Amit lehetett Szebenben, nem lehet Kolozsváron: akadályozza a városvezetés a Híd utcai városkapu feltárását

•  Fotó: Rostás Szabolcs

Fotó: Rostás Szabolcs

Nemhogy szorgalmazná, egyenesen akadályozza a kolozsvári polgármesteri hivatal a középkori városmag régészeti feltárását, az épített örökség hasznosítását – véli Guttmann Szabolcs, Nagyszeben volt főépítésze. Jó példa erre a napokban megtalált Híd utcai középkori városkapu, ahol a régészeknek nem hagynak elegendő időt a fontos lelet feltárására, a római és középkori város rétegződésének tanulmányozására.

Pap Melinda

2019. szeptember 13., 14:312019. szeptember 13., 14:31

2019. szeptember 14., 13:422019. szeptember 14., 13:42

Hiába találták meg a régészek Kolozsvári középkori városkapuját, nem lesz elegendő idejük az értékes lelet tanulmányozására. A kincses város polgármesteri hivatala a munkálatok sürgős voltára hivatkozva ugyanis nem engedélyezi a mélyreható kutatást. Az eljárás nem új keletű, Emil Boc polgármester és csapata évek óta keresztbe tesz a szakmának, amikor a különböző infrastrukturális beruházások kapcsán esély adódna a középkori városmag feltárására.

„Ezt látjuk a Híd utcai kapunál is: meg kell álljon a régész egy bizonyos szinten, anélkül, hogy mélyebbre áshatna.

Idézet
Még a középkori szintet sem tudja kiásni, olyan gyorsan be kell fejezni a munkálatokat. Erre idő kellene, pénz, és főleg akarat”

– fogalmazott a Krónikának Guttmann Szabolcs műépítész, műemlékvédelmi szakember, aki Nagyszeben volt főépítészeként részt vett hasonló munkában.

Több a büszkeség, mint a valós tudás

Csakhogy amit lehetett Szebenben, nem lehet Kolozsváron. „Városfüggő, hogy mennyi figyelmet szentelnek erre. Szebenben eleve úgy indultak a tervek, hogy a teljes belvárosban csillapítjuk a gépkocsiforgalmat, és megjelöljük a volt várfalakat, vártornyokat. Kolozsváron ez nem történt meg” – jelentette ki a szakember, aki korábban a Román Építészkamara erdélyi fiókját is vezette.

Guttmann Szabolcs műépítész, műemlékvédő •  Fotó: Facebook/Emil Boc Galéria

Guttmann Szabolcs műépítész, műemlékvédő

Fotó: Facebook/Emil Boc

Ígéretek szerint az északi kapu megjelölése lesz az első lépés ebbe az irányba. Guttmann Szabolcs rámutatott: a kincses városban már csak amiatt is fontos lenne a régészeti feltárás, mivel az egykori római városra ráépült a középkori.

Idézet
Ki-ki nagyon büszke a maga korára, csak épp minimálisat tudunk a római városról is, és a középkoriról is.

Mert a régészek nem tehetik azt, amit kellene, nem kapják meg az ehhez szükséges megrendelést a városvezetéstől” – tette hozzá.

Úgy illik, hogy be is jelöljék

A Híd utcai középkori kaputorony alapjairól csütörtökön 3 dimenziós felvételeket készítettek a szakemberek, de időhiány miatt hamarosan be kell temetniük az árkokat. A felfedezés várható volt: a legtöbb városban a 20. század elején lebontották a középkori kaputornyokat, hogy megoldják a közlekedést és összekössék az erődített várost az utólag fejlesztett új várossal.

„Ezeket ledöntötték, de a járószint alatt megvannak az alapok. Mivel nem voltak részletes felmérések, a szakemberek számára inkább az okozhat meglepetést, hogy mekkora volt az egykori kaputorony.

Úgy illik, hogy ezeket be is jelöljék. Nagyszebenben mind bejelöltük” – vont újra párhuzamot az egykori szász város szakszerűen helyreállított belvárosa, és a kolozsvári tessék-lássék munkálatok között.

Rámutatott, az egykori városkaput akár a Híd utcai forgalmas útszakaszon is meg lehet jelölni más színezetű kővel, téglával. Ezzel is tudatosítani lehet a város különböző fejlődési korszakait, főként olyan helyeken, ahol sétálóövezeteket is kialakítanak. A nyugati trend is ez,

Münchenben például visszaépítették a tornyokat az eredeti helyszínre, hogy a belvárosban pozitívan diszkriminált gyalogosforgalmat elkülönítsék a már csak várfalon kívüli autósforgalomtól.

•  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

Fotó: Rostás Szabolcs

Kolozsváron azonban még messze vagyunk a sétálóövezettől, a Híd utcában csak forgalomlassítást vezetnek be. „Jó lenne, ha legalább megjelölnék, hogy a városatyáknak is jelezze: innen kezdődik az erődített város” – mondta Guttmann Szabolcs, aki szerint idővel Kolozsvár is eljut oda, hogy a gyalogos pozitív diszkriminációt élvez majd a belvárosban, főként észak-déli vonalon.

„Ami a tudományé, legyen a tudományé”

Az eddigi tapasztalat nem reménykeltő: azon szakaszokon, ahol sétálóövezettel helyettesítették az autósforgalmat, szélesítették a járdákat, a kövezés előtt alapvető feltétel lett volna a teljes régészeti feltárás.

A régészek beavatkozását azonban sokszor azzal hárítja el a városvezetés, hogy emlékeztet: a 90-es években feszültséget keltett az ásatás. „Ami hamis kijelentés, mert

Idézet
nem a régészeti ásatás keltette a feszültség, hanem a mögötte lévő ilyen-olyan politizálás. Emiatt még fontosabb lenne végre letisztázni Kolozsváron, hogy ami a tudományé, legyen a tudományé, ami a politikáé, a politikáé.

És engedjük meg a régészeknek, hogy tárják fel, miként tevődik egymásra egy római kori város egy rendhagyó koraközépkori várossal” – magyarázta a műépítész. Emlékeztetett, eddig csak „a Funar-gödrökben” van bemutatva a múlt, de ezek épphogy nem támasztják alá a szakma azon feltevését, miszerint a különböző korokban az utcák és a közterek egymásra tevődnek.

•  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

Fotó: Rostás Szabolcs

Az urbanisták, építészek, régészek, történészek nagyon kíváncsiak erre, de ahhoz, hogy kiderüljön, a felújítások alatt folyamatosan dolgozniuk kellene. Erre alig van lehetőség, hiába van Kolozsváron a legnevesebb szakembergárda.

Idézet
Szakmai szempontból Kolozsvár a legellátottabb. Valamennyien ásnak a város körül, az autópályáknál, de bent a városban szinte egyáltalán. Mert el lehet intézni, hogy a szűkös határidőkre hivatkozva a régészek mindig ki legyenek kerülve.

Egyértelmű, hogy a műemléki jóváhagyáshoz ezek a beruházások föltételezik a régészeti kutatást. De a kutatás helyett általában egy régészeti felügyelettel kipipálják a problémát. A felügyelet annyi, amennyit a Híd utcában látunk. A kutatás az lenne, hogy megismerjük, mi van 2 méter mélyen, a mostani burkolat alatt” – fogalmazott Guttmann.

Elmondta, Nagyszebenben turisztikai szempontból hatalmas hozadéka lett a szakszerűen helyreállított városképnek.

Idézet
Ehhez komoly akarat és állandó ügyködés kellett. Ezt egyelőre egyáltalán nem látom a kolozsvári városvezetésben”

– osztotta meg kételyeit a műemlékvédő. Rámutatott, az állandó sürgős munkák miatt a szakmai szempontok egyre inkább háttérbe szorulnak, a főtéri, belvárosi járdaszélesítéseknek a meglévő infrastruktúrákat sem javították fel. „Azért, hogy ne legyen régészeti probléma, nem ássunk le.”

Guttmann Szabolcs ezzel magyarázza, hogy a kövezés előtt nem cserélték ki a régi csapadékvíz- és szennyvízcsatornákat, és bár közterület, a lakókra bízták a munkát. „Isten ments, hogy egy lekövezett járdát mindenki felásson, hogy levezesse a szennyvízvízcsatornáját” – jelentette ki.

Az elmulasztott munkának az lett a következménye, hogy a pincék beáznak, a házaknak az alapjait mossa az esővíz. „Még ilyen szinten állunk. Csak a látványra összpontosítanak, ami nem látszik, azt minél hamarabb kipipálják.

A szakma ezt mindig elmondja, de ahhoz, hogy a hozzáállás radikálisan megváltozzon, sok bajnak, búnak kell történnie” – vélte a szakember. Sikerként értékelve, hogy unszolásukra a Főtér nyugati oldalán utólag sikerült orvosolni a bajt, máshol azonban továbbra is a szőnyeg alá van seperve.

korábban írtuk

FRISSÍTVE – Megtalálták Kolozsvár középkori városkapuját
FRISSÍTVE – Megtalálták Kolozsvár középkori városkapuját

Értékes leletre bukkantak a régészek a kolozsvári Híd (utóbb Wesselényi, románul Regele Ferdinand) utca felújítását megelőző feltárások során: megtalálták a középkori város északi kaputornyát.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

A turisták körében népszerű erdélyi várak mellett elhaladó szakasszal bővül a Via Transilvanica

Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.

A turisták körében népszerű erdélyi várak mellett elhaladó szakasszal bővül a Via Transilvanica
2025. április 02., szerda

Ha nem tudom, nem fáj. Az egészségügyi szűrővizsgálatok fontosságáról beszél a Krónikának a háziorvos (VIDEÓ)

A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.

Ha nem tudom, nem fáj. Az egészségügyi szűrővizsgálatok fontosságáról beszél a Krónikának a háziorvos (VIDEÓ)
2025. április 01., kedd

Gazdálkodóként vagy nosztalgiából is sokan kedvelik Gazdaszemmel című videós riportsorozatunkat (VIDEÓ)

Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.

Gazdálkodóként vagy nosztalgiából is sokan kedvelik Gazdaszemmel című videós riportsorozatunkat (VIDEÓ)
2025. április 01., kedd

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek

Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.

Mennie kellett a Kakasos templomból a túlköltekező lelkésznek
2025. április 01., kedd

Óvodából iskolába: elkezdődött az iratkozás az előkészítő osztályba

Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.

Óvodából iskolába: elkezdődött az iratkozás az előkészítő osztályba
2025. április 01., kedd

A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia

A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.

A téli hidegek miatt a tavalyinál is kevesebb búzatermésre számíthat Románia
2025. április 01., kedd

Kilószámra árulta a drogot, rajtakapták a dílert

Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.

Kilószámra árulta a drogot, rajtakapták a dílert
2025. április 01., kedd

Petárdákkal űztek vissza az erdőbe egy hárombocsos anyamedvét a Székelyföldön

Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.

Petárdákkal űztek vissza az erdőbe egy hárombocsos anyamedvét a Székelyföldön
2025. április 01., kedd

Beszterce-Naszód megye: meghalt egy férfi, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá

Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.

Beszterce-Naszód megye: meghalt egy férfi, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá
2025. április 01., kedd

Nehezen azonosítottak egy hetekig a Marosban lebegő holttestet

Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.

Nehezen azonosítottak egy hetekig a Marosban lebegő holttestet