A Bákó megyei Somoskán a csángó magyarok a húsvétváró, Aranymiatyánk elnevezésű találkozó keretében népszerűsítik, mutatják be archaikus imádságaikat
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
A Bákó megyei Somoskán a csángó magyarok a hagyományos húsvétváró Aranymiatyánk találkozó keretében népszerűsítik, mutatják be archaikus imádságaikat. Az esemény, amelyre több mint száz fellépő érkezett a környékbeli településekről, népszerűbbnek bizonyult, mint a korábbi években. A találkozóról Kádár Elemér néptáncpedagógus, a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCsMSz) hagyományőrző programjának módszertani referense nyilatkozott a Krónikának.
2025. április 15., 18:582025. április 15., 18:58
Immár nyolcadik alkalommal tartották meg a Bákó megyei Somoskán a csángó magyarok Aranymiatyánk elnevezésű, húsvétváró találkozóját, amelynek célja a magyar nyelvű archaikus egyházi népénekek és apokrif népi imádságok bemutatása, népszerűsítése. A hagyományos nagyheti ünnepségről a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCsMSz) számolt be a közösségi oldalon, a Krónikának pedig Kádár Elemér néptáncpedagógus, a szövetség hagyományőrző programjának módszertani referense nyilatkozott.
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Az ünnepséget nyolcadik alkalommal szervezte meg Moldvai Csángómagyarok Szövetsége a virágvasárnap előtti szombaton. Az Aranymiatyánk nevű találkozó célja a magyar nyelvű archaikus egyházi népénekek és apokrif népi imádságok bemutatása, a rendkívül régies népi hitélet ma is élő hagyományának fenntartása és népszerűsítése.
Az Aranymiatyánk a Jézus szenvedéstörténetét bemutató énekes imádság
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
A Somoska Kulturális Egyesület által kezdeményezett, immár évek óta a Moldvai Csángómagyarok Szövetségével közösen szervezett eseményen idén 26 településről – Bákó, Bahána, Bogdánfalva, Buda, Csík falu, Diószeg, Diószén, Dumbravén, Ferdinándújfalu, Forrófalva, Frumósza, Gajdár, Gyimesbükk, Háromkút, Klézse, Külsőrekecsin, Lábnyik, Lészped, Lujzikalagor, Magyarfalu, Nagypatak, Pokolpatak, Pusztina, Szőlőhegy és Trunk – közel száz fellépő: gyermek, ifjú és felnőtt hagyományőrző, továbbá számos vendég és érdeklődő vett részt.
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
„A román nyelvű szentmisék és egyházi események, tevékenységek, valamint a száz éven keresztül érvényesülő vehemens tiltás közepette a magyar nyelven való imádkozás nagyon visszaszorult, csak a legöregebbek művelték, titokban, többnyire csendes magányukban.
Hozzátette, a moldvai csángómagyarság számára a hit ma is különösen nagy jelentőséggel bír, a magyar nyelvű imádkozás hagyományának megmentése emiatt is kiemelten fontos.
Az esemény, amelyre több mint száz fellépő érkezett a környékbeli településekről, népszerűbbnek bizonyult, mint a korábbi években
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
„A halhatatlan lelkük örök üdvéért rutinosan imádkozó kilencvenéves nénik mellett idén olyan gyermekek is részt vettek a rendezvényen, akik épp csak betöltötték a harmadik életévüket. Lelkes éneküktől, ahogyan Mária segítségét kérték, szem nem maradt szárazon. Nagyon
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
A rendezvény a Klézse községhez tartozó Somoska kultúrotthonában zajlott, mert a somoskai magyar ház kereteit évekkel ezelőtt már kinőtte. Idén úgy tűnt, hogy már a kultúrotthon is szűk ennyi embernek. A hagyományos felvonulás a barátságtalan időjárás miatt elmaradt, a házigazdák a vendégeket közvetlenül a helyszínre várták és meleg teával, kaláccsal fogadták. A szervezők nevében Benke Pável köszöntötte az egybegyűlteket.
Kádár Elemér néptáncpedagógus, a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCSMSZ) hagyományőrző programjának módszertani referense (jobbról a harmadik) a találkozón
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Ezután Ft. Măriuț Felix forrófalvi plébános hívta fel a figyelmet arra, hogy az imádságokat nem csupán elmondani, hanem szívvel-lélekkel elimádkozni kell, majd a közös ima után Isten áldását kérte az eseményre és a jelenlévőkre. Az eseményen jelen volt ft. Ciceu Valentin somoskai plébános és Réti Róza, az MCSMSZ alelnöke is.
A rendezvényt a Klézse községhez tartozó Somoska kultúrotthonában tartották
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
A megnyitó után az egybegyűltek közösen elénekelték a rendezvény nevét is adó Aranymiatyánk nevű, Jézus szenvedéstörténetét bemutató énekes imát, majd a somoskai gyermekek léptek színpadra. Rendre követték aztán őket
Csángó magyarok a somoskai kultúrotthonban tartott találkozón
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
A több mint kétórás bemutató után a szervezők saját kézzel készített emléktárgyakat ajándékoztak a résztvevő csoportoknak, aztán hagyományos ebédet szolgáltak fel, melynek elkészítésekor tekintettel voltak arra is, hogy az esemény a nagyböjti időszakban zajlik. A vendégek ezután még jó hangulatban együtt maradtak egy darabig, kihasználván e ritka találkozási lehetőséget, majd az átéltek révén lelkileg feltöltődve, igazi húsvétváró hangulatban tértek haza.
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Fiatalok is részt vettek a csángó magyar közösség találkozóján virágvasárnap előtti szombaton
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Összesen 26 csángóföldi településről érkeztek résztvevők a húsvétváró találkozóra
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
Fotó: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
A magyar kultúra napja alkalmából osztotta meg gondolatait a Krónikával Kádár Elemér néptáncpedagógus, aki évek óta életvitelszerűen a moldvai Csángóföldön él és dolgozik.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
Átadta szerdán a Kovászna megyei Kökösbácsteleken az újabb, adománygyűjtő akcióból származó 16 millió forintos (mintegy 200 ezer lej) támogatását a háromszéki árvízkárosultaknak a Katolikus Karitász.
„Ránk számíthatsz!” az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – jelentette be Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke.
szóljon hozzá!