délután egyértelművé tette: nem hajlandó megválni mandátumától. Arra hivatkozik, hogy bár decemberben, a választások előtt iktatta a lemondását a listáról, jelezve, „nem veszi fel” a mandátumát, erre nem kapott választ, így letette az esküt.
A politikus a Krónikának nyilatkozva úgy látja, a „cirkusz mostani felmelegítése” sokkal inkább a megyei tisztújításokról szól, és arról, hogy ezeknek a közeledtével szerinte olyan erők mozdultak meg ellene, amelyeknek az az érdekük, hogy eltávolítsák őt a magyar érdekképviseleti szervezetből. „Négyéves munkáról beszélünk, nem kevés dolgot tettem le az asztalra és a közösségnek szüksége van arra, hogy folytassam. Nem történtek olyan lépések a mandátum átvételének a megakadályozásában, amelyek miatt a választók bizalmán alapuló képviseletet ne tudtam volna elvállalni” – fogalmazott a politikus. Apjok hozzátette, jelenleg erkölcsi kötelessége esküje és a törvény szerint folytatni a munkát, és igyekszik, hogy ne csak azok javára dolgozzon, akik megszavazták, hanem Máramaros megye minden magyar emberének érdekében.
Azt a kijelentést, miszerint megvezette az RMDSZ-t, Apjok nem kívánta kommentálni. Mint mondta, amikor iktatta jelöltségét, nem honosított oklevelet adott le. Hozzátette: igaz, közben kiderült a diplomáról, hogy nem is lehet honosítani. A parlamenti képviselő ez ügyben jogi lépéseket kíván tenni: bepereli az angliai oktatási intézményt, amely kibocsátotta számára a diplomát.
Háttal az RMDSZ-nek. Apjok Norbert (középen) nem tartja magára érvényesnek a szövetség vezetőivel kötött egyezséget
Fotó: Apjok Norbert/Facebook
Apjok egyébként a képviselőház honlapján közzétett életrajza megfelelő rovatában a nagybányai Németh László Gimnáziumban szerzett érettségijét tünteti fel legutóbbi tanulmányi végzettségként. A 2016-2020-as ciklusban na képviselő a nemzetbiztonsági és védelmi bizottság tagjaként 18 alkalommal szólalt fel a parlamentben, 8 kérdést és interpellációt tett fel, 81 törvénytervezet fűződik a nevéhez, ebből 29 jogszabályt megszavazott a parlament.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
2 hozzászólás