Nem egyszerű, de megéri. Felhőtlen nyaralásról számoltak be, akik eljutottak a görög partokra
Fotó: Pixabay
Elbizonytalanította a turistákat, hogy Görögország július 1-jétől új beutazási szabályokat léptetett életbe. A lapunk által megszólaltatott szakértők szerint az „atipikus” szezonban kisebb kellemetlenségekre, várakozásra, koronavírus-tesztelésre számítani lehet, ám aki mégis rászánja magát az utazásra, végül nem csalódik, mert zsúfoltságmentes pihenésben lehet része.
2020. július 02., 20:242020. július 02., 20:24
A bolgár–görög határon járműsorok kígyóznak, egy Romániából Görögországba érkező repülőgép valamennyi utasát tesztelték koronavírusra, akit tesztelnek, karanténba kell vonulnia, az érkezőknek ki kell tölteniük egy bonyolult űrlapot – hasonló, a nyaralni készülőket elbátortalanító jelentésekkel találkozhattunk az elmúlt nagyjából 36 órában a közösségi portálokon és a hírcsatornák műsoraiban egyaránt.
A román külügyminisztérium szerdán jelentette be, hogy a Bulgária és Görögország közötti határszakaszon csak a Kulata és Promakhonas közötti határátkelőnél engedélyezett a Görögországba való belépés, ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a görög hatóságok a járványhelyzet alakulása függvényében előzetes figyelmeztetés nélkül is változtathatnak a beutazási feltételeken. A román külügyi tárca csütörtöki közleményében ugyanakkor arra is ráirányította a figyelmet, hogy
Ennek alapján választják ki azokat az utasokat is, akiket tesztelnek a koronavírusra. A kérdőív kitöltése után küldenek a megadott e-mail címre egy egyedi visszaigazolási kódot, amelyet Görögországba érkezésekor az utasnak be kell majd mutatnia a határellenőrzést végző hatóságoknak. A kódot mobiltelefon segítségével vagy kinyomtatott formában is be lehet mutatni.
A megváltozott feltételek és szabályok miatt jelentősen nőtt a várakozási idő a bolgár–görög határon. Bogdan Aurescu külügyminiszter telefonon kérte görög hivatali kollégájától, Nikosz Dendiasztól, hogy találjanak megoldásokat a határforgalom gördülékennyé tételére, például új határátlépők megnyitásával. Csütörtök estig mindössze annyi megoldás született, hogy a Kulata és Promakhonas közötti határárkelőnél külön sávot biztosítanak az Európai Unióban bejegyzett gépkocsiknak, de a görög hatóságok megígérték, hogy más megoldást is találnak, hogy rövidítsék a várakozási időt.
Fotó: Román Határrendészet
„A Görögországba indulók mindenképpen hiteles forrásból tájékozódjanak, tartsák be a szabályokat, a határátlépés előtt 48 órával regisztráljanak, ha körútra mennek minden szálláshelyet jelöljenek be” – tanácsolja a turistáknak László Endre, a Transilvanian Tourist Service utazási iroda vezetője. Véleménye szerint ugyanakkor
A turisztikai szakember arról számolt be, hogy a görögországi intézkedések elbizonytalanították a piacot, a turisták tartanak attól, hogy várakozniuk kell a határnál, a repülőtereken. Ugyanakkor voltak meglepetések is, hiszen azt közölték a görög hatóságok, hogy szúrópróbaszerűen tesztelnek koronavírusra, majd a Krétán landoló első repülőjárat minden utasát letesztelték.
„Tudni kell, hogy ezek az intézkedések nem a romániai turisták ellen irányulnak, hiszen az elsők között voltak, akiket Görögország fogadni akart. Szükségük van a romániai turistákra, de ezeket az óvintézkedéseket nem lehet megspórolni, minden ország védi a saját polgárait. Jelenleg azért is óvatosabbak, mert Bosznia-Hercegovinában, Boszniában, Koszovóban megemelkedtek az esetszámok”– részletezte a vállalkozó. Hangsúlyozta,
„Ez a bizonytalanság megtépázhatja az utazási kedvet. A turisták több módon reagálnak: van, aki vakmerő, és mindenáron elindul, van, aki okosan tervezve kel útra, de olyan is akad, aki egy ilyen intézkedéstől már eltántorodik, és lemondja utazását” – osztotta meg velünk tapasztalatait László Endre. Kérdésünkre kifejtette, a román tengerparttal ellentétben Görögországban nem növekedtek az árak, egyhetes utazás apartmanos elhelyezéssel, repülőjeggyel egy főre 450–500 eurótól kezdődik, míg a buszos kirándulás 200–250 euróból kijön. Arra is kitért, a jelenlegi helyzetben indokolt lenne a drágítás, hiszen az óvintézkedések 10–15 százalékkal megnövelik a szállásadók költségeit.
Fotó: Rédai Attila
„Ez egy atipikus turisztikai szezon. A turistáknak be kell vállalniuk kisebb kényelmetlenségeket, de ahogy beindul a szezon egyre zökkenőmentesebb lesz, ritkulnak a tesztek is” – adott hangot optimizmusának Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem kell az elsőként repülővel útra kelő romániaiakhoz hasonló kálváriára számítani, ezentúl csak szúrópróbaszerű koronavírus-tesztelések lesznek, most annyi történt, hogy a görög protokoll szerint az országból az elsőnek érkező repülőjárat minden utasát tesztelték koronavírusra. A vállalkozó rámutatott, ez valóban kényelmetlenséget okozott, mert a görögök nem szervezték meg elég hatékonyan, egyetlen orvos vett mintát minden utastól, ezért a procedúra elhúzódott.
Beszélt egyúttal arról is, hogy a turisták egy része felvetette: miért nem végeznek el teszteket Romániában már indulás előtt, viszont a román állam nem vállalta ennek a költségeit, míg a görögök ingyen tesztelnek. Arra is kitért, hogy a híresztelésekkel ellentétben, akiktől mintát vettek, nem kellett 24 órára elkülönítésbe vonuljanak. A letesztelt utasok elfoglalták a szálláshelyeiket, és nyugodtan, korlátozások nélkül elkezdték a nyaralást.
– mondta Joós Ștefan.
Jelezte egyúttal: az utazási iroda állandó kapcsolatban van a görög külügyminisztériummal, Nikosz Dendiasz külügyminiszter a repülőtéren fogadta az első romániai csoportot, és biztosított mindenkit arról, hogy nem lesznek akadályok, szívesen látják a turistákat. Joós elmondta, segítenek az ügyfeleiknek az ügyintézésben, a regisztrációban, a bolgár határon kért saját felelősségű nyilatkozat kitöltésében is.
A görög utat bevállaló turistáktól pedig olyan visszajelzéseket kaptak, hogy „felhőtlen” a nyaralásuk, még jobb, mint máskor, mert nincs zsúfoltság.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!