Árt az utazási kedvnek az óvatosság: tájékozódniuk kell a célország rendelkezéseiről a nyaralni vágyóknak

Árt az utazási kedvnek az óvatosság: tájékozódniuk kell a célország rendelkezéseiről a nyaralni vágyóknak

Nem egyszerű, de megéri. Felhőtlen nyaralásról számoltak be, akik eljutottak a görög partokra

Fotó: Pixabay

Elbizonytalanította a turistákat, hogy Görögország július 1-jétől új beutazási szabályokat léptetett életbe. A lapunk által megszólaltatott szakértők szerint az „atipikus” szezonban kisebb kellemetlenségekre, várakozásra, koronavírus-tesztelésre számítani lehet, ám aki mégis rászánja magát az utazásra, végül nem csalódik, mert zsúfoltságmentes pihenésben lehet része.

Bíró Blanka

2020. július 02., 20:242020. július 02., 20:24

A bolgár–görög határon járműsorok kígyóznak, egy Romániából Görögországba érkező repülőgép valamennyi utasát tesztelték koronavírusra, akit  tesztelnek, karanténba kell vonulnia, az érkezőknek ki kell tölteniük egy bonyolult űrlapot – hasonló,  a nyaralni készülőket elbátortalanító jelentésekkel találkozhattunk az elmúlt nagyjából 36 órában a közösségi portálokon és a hírcsatornák műsoraiban egyaránt.

A román külügyminisztérium szerdán jelentette be, hogy a Bulgária és Görögország közötti határszakaszon csak a Kulata és Promakhonas közötti határátkelőnél engedélyezett a Görögországba való belépés, ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a görög hatóságok a járványhelyzet alakulása függvényében előzetes figyelmeztetés nélkül is változtathatnak a beutazási feltételeken. A román külügyi tárca csütörtöki közleményében ugyanakkor arra is ráirányította a figyelmet, hogy

a Görögországba történő utazás előtt legalább 48 órával ki kell tölteni az online kérdőívet, amelynek alapján a görög hatóságok nyilvántartják az országba belépőket.

Ennek alapján választják ki azokat az utasokat is, akiket tesztelnek a koronavírusra. A kérdőív kitöltése után küldenek a megadott e-mail címre egy egyedi visszaigazolási kódot, amelyet Görögországba érkezésekor az utasnak be kell majd mutatnia a határellenőrzést végző hatóságoknak. A kódot mobiltelefon segítségével vagy kinyomtatott formában is be lehet mutatni.

A megváltozott feltételek és szabályok miatt jelentősen nőtt a várakozási idő a bolgár–görög határon. Bogdan Aurescu külügyminiszter telefonon kérte görög hivatali kollégájától, Nikosz Dendiasztól, hogy találjanak megoldásokat a határforgalom gördülékennyé tételére, például új határátlépők megnyitásával. Csütörtök estig mindössze annyi megoldás született, hogy a Kulata és Promakhonas közötti határárkelőnél külön sávot biztosítanak az Európai Unióban bejegyzett gépkocsiknak, de a görög hatóságok megígérték, hogy más megoldást is találnak, hogy rövidítsék a várakozási időt.

Galéria

Fotó: Román Határrendészet

Tájékozódjunk folyamatosan

„A Görögországba indulók mindenképpen hiteles forrásból tájékozódjanak, tartsák be a szabályokat, a határátlépés előtt 48 órával regisztráljanak, ha körútra mennek minden szálláshelyet jelöljenek be” – tanácsolja a turistáknak László Endre, a Transilvanian Tourist Service utazási iroda vezetője. Véleménye szerint ugyanakkor

érdemes inkább repülőgéppel útra kelni, bár a buszos kirándulások is elindultak.

A turisztikai szakember arról számolt be, hogy a görögországi intézkedések elbizonytalanították a piacot, a turisták tartanak attól, hogy várakozniuk kell a határnál, a repülőtereken. Ugyanakkor voltak meglepetések is, hiszen azt közölték a görög hatóságok, hogy szúrópróbaszerűen tesztelnek koronavírusra, majd a Krétán landoló első repülőjárat minden utasát letesztelték.

„Tudni kell, hogy ezek az intézkedések nem a romániai turisták ellen irányulnak, hiszen az elsők között voltak, akiket Görögország fogadni akart. Szükségük van a romániai turistákra, de ezeket az óvintézkedéseket nem lehet megspórolni, minden ország védi a saját polgárait. Jelenleg azért is óvatosabbak, mert Bosznia-Hercegovinában, Boszniában, Koszovóban megemelkedtek az esetszámok”– részletezte a vállalkozó. Hangsúlyozta,

folyamatosan tájékozódni kell, hiszen estétől reggelig is változhatnak a körülmények, a szabályok, érdemes követni a fogadó ország külügyminisztériumának hivatalos oldalát.

„Ez a bizonytalanság megtépázhatja az utazási kedvet. A turisták több módon reagálnak: van, aki vakmerő, és mindenáron elindul, van, aki okosan tervezve kel útra, de olyan is akad, aki egy ilyen intézkedéstől már eltántorodik, és lemondja utazását” – osztotta meg velünk tapasztalatait László Endre. Kérdésünkre kifejtette, a román tengerparttal ellentétben Görögországban nem növekedtek az árak, egyhetes utazás apartmanos elhelyezéssel, repülőjeggyel egy főre 450–500 eurótól kezdődik, míg a buszos kirándulás 200–250 euróból kijön. Arra is kitért, a jelenlegi helyzetben indokolt lenne a drágítás, hiszen az óvintézkedések 10–15 százalékkal megnövelik a szállásadók költségeit. 

Galéria

Fotó: Rédai Attila

Felhőtlen nyaralás annak,
aki bevállalja

„Ez egy atipikus turisztikai szezon. A turistáknak be kell vállalniuk kisebb kényelmetlenségeket, de ahogy beindul a szezon egyre zökkenőmentesebb lesz, ritkulnak a tesztek is” – adott hangot optimizmusának Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem kell az elsőként repülővel útra kelő romániaiakhoz hasonló kálváriára számítani, ezentúl csak szúrópróbaszerű koronavírus-tesztelések lesznek, most annyi történt, hogy a görög protokoll szerint az országból az elsőnek érkező  repülőjárat minden utasát tesztelték koronavírusra. A vállalkozó rámutatott, ez valóban kényelmetlenséget okozott, mert a görögök nem szervezték meg elég hatékonyan, egyetlen orvos vett mintát minden utastól, ezért a procedúra elhúzódott.

Beszélt egyúttal arról is, hogy a turisták egy része felvetette: miért nem végeznek el teszteket Romániában már indulás előtt, viszont a román állam nem vállalta ennek a költségeit, míg a görögök ingyen tesztelnek. Arra is kitért, hogy a híresztelésekkel ellentétben, akiktől mintát vettek, nem kellett 24 órára elkülönítésbe vonuljanak. A letesztelt utasok elfoglalták a szálláshelyeiket, és nyugodtan, korlátozások nélkül elkezdték a nyaralást.

Idézet
Ha valakinek pozitív lesz a koronavírustesztje, a görög hatóságok felveszik vele a kapcsolatot, és közlik az opciókat. Erről nincsenek információk, mert hasonló eset még nem volt”

– mondta Joós Ștefan.

Jelezte egyúttal: az utazási iroda állandó kapcsolatban van a görög külügyminisztériummal,  Nikosz Dendiasz külügyminiszter a repülőtéren fogadta az első romániai csoportot, és biztosított mindenkit arról, hogy nem lesznek akadályok, szívesen látják a turistákat. Joós elmondta, segítenek az ügyfeleiknek az ügyintézésben, a regisztrációban, a bolgár határon kért saját felelősségű nyilatkozat kitöltésében is.

A görög utat bevállaló turistáktól pedig olyan visszajelzéseket kaptak, hogy „felhőtlen” a nyaralásuk, még jobb, mint máskor, mert nincs zsúfoltság.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 22., hétfő

Erdélyi gyárába helyezi át a termelést a Michelin bezárásra ítélt lengyelországi üzeméből

A közel 30 milliárd eurós éves forgalmat bonyolító francia Michelin gumiabroncsgyártó bezárja a lengyelországi Olsztynban található nehéz tehergépkocsiknak abroncsot gyártó üzemét – értesült a Profit.ro.

Erdélyi gyárába helyezi át a termelést a Michelin bezárásra ítélt lengyelországi üzeméből
2024. április 22., hétfő

Szerényen bővült tavaly a romániai autópálya-hálózat, még mindig sok a földút

2023 végére 48 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig összesen 86 388 kilométer volt, amiből 17 677 kilométer (20,4 százalék) főút, 35 046 kilométer (40,6 százalék) megyei és 33 665 kilométer (39,0 százalék) községi út.

Szerényen bővült tavaly a romániai autópálya-hálózat, még mindig sok a földút
2024. április 20., szombat

Változó utazási trendek: népszerűbb a hegyvidék, mint a tengerpart

Kétszer népszerűbb az utazni vágyó romániai lakosok körében a hegyvidék, mint a tengerpart, és a gyógyfürdők is megelőzik a Fekete-tengeri kiruccanás iránti vágyat – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Változó utazási trendek: népszerűbb a hegyvidék, mint a tengerpart
2024. április 20., szombat

Magukhoz akarják édesgetni a nagy üzletláncok a helyi mezőgazdasági termelőket

A friss mezőgazdasági termékek internetes kínálata és a kézműves vásárok egyre nagyobb népszerűsége irányváltást mutat a vásárlói szokások alakulásában. Az új trend a multinacionális cégek romániai üzletláncait is alkalmazkodásra készteti.

Magukhoz akarják édesgetni a nagy üzletláncok a helyi mezőgazdasági termelőket
2024. április 19., péntek

Románia leggazdagabb 10 százaléka közel ötször többet keres, mint a legszegényebb 10 százalék

Az európai uniós tagállamok közül Romániában az egyik legnagyobb a különbség a leggazdagabbak és a legszegényebbek jövedelme között – hívta fel a figyelmet a Friedrich-Ebert-Stiftung Románia Alapítvány az Eurostat 2022-es adatait idézve.

Románia leggazdagabb 10 százaléka közel ötször többet keres, mint a legszegényebb 10 százalék
2024. április 18., csütörtök

Kifulladt a lakásépítési lendület: több mint 40 százalékos visszaesést mértek

Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Kifulladt a lakásépítési lendület: több mint 40 százalékos visszaesést mértek
2024. április 17., szerda

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben

Az Európai Unióban a februári 2,8 százalékról, illetve a januári 3,1 százalékról márciusban 2,6 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat adataiból.

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben
2024. április 17., szerda

Több mint 150 ezer autó gördült már le idén a romániai gyártósorokról

Az év első három hónapjában a 2023-as év hasonló időszakához képest 7,1 százalékkal nőtt a gépkocsigyártás Romániában, összesen 152 912 jármű gördült le a gyártósorról – derül ki a Romániai Gépkocsigyártók Egyesületének szerdán közzétett adataiból.

Több mint 150 ezer autó gördült már le idén a romániai gyártósorokról
2024. április 16., kedd

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint

Már semmi sem indokolja az állam beavatkozását a romániai energiaárakba – állapították meg az Intelligens Energia Egyesület keddi szakmai rendezvényén felszólaló nemzetközi szakértők.

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint
2024. április 16., kedd

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az októberi 3,8 százalékról 2,8 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap