Nem egyszerű, de megéri. Felhőtlen nyaralásról számoltak be, akik eljutottak a görög partokra
Fotó: Pixabay
Elbizonytalanította a turistákat, hogy Görögország július 1-jétől új beutazási szabályokat léptetett életbe. A lapunk által megszólaltatott szakértők szerint az „atipikus” szezonban kisebb kellemetlenségekre, várakozásra, koronavírus-tesztelésre számítani lehet, ám aki mégis rászánja magát az utazásra, végül nem csalódik, mert zsúfoltságmentes pihenésben lehet része.
2020. július 02., 20:242020. július 02., 20:24
A bolgár–görög határon járműsorok kígyóznak, egy Romániából Görögországba érkező repülőgép valamennyi utasát tesztelték koronavírusra, akit tesztelnek, karanténba kell vonulnia, az érkezőknek ki kell tölteniük egy bonyolult űrlapot – hasonló, a nyaralni készülőket elbátortalanító jelentésekkel találkozhattunk az elmúlt nagyjából 36 órában a közösségi portálokon és a hírcsatornák műsoraiban egyaránt.
A román külügyminisztérium szerdán jelentette be, hogy a Bulgária és Görögország közötti határszakaszon csak a Kulata és Promakhonas közötti határátkelőnél engedélyezett a Görögországba való belépés, ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a görög hatóságok a járványhelyzet alakulása függvényében előzetes figyelmeztetés nélkül is változtathatnak a beutazási feltételeken. A román külügyi tárca csütörtöki közleményében ugyanakkor arra is ráirányította a figyelmet, hogy
Ennek alapján választják ki azokat az utasokat is, akiket tesztelnek a koronavírusra. A kérdőív kitöltése után küldenek a megadott e-mail címre egy egyedi visszaigazolási kódot, amelyet Görögországba érkezésekor az utasnak be kell majd mutatnia a határellenőrzést végző hatóságoknak. A kódot mobiltelefon segítségével vagy kinyomtatott formában is be lehet mutatni.
A megváltozott feltételek és szabályok miatt jelentősen nőtt a várakozási idő a bolgár–görög határon. Bogdan Aurescu külügyminiszter telefonon kérte görög hivatali kollégájától, Nikosz Dendiasztól, hogy találjanak megoldásokat a határforgalom gördülékennyé tételére, például új határátlépők megnyitásával. Csütörtök estig mindössze annyi megoldás született, hogy a Kulata és Promakhonas közötti határárkelőnél külön sávot biztosítanak az Európai Unióban bejegyzett gépkocsiknak, de a görög hatóságok megígérték, hogy más megoldást is találnak, hogy rövidítsék a várakozási időt.
Fotó: Román Határrendészet
„A Görögországba indulók mindenképpen hiteles forrásból tájékozódjanak, tartsák be a szabályokat, a határátlépés előtt 48 órával regisztráljanak, ha körútra mennek minden szálláshelyet jelöljenek be” – tanácsolja a turistáknak László Endre, a Transilvanian Tourist Service utazási iroda vezetője. Véleménye szerint ugyanakkor
A turisztikai szakember arról számolt be, hogy a görögországi intézkedések elbizonytalanították a piacot, a turisták tartanak attól, hogy várakozniuk kell a határnál, a repülőtereken. Ugyanakkor voltak meglepetések is, hiszen azt közölték a görög hatóságok, hogy szúrópróbaszerűen tesztelnek koronavírusra, majd a Krétán landoló első repülőjárat minden utasát letesztelték.
„Tudni kell, hogy ezek az intézkedések nem a romániai turisták ellen irányulnak, hiszen az elsők között voltak, akiket Görögország fogadni akart. Szükségük van a romániai turistákra, de ezeket az óvintézkedéseket nem lehet megspórolni, minden ország védi a saját polgárait. Jelenleg azért is óvatosabbak, mert Bosznia-Hercegovinában, Boszniában, Koszovóban megemelkedtek az esetszámok”– részletezte a vállalkozó. Hangsúlyozta,
„Ez a bizonytalanság megtépázhatja az utazási kedvet. A turisták több módon reagálnak: van, aki vakmerő, és mindenáron elindul, van, aki okosan tervezve kel útra, de olyan is akad, aki egy ilyen intézkedéstől már eltántorodik, és lemondja utazását” – osztotta meg velünk tapasztalatait László Endre. Kérdésünkre kifejtette, a román tengerparttal ellentétben Görögországban nem növekedtek az árak, egyhetes utazás apartmanos elhelyezéssel, repülőjeggyel egy főre 450–500 eurótól kezdődik, míg a buszos kirándulás 200–250 euróból kijön. Arra is kitért, a jelenlegi helyzetben indokolt lenne a drágítás, hiszen az óvintézkedések 10–15 százalékkal megnövelik a szállásadók költségeit.
Fotó: Rédai Attila
„Ez egy atipikus turisztikai szezon. A turistáknak be kell vállalniuk kisebb kényelmetlenségeket, de ahogy beindul a szezon egyre zökkenőmentesebb lesz, ritkulnak a tesztek is” – adott hangot optimizmusának Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem kell az elsőként repülővel útra kelő romániaiakhoz hasonló kálváriára számítani, ezentúl csak szúrópróbaszerű koronavírus-tesztelések lesznek, most annyi történt, hogy a görög protokoll szerint az országból az elsőnek érkező repülőjárat minden utasát tesztelték koronavírusra. A vállalkozó rámutatott, ez valóban kényelmetlenséget okozott, mert a görögök nem szervezték meg elég hatékonyan, egyetlen orvos vett mintát minden utastól, ezért a procedúra elhúzódott.
Beszélt egyúttal arról is, hogy a turisták egy része felvetette: miért nem végeznek el teszteket Romániában már indulás előtt, viszont a román állam nem vállalta ennek a költségeit, míg a görögök ingyen tesztelnek. Arra is kitért, hogy a híresztelésekkel ellentétben, akiktől mintát vettek, nem kellett 24 órára elkülönítésbe vonuljanak. A letesztelt utasok elfoglalták a szálláshelyeiket, és nyugodtan, korlátozások nélkül elkezdték a nyaralást.
– mondta Joós Ștefan.
Jelezte egyúttal: az utazási iroda állandó kapcsolatban van a görög külügyminisztériummal, Nikosz Dendiasz külügyminiszter a repülőtéren fogadta az első romániai csoportot, és biztosított mindenkit arról, hogy nem lesznek akadályok, szívesen látják a turistákat. Joós elmondta, segítenek az ügyfeleiknek az ügyintézésben, a regisztrációban, a bolgár határon kért saját felelősségű nyilatkozat kitöltésében is.
A görög utat bevállaló turistáktól pedig olyan visszajelzéseket kaptak, hogy „felhőtlen” a nyaralásuk, még jobb, mint máskor, mert nincs zsúfoltság.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!