Nem remélhet pályázati támogatást Csíkszereda a Vigadó épületének felújítására.
A leromlott állapotban lévő, impozáns központi ingatlan ügye holtpontra jutott: a városnak kellene állnia a felújítási munkálatokat, pénzt viszont nem szántak erre a költségvetésben. Több mint 6 millió lejbe kerülne az ingatlan korszerűsítése.
2015. január 15., 19:462015. január 15., 19:46
A csíkszeredai önkormányzat 2010-ben vette át az épületet az országos mozivállalattól, miután hosszú évekig üresen állt. Ez mostanra sem változott, igaz, 2012-ben elkészült az épület állagfelmérése és egy megvalósíthatósági tanulmány, mely a felújításához szükséges műszaki és pénzügyi dokumentációt tartalmazza. Akkor a tervező az 1240 négyzetméteres alapterületű épület helyreállítási költségeit több mint másfél millió euróra becsülte.
Szerkezetmegerősítésre, a falminták helyreállítására, korszerű épületgépészetre, új nyílászárókra, rendbe tett mellékhelyiségekre is szükség volna. A téli időjárás is megrongálta a szecessziós épület tetőzetét, egyik évben egy kémény ledőlt az északi oldalon a lezúduló hó miatt, időnként a vakolat is hullott. Az elmúlt közel öt évben a polgármesteri hivatal javítgatott ezt-azt: lebontották a ledőlt kéményt, ideiglenesen rögzítették az omlásveszélyes vakolatot, és kijavították az esőcsatornát.
Tavaly merült fel a lehetőség, hogy a csíkszeredai önkormányzat a Norvég Alapnál pályázzon az ingatlan felújításához szükséges támogatásért. A terv szerint az 1904-ben átadott, akkor a Csíki Magánjavak tulajdonát képező Vigadót zeneházzá alakítanák át, amely a Csíki Kamarazenekar székhelyévé válna, és a saroképületben hangversenyterem is létesülne.
A korábban elkészült megvalósíthatósági tanulmányban 6,2 millió lejre becsülték a költségeket, a Vigadót eredeti állapotának megfelelően állították volna helyre. A pályázatot be is nyújtotta a város, tavaly novemberben viszont kiderült, nem kerültek be a támogatott projektek közé.
Antal Attila alpolgármester elmondta, ebben a helyzetben a költségek az önkormányzatra hárulnak, de döntést még nem hoztak. „Pénze van a városnak, csak kérdés, hogy erre akarja-e fordítani” – tette hozzá Antal Attila.
Még 10 napig benyújthatók a kérelmek a Szülőföldön magyarul program keretében, és főleg az egyetemi hallgatóknak ajánlott iparkodniuk, akiknek postán is el kell juttatniuk a pályázati csomagjukat.
Nemcsak a főszezon május elsejei megnyitásának örvendezhetnek a termálvizes strandjáról nevezetes Tasnádon és környékén, hiszen ünnepélyes keretek között útjára indították az új élményfürdő projektjét.
Megkezdődött a kullancsszezon, egyre többen keresik fel az egészségügyi intézményeket a vérszívó paraziták eltávolítása és az általuk terjesztett betegségek megelőzése érdekében – közölte az Arad Megyei Sürgősségi Kórház vezetősége.
A „visszaeső” sofőrnek az ittas vezetés mellett azért is felelnie kell, mert másodszor annak ellenére ült volánhoz, hogy bevonták a jogosítványát.
A hegyimentőknek sikerült lehozniuk a hegyről a vasárnapról hétfőre virradó éjszaka négy ukrán férfit, akik a Máramarosi-havasokon keresztül szöktek át Ukrajnából Romániába, és segítséget kértek a román hatóságoktól.
A csíkszépvízi víztározóba zuhant és megfulladt egy 18 éves, Iași megyei lány.
Brutális gyilkosság történt Nagyváradon szombatról vasárnapra virradóra: egy férfi a sínekre lökött egy nőt, és addig tartotta leszorítva, amíg érkezett egy vonat.
Egy év alatt 11,4 százalékkal csökkent a Romániában eladott borok mennyisége, ami a rendszerváltás óta az ágazat legnagyobb zsugorodása. A minőségi borokat készítő termelők szempontjából aggasztó jelenségről Balla Géza Arad-hegyaljai borászt kérdeztük.
Afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött disznókat találtak egy Temes megyei hizlaldában. Az állategészségügyi igazgatóság kilenc települést érintő intézkedést hozott sertéspestis terjedésének megfékezésére.
A májusi államfőválasztáson függetlenként induló Nicușor Dan bukaresti főpolgármester támogatását tekinti a legjobb megoldásnak az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ).
szóljon hozzá!