Benyújtotta a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) javasolta autonómiahatározatot a Magyar Polgári Párt (MPP) egyetlen sepsiszentgyörgyi önkormányzati képviselője, Bálint József.
2014. június 25., 20:042014. június 25., 20:04
A határozat kimondja: a székelyföldi önkormányzatok – beleértve Háromszék megyeszékhelyét – egyetlen, de különálló közigazgatási egységbe akarnak tartozni.
Bálint József (képünkön) szerdán elmondta, a tervezetet várhatóan júliusi ülésén vitatja meg a képviselőtestület.
„Kovászna megyében már néhány, RMDSZ által vezetett önkormányzatban megszavazták a határozatot, a sepsiszentgyörgyi testületben a kétharmados többséggel rendelkező RMDSZ-frakció pedig korábban azt ígérte, beterjeszti a dokumentumot, ez azonban nem történt meg, ezért lépnünk kellett” – indokolta döntését Bálint.
Kulcsár Terza József, a polgári párt Kovászna megyei elnöke bírálta a prefektusok hozzáállását, szerinte egy kinevezett hivatalnoknak nem az a feladata, hogy a választott tisztségviselőket fenyegesse.
„A román kormány attól fél, hogy ezeknek a határozatoknak lesz eredményük” – mondta Kulcsár Terza utalva arra, hogy a Hargita megyei prefektúra megtámadta négy település esetében az autonómiahatározatot, a Kovászna megyei prefektus pedig arra kérte az elöljárókat, ne foglalkozzanak a dokumentum elfogadásával.
Biró Zsolt, az MPP országos elnöke egyébként bejelentette, a párt önkormányzati képviselői valamennyi székelyföldi önkormányzati testületben kezdeményezni fogják az elkövetkező napokban a határozat elfogadását.
Megjelent egy új román nyelv és irodalom segédanyag, amely az új tantervek szerint az először idén érettségiző magyar diákok felkészülését támogatja.
Az RMDSZ részéről teljesen elhibázott döntés volt a román elnökválasztás első fordulójában szembemenni a változást követelő népakarattal, és Crin Antonescut támogatni – hangzott el az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) kolozsvári sajtótájékoztatóján.
A mintegy százmillió eurós beruházástól olcsóbb, hatékonyabb és környezetkímélőbb távhő-előállítást remélnek, a kivitelezők az ország legmodernebb és leghatékonyabb hőerőművének megépítését ígérik Aradon.
Az elmúlt hétvégén Maros megyében megejtett rendőrségi razzia során több személyt is őrizetbe vettek az egyenruhások közúti közlekedési bűncselekmények miatt, akik részegen vezettek járművet.
A parajdi sóbánya vezetőségének kérésére a katonai tűzoltók hétfő délután újra működésbe állították az Alsósófalván, a Korond patak egyik mellékpatakának medrében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyút.
Az erdélyi magyarok büszkék lehetnek arra az összefogásra, amelyet közösségük tanúsított a román elnökválasztás második fordulójában azáltal, hogy egységesen a Románia elnökévé választott Nicușor Danra adták voksukat – mutatott rá a szövetség elnöke.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
szóljon hozzá!