A Bákó megyei Somoskán a csángó magyarok a húsvétváró, Aranymiatyánk elnevezésű találkozó keretében népszerűsítik, mutatják be archaikus imádságaikat
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
A Bákó megyei Somoskán a csángó magyarok a hagyományos húsvétváró Aranymiatyánk találkozó keretében népszerűsítik, mutatják be archaikus imádságaikat. Az esemény, amelyre több mint száz fellépő érkezett a környékbeli településekről, népszerűbbnek bizonyult, mint a korábbi években. A találkozóról Kádár Elemér néptáncpedagógus, a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCsMSz) hagyományőrző programjának módszertani referense nyilatkozott a Krónikának.
2025. április 15., 18:582025. április 15., 18:58
Immár nyolcadik alkalommal tartották meg a Bákó megyei Somoskán a csángó magyarok Aranymiatyánk elnevezésű, húsvétváró találkozóját, amelynek célja a magyar nyelvű archaikus egyházi népénekek és apokrif népi imádságok bemutatása, népszerűsítése. A hagyományos nagyheti ünnepségről a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCsMSz) számolt be a közösségi oldalon, a Krónikának pedig Kádár Elemér néptáncpedagógus, a szövetség hagyományőrző programjának módszertani referense nyilatkozott.
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Az ünnepséget nyolcadik alkalommal szervezte meg Moldvai Csángómagyarok Szövetsége a virágvasárnap előtti szombaton. Az Aranymiatyánk nevű találkozó célja a magyar nyelvű archaikus egyházi népénekek és apokrif népi imádságok bemutatása, a rendkívül régies népi hitélet ma is élő hagyományának fenntartása és népszerűsítése.
Az Aranymiatyánk a Jézus szenvedéstörténetét bemutató énekes imádság
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
A Somoska Kulturális Egyesület által kezdeményezett, immár évek óta a Moldvai Csángómagyarok Szövetségével közösen szervezett eseményen idén 26 településről – Bákó, Bahána, Bogdánfalva, Buda, Csík falu, Diószeg, Diószén, Dumbravén, Ferdinándújfalu, Forrófalva, Frumósza, Gajdár, Gyimesbükk, Háromkút, Klézse, Külsőrekecsin, Lábnyik, Lészped, Lujzikalagor, Magyarfalu, Nagypatak, Pokolpatak, Pusztina, Szőlőhegy és Trunk – közel száz fellépő: gyermek, ifjú és felnőtt hagyományőrző, továbbá számos vendég és érdeklődő vett részt.
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
„A román nyelvű szentmisék és egyházi események, tevékenységek, valamint a száz éven keresztül érvényesülő vehemens tiltás közepette a magyar nyelven való imádkozás nagyon visszaszorult, csak a legöregebbek művelték, titokban, többnyire csendes magányukban.
Hozzátette, a moldvai csángómagyarság számára a hit ma is különösen nagy jelentőséggel bír, a magyar nyelvű imádkozás hagyományának megmentése emiatt is kiemelten fontos.
Az esemény, amelyre több mint száz fellépő érkezett a környékbeli településekről, népszerűbbnek bizonyult, mint a korábbi években
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
„A halhatatlan lelkük örök üdvéért rutinosan imádkozó kilencvenéves nénik mellett idén olyan gyermekek is részt vettek a rendezvényen, akik épp csak betöltötték a harmadik életévüket. Lelkes éneküktől, ahogyan Mária segítségét kérték, szem nem maradt szárazon. Nagyon
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
A rendezvény a Klézse községhez tartozó Somoska kultúrotthonában zajlott, mert a somoskai magyar ház kereteit évekkel ezelőtt már kinőtte. Idén úgy tűnt, hogy már a kultúrotthon is szűk ennyi embernek. A hagyományos felvonulás a barátságtalan időjárás miatt elmaradt, a házigazdák a vendégeket közvetlenül a helyszínre várták és meleg teával, kaláccsal fogadták. A szervezők nevében Benke Pável köszöntötte az egybegyűlteket.
Kádár Elemér néptáncpedagógus, a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCSMSZ) hagyományőrző programjának módszertani referense (jobbról a harmadik) a találkozón
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Ezután Ft. Măriuț Felix forrófalvi plébános hívta fel a figyelmet arra, hogy az imádságokat nem csupán elmondani, hanem szívvel-lélekkel elimádkozni kell, majd a közös ima után Isten áldását kérte az eseményre és a jelenlévőkre. Az eseményen jelen volt ft. Ciceu Valentin somoskai plébános és Réti Róza, az MCSMSZ alelnöke is.
A rendezvényt a Klézse községhez tartozó Somoska kultúrotthonában tartották
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
A megnyitó után az egybegyűltek közösen elénekelték a rendezvény nevét is adó Aranymiatyánk nevű, Jézus szenvedéstörténetét bemutató énekes imát, majd a somoskai gyermekek léptek színpadra. Rendre követték aztán őket
Csángó magyarok a somoskai kultúrotthonban tartott találkozón
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
A több mint kétórás bemutató után a szervezők saját kézzel készített emléktárgyakat ajándékoztak a résztvevő csoportoknak, aztán hagyományos ebédet szolgáltak fel, melynek elkészítésekor tekintettel voltak arra is, hogy az esemény a nagyböjti időszakban zajlik. A vendégek ezután még jó hangulatban együtt maradtak egy darabig, kihasználván e ritka találkozási lehetőséget, majd az átéltek révén lelkileg feltöltődve, igazi húsvétváró hangulatban tértek haza.
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Fiatalok is részt vettek a csángó magyar közösség találkozóján virágvasárnap előtti szombaton
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Összesen 26 csángóföldi településről érkeztek résztvevők a húsvétváró találkozóra
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
A magyar kultúra napja alkalmából osztotta meg gondolatait a Krónikával Kádár Elemér néptáncpedagógus, aki évek óta életvitelszerűen a moldvai Csángóföldön él és dolgozik.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
Szívet melengető gesztussal reagált a kolozsvári CFR a közelmúltban történt erőszakos, magyarellenes incidensre.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóra történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Nagycsütörtökön délelőtt tartották a gyulafehérvári székesegyházban a hagyományos krizmaszentelési szentmisét, amelyen közel száz pap és számos zarándok vett részt – közölte a közösségi oldalon a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
Nem fenyegeti veszély a lakosságot és az infrastruktúrát, a Hunyad megyében található Valea de Pești (magyarul halasvölgyet jelent) gát normál paraméterekkel működik – közölte csütörtökön az Országos Vízügyi Igazgatóság.
Nagyszabású projekt keretében bővítik a közlekedési hálózatot: síneket cserélnek, autóbusz- és villamosjáratokat terjesztenek ki a külvárosokban, új villamosmegállókat telepítenek, és ötven fölé akarják emelni az új, energiahatékony villamosflotta számát.
Egy 40 kilogrammos óriási harcsát fogott a Maroson egy alsókövesi férfi. A dolog szépséghibája, hogy tiltott módszerrel akasztotta horogra az óriási példányt, ráadásul horgásztilalom idején, amiért súlyos pénzbírságot kapott.
szóljon hozzá!