Fotó: Vízügyi Igazgatóság
A nehézfémeket tartalmazó bányavízzel szennyezett part- és folyószakasz megtisztítására, a szennyezés megszüntetésére kötelezték a román vízügyi hatóságok a Máramaros megyei folyószennyezésért felelős társaságot.
2021. február 18., 16:102021. február 18., 16:10
2021. február 18., 16:582021. február 18., 16:58
Minderről csütörtökön délután tájékoztatta a Krónikát a kolozsvári központú Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság, beszámolva arról is, amiről a magyar hatóságok órákkal korábbi közlése alapján már tudunk, miszerint jelentős, határon átnyúló nehézfémszennyezés történt az észak-erdélyi megyében. Megerősítést nyert, hogy egy elhagyott állami színesfémbánya bezárt tárnáiból ömlött bányavíz a Láposbánya patakba, majd a Lápos folyóba Máramaros megyében, innen pedig a nehézfémszennyezés a Szamoson keresztül Magyarországra jutott.
A vízmintán végzett laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy a tisztítatlan bányavízzel szennyezett folyóvízben több nehézfém – vas, mangán, réz és cink – esetében a koncentráció meghaladja a normális értékeket. A román vízügyi szakemberek a Szamos szatmárnémeti szakaszán vett minta alapján vizsgálták a víz minőségét. Halpusztulást nem észleltek az érintett folyószakaszokon. Közölték, a „szennyező fizet” elve alapján az Explo Mining COAL Kft. fogja állni a járulékos költségeket, beleértve a hatósági beavatkozást, a hatályos törvényeknek megfelelően.
Fotó: Facebook/Apele Române/videóból
„A helyszíni ellenőrzés nyomán kiállított jegyzőkönyvben munkatársaink három kötelező és azonnali intézkedés megtételére kötelezték a szennyezőt. Mindent meg kell tennie a szennyezés elhárítása és csökkentése érdekében, sürgősen meg kell tisztítania és fertőtlenítenie a Lápos folyó medrét és partját, ugyanakkor monitorozni köteles a folyóvizekbe ömlő bányavíz minőségét” – szerepel a Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság jelentésében. A hatóság hozzátette, hogy a vízügyi ellenőrzés eredményének összesítése után fogja közölni az érintett társasággal a szennyezés miatt kiszabott büntetést. A vízügyi igazgatóság ugyanakkor azt is közölte: a bezárt bányák és a meddőhányók állandó vízügyi kockázatot jelentenek a térségben, és a hatóság folyamatosan figyelmezteti az illetékeseket a veszélyekre.
Egy állami bányavállalat bezárt tárnáiból ömlött bányavíz a Lápos folyóba Máramaros megyében, innen jutott nehézfémszennyezés a Szamoson keresztül Magyarországra – tudta meg a Krónika csütörtökön a hatóságoktól.
Pásztor Sándor, Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter vízügyi tanácsadója az MTI-nek úgy nyilatkozott: a bányavíz a kiömlés első óráiban másodpercenként 1,5-1,6 köbméteres hozammal folyt a patakba, és vöröses színű üledéket sodort magával. Hozzátette: jelenleg is folyik a víz a bányából, de már csak másodpercenkénti 0,3-0,4 köbméteres hozammal, és már jóval tisztább, mint a kezdeti órákban volt. Elmondta: a Lápos folyóból vett vízmintákban a mangán, a réz és a cink értéke 2-3-4-szerese volt a megengedett küszöbértéknek, a vasé pedig ennél sokkal magasabb.
Pásztor Sándor szerencsés körülménynek tekintette, hogy árhullám vonul le a Szamoson, melynek vízhozama meghaladja a 200 köbmétert másodpercenként, ezért a bányavíz hamar feloldódik. Hozzátette: ilyen esetekben a bányát nem lehet eldugaszolni, hogy megakadályozzák a kiömlést, a karbantartónak olyan munkálatokat kellett volna elvégeznie, amelyek felfogják, leülepítik a kiömlő vizet.
A magyarországi Vízügyi Főigazgatóság (OVF) csütörtökön délután az MTI-vel közölte, a vízügy megtette a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy a Szamoson Romániából érkező nehézfémszennyezés ne jusson ki a mederből, a katasztrófavédelem pedig folyamatosan monitorozza a folyóvizeket. A vízügy zsilipeket és csatornákat zár le, a katasztrófavédelem pedig felállította a mobil laboratóriumát az érintett határszelvényben. A szennyezés a Szamoson csütörtökön hajnali 1 órakor ért magyar területre Romániából.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság arról tájékoztatta az MTI-t, hogy Csengernél hajnali 2 órakor vett mintákban az oldott cink, réz, alumínium és vas koncentrációja volt határérték feletti, ám a 4 és 6 órai mintavételi eredmények alapján a szennyezés jelentősen, határérték közeli, illetve alatti értékre csökkent. Cianidot nem tartalmaz a szennyezés. Az OVF azt írta: a vízügy a zsilipek és csatornák lezárásával, a csóva útjának állandó követésével, a vízmintaeredmények folyamatos elemzése alapján gondoskodik arról, hogy a szennyeződést a mederben tartsa, az a lehető legkisebb mértékben juthasson élő szervezetbe Magyarországon.
A kolozsvári rendőrök őrizetbe vettek egy férfit, aki két, 19 éves fiatalembert bántalmazott a hétfői kolozsvári futballderbi után. A 38 éves férfi egy üveget dobott a két fiatal felé, és egyiküket megsebesítette az arcán – írja a Cluj24.ro helyi portál.
Őrizetbe vettek a hatóságok egy 42 éves temesvári férfit, miután meztelenre vetkőzött a rendőrök előtt.
A védelmi minisztérium, a külügyminisztérium és három szövetséges ország tíz hónapja hiába kéri az illetékes önkormányzatokat és a román fejlesztési minisztériumot, hogy erősítsenek meg néhány földutat, két gyaloghidat és két hidat.
A Richter-skálán 3,9-es erősségű földrengés volt szombaton 4 óra 33 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A szeles időjárás miatt sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetést adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének több mint felére.
Elfogadhatatlannak tartjuk és a lehető leghatározottabban elítéljük a romániai magyarokat ért incidenseket – írta a magyar külgazdasági és külügyminiszter pénteken a Facebook-oldalán, miután tárgyalt Emil Hurezeanu román külügyminiszterrel.
Őrizetbe vettek, majd hatósági felügyelet alá helyeztek három CFR-drukkert, akik elkobozták egy Universitatea-szurkoló sálját és zászlaját. Ugyanakkor a CFR-szimpatizánsokat – köztük magyarokat – súlyosan bántalmazó U-rajongóknak nem találják a nyomát.
Emil Boc polgármesterhez és a rendőrséghez hasonlóan a Kolozsvári Universitatea néhány magyar szurkolója, továbbá egy civil szervezet is megkérdőjelezi, hogy nemzetiségük miatt bántalmaztak magyar fiatalokat futballhuligánok Kolozsváron.
Nagy a nyüzsgés a dél-erdélyi autópálya egyetlen, még hiányzó szakaszán épülő alagutak körül és magukban a vájatokban is. A több mint 700 dolgozót és 300 munkagépet mozgósító építők immár több tíz méteres előrehaladásról tudnak beszámolni.
Szokatlan helyszínen, a parajdi sóbányában került sor a Taste of Transylvania gasztronómiai fesztiválra, amelyen erdélyi, bukaresti és budapesti csúcséttermek ételkínálatát kóstolhatta meg a rendezvényen részt vevő népes vendégsereg.
szóljon hozzá!