Amilyenek a hatóságok, olyanok az útépítők – Ionuţ Ciurea, a Pro Infrastructura Egyesület elnöke a csigalassú pályaépítésről

Amilyenek a hatóságok, olyanok az útépítők – Ionuţ Ciurea, a Pro Infrastructura Egyesület elnöke a csigalassú pályaépítésről

Nem látni a végét. A szakértő szerint az útügyi hatóságok és a kivitelezők egyaránt okolhatók a romániai infrastruktúra-hálózat fejletlenségével

Fotó: Jakab Mónika

Teljesen elégedetlen a romániai autópálya-építés munkaritmusával Ionuţ Ciurea, a Pro Infrastructura Egyesület elnöke. A Krónikának nyilatkozó szakember elsősorban a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) harminc éve tanúsított érdektelenségét és amatörizmusát nehezményezi, ugyanakkor a szerződési kötelezettségeikre fittyet hányó építkezési cégeket is vétkesnek tartja, amiért Romániában csigalassúsággal bővül a gyorsforgalmi úthálózat. Ciurea szerint naivság lenne csodákat várni az új szállításügyi minisztertől, akinek eredményessége mintegy tízezer beosztottjától függ.

Szucher Ervin

2021. április 12., 08:142021. április 12., 08:14

2021. április 12., 08:402021. április 12., 08:40

– Az infrastruktúra-fejlesztéseket monitorozó Pro Infrastructura jelenleg is a lehető legkeményebben bírálja az autópálya-építést koordináló állami hatóságokat, illetve a kivitelezőket. Az új kormány, illetve az új szállításügyi miniszter hozzáállása nem ad valamivel több okot a derűlátásra?

– Nem az új miniszter menedzseli az autópályaépítést, amit ő tehet, az csepp a tengerben. Talán ő bonyolítja a közbeszerzési eljárásokat? Vagy ő fogja felmérni a Maroskece és Aranyosgyéres között abbamaradt munkálatok állapotát? A tárcavezető egyedül van, jó, a tízfős csapatával. De akkor is még mintegy tízezer beosztottja van az útügynél, a vasútnál, a légi szállításnál, neki meg azon kellene gondolkodnia, hogy ezek közül kit rúgjon ki hamarabb! Ha hagyják dolgozni, Cătălin Drulă legfeljebb nekiláthat a reformprogram életbe ültetésének, mert itt a rendszer gyökeres változtatására van szükség. Ennek sikeres véghezviteléhez nem biztos, hogy elegendő egy négyéves mandátum; egy miniszter, legyen az bárki, nem varázsló.

Már most borítékolható, hogy bármit is tenne Drulă, a minisztérium, az infrastruktúrát kezelő országos társaság az elkövetkező két évben ugyanazzal a mentalitással, munkamorállal és lassúsággal fog dolgozni, amihez az utóbbi három évtizedben hozzászoktatott.

Idézet
Amíg ugyanazok a politikai vonalon kinevezett ingyenélők ülnek a CNAIR irodáiban, akik eddig, semmi jóra ne számítsunk.

Hiába van egy hadseregnyi ember, nem tudnak életképes projektet kidolgozni, nyomon követni, véghezvinni.

– Számításaik szerint hány kilométer új sztrádaszakasz átadására számíthatunk idén?

– Az Aktor elméletileg befejezi a Gyulafehérvár és Nagyenyed közötti 24 kilométeres szakaszt. Mondom, elméletileg, gyakorlatilag még elhúzhatják egy-két esztendeig. Hogy miért? Mert megengedhetik maguknak. Elvégre hat éve hülyítik az állami hatóságokat. Gyulafehérvár északi részén végezhet az alig két kilométeres szakasszal a Pizzarotti, és használható lesz az enyedi 4 kilométeres végpont, amely már három éve elkészült. No, meg ott van a Marosvásárhely és Nyárádtő közötti 4,5 kilométeres szakasz. Bárhogy is számoljuk, ez nem több 34-35 kilométernél.

Idézet
Ennyire vagyunk képesek: évi 35 kilométernyi sztrádára, miközben több ezer kilométeres korszerű, fejlett úthálózatról álmodunk.

– És sokáig álom marad a Moldvát Erdéllyel összekötő A8-as is?

– Az. Mozdult valami? Én nem tudok róla. Még mindig az előtanulmányoknál tartanak, de azokat sem tudták megcsinálni becsületesen, a nyomvonal egyik végétől a másikig. Ugyanez a helyzet Nagyszeben és Piteşti között, a 123 kilométerből mindössze 34-re készült el a dokumentáció. Már most megjósolom: a Marosvásárhely és Jászvásár közötti pálya esetében lesz egy semmire nem jó előtanulmány a teljes 300 kilométeres szakaszra, vagy elkészül egy használható anyag legfeljebb 50 kilométerre. Hasonló sors vár az A7-esre is, ahol jó esetben jövőre lehet tendert hirdetni a Ploieşti és Buzău közötti szakaszra. De ha meg is épül, még mindig nem köti össze Moldvát az ország többi részével.

– Az útügy nemrég szerződést bontott az erdélyi autópálya Maroskece–Aranyosgyéres-szakasz építőjével. Az intézkedés kimozdíthatta volna a holtpontról az évek óta nyúló semmittevést? Vagy zsákutcába terelte az ügyet a bukaresti törvényszéknek a szerződésbontás felfüggesztését kimondó ítélete?

– Kimozdíthatta volna, ha időben bontanak szerződést. Évek óta szajkózzuk, hogy a Straco nem képes megbirkózni a feladattal. De hogy is tudna, amikor lényegesen alullicitálva nyerte meg a pályázati kiírást?

Idézet
Ilyen nincs sehol a világon, hogy a szakemberek által felbecsült ár kevesebb mint a feléért képes lenne elvégezni valaki a munkát. A Straco már akkor komolytalannak tűnt, amikor az 580 millió lejt érő munkát elvállalta 280 millióért. Az útügy ebbe belement, mintha legalábbis a szakemberei nem tudták volna, hogy annyi pénzből lehetetlen megépíteni azt a szakaszt.

2019-ben a cég 5 százalékos haladást könyvelhetett el: kérdem én, ilyen ütemben hány esztendőt kellett volna még dolgoznia, hogy elérje a 100 százalékot? A szerződésbontást követően fel kell mérni az eddigi munkálatok állagát, és csak azután hirdethetik meg az újabb közbeszerzési eljárást.

Ez rendkívül szerencsés esetben hat-kilenc hónapot, kerek esztendőt vesz igénybe, de sokkal valószínűbb, hogy évekbe fog telni, amíg egy másik cég nekilát a folytatásnak. Gondoljunk csak bele: a feladatfüzetet ugyanazok az emberek állítják össze, a versenytárgyalást ugyanazok bonyolítják le, akik eddig. Ezek az emberek évek óta képtelenek megváltozni, gyorsabb, hatékonyabb sebességre kapcsolni. Rengeteg közbeszerzési eljárást vezényeltek le, amely két évig húzódott, aztán valamilyen okból kifolyólag érvényteleníteni kellett az eredményt, és újrakezdeni az egészet. Hány olyan előtanulmányt adtak ki a kezükből, amely köszönő viszonyban sem volt a terepen tapasztalt valósággal? Hányszor fordult elő, hogy az építő azért nem láthatott neki a munkálatoknak, mert az állam nem sajátította ki időben a földeket… Számos esetről tudunk, amikor az utolsó engedély beszerzéséig lejárt az első… És még sorolhatnám.

Beszélhetnénk azokról a kártérítési perekről is, amelyeket a CNAIR elveszített, és most az adófizetők zsebéből törleszt. Most meg itt van a bukaresti törvényszék döntése, amellyel felfüggeszti a szerződésbontást! Na, ezek után mondja meg valaki, ki és mikorra készítheti el a 15 kilométernyi pályaszakaszt! Csak nem a csődeljárás alatt álló, pénz és munkások nélkül maradt Straco? Megáll az ész…

Galéria

Ionuț Ciurea szerint egyetlen nagy útépítési projekttel sem lehetünk elégedettek

Fotó: Ionuţ Ciurea/Facebook


 
– Van még olyan építőtelep az országban, ahonnan már a tegnap is késő lett volna elküldeni a vállalkozót?

– Nincs. De ez nem azt jelenti, hogy a többi építő a szerződésben foglalt ütemtervnek megfelelően dolgozik. Most mindenki rászállt a Gyulafehérvár és Nagyenyed között dolgozó Aktorra. Valóban jelentős késésében van, de most már esztelenség lenne szerződést bontani velük, és újrahirdetni a közbeszerzési eljárást. Ha nem bontod fel időben az egyezséget, a vége felé már ne tedd meg! Az Aktor valahogy másfél-két éven belül csak befejezi; egy másik cég csak bő két év múlva kezdhetné el.
 – Létezik a romániai útépítési történetben olyan fejezet, amellyel a Pro Infrastructura elégedett?

– Egyetlenegy sincs. Ha csak azzal nem kell elégedettek lennünk, hogy egyesek – másokhoz képest – nem is késnek olyan sokat. Elégedettek leszünk tíz–tizenöt év múlva – ha minden jól megy. Én inkább ötven esztendőre saccolnék, de azt már csak a gyerekeink vagy az unokáink érik meg.

Idézet
Egyetlen olyan projekt sincs, amire azt mondhatnánk, ez igen, jól kigondolt, ügyesen és időben kivitelezett. Mint ahogy egyetlen útépítő sincs, aki minden szempontból eleget tett volna a kötelezettségeinek.

Ha bizonyos dolgoktól eltekintünk, talán azt mondhatnánk, hogy a Dorin Umbrărescu-féle UMB elég jól mozog. Tud ön olyan esetről, amikor az állam hat-nyolc hónap alatt lebonyolítja a versenykiírást, a nyertes meg két év alatt elvégzi a tervezést és az útépítést?
 
– Külföldön. De mi az oka annak, hogy neves nyugati cégek Romániában csigatempóra kapcsolnak, és a minőséget is a helyi „szabványokhoz” igazítják?

– Mint mondtam: megengedhetik maguknak. Amilyenek az állami hatóságok, olyanok az építők is. És olyanok, mint Németországban vagy Ausztriában sosem lesznek, még a német vagy osztrák cégek sem. Nézzék meg, miként dolgozik a Porr meg a Strabag otthon, és mit művel nálunk! Milyen egy németországi építőtelep, és hogy néz ki nálunk… Esős időben még 4 x4 -es terepjáróval sem lehet megközelíteni, hernyótalpas járművet kellene, hogy vegyen az ember. A legtöbb fővállalkozó nemcsak a szerződésbe foglalt feltételeket nem tartja tiszteletben, de gúnyt űz a munkásaiból, az alvállalkozókból. Viszont meg lehetne kérdezni a munkásoktól, mennyire érzik megbecsülve magukat. Amíg nem szóltunk közbe, még az agyondicsért UMB sem látott el mindenkit munkavédelmi felszereléssel.
 
– Ezek szerint a romániai piacra betörni készülő kínaiaktól meg török építőktől még ennyit sem várhatunk el?

– Legyen világos: nem a cég neve, eredete vagy alapítási éve számít. Az utat nem a százéves aszfaltozási tapasztalat vagy hagyomány építi meg, hanem azok a mérnökök, mesteremberek, munkások és gépek, amelyek épp kéznél vannak. A Pizzarotti és az Aktor a komoly cégek közé sorolhatók – otthon, náluk. Ehhez képest Romániában maguk alá csináltak! Hosszú évekig itt dolgozott a világ legnagyobb útépítő vállalata, az amerikai Bechtel. Elégedettek lehetünk? Ilyen körülmények közt nem tudom, mire lenne képes egy olyan kínai vagy török vállalat, amely semmiféle infrastruktúrával nem rendelkezik Romániában. Attól, hogy az állam valakinek a markába nyom egy szerződést és vele együtt sok-sok pénzt, még nem jelenti, hogy az illető képes megépíteni az autópályát.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 15., hétfő

Újabb külföldi járatok indulnak a brassói repülőtérről

Június 15-től a FlyLili légitársaság járatokat indít Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtérről, összekötve Brassó megyét – Románia szívét – a legfontosabb európai városokkal – jelentette be hétfőn Adrian Veștea fejlesztési miniszter.

Újabb külföldi járatok indulnak a brassói repülőtérről
2024. április 15., hétfő

Lezuhant a szatmárnémeti kórház emeletéről, és életet vesztette egy páciens

Egy páciens meghalt a hétfőre virradó éjszaka, miután lezuhant a szatmárnémeti régi kórház emeletéről, közölte hétfőn Rodica Lohan, az intézmény szóvivője.

Lezuhant a szatmárnémeti kórház emeletéről, és életet vesztette egy páciens
2024. április 15., hétfő

Hiába telepítettem napelemeket, a hálózat nem tudja befogadni a termelt áramot

Hiába telepítettem napelemeket a telkemre, csak töredékét termelem annak az áramnak, amit termelhetnék; a hálózat ugyanis nem alkalmas az áram befogadására, és ha süt a nap, letiltja a napelemeimet – panaszolta a Krónikának egy olvasó.

Hiába telepítettem napelemeket, a hálózat nem tudja befogadni a termelt áramot
2024. április 13., szombat

Tulipános környezetben jelentette be Emil Boc, hogy nem adja Kolozsvárt Brüsszelért

Megpályázza ötödik mandátumát Emil Boc, Kolozsvár polgármestere, aki közösségi oldalán posztolt élő videóban jelentette be döntését szombaton.

Tulipános környezetben jelentette be Emil Boc, hogy nem adja Kolozsvárt Brüsszelért
2024. április 13., szombat

Az RMDSZ és az EMSZ külön polgármester- és önkormányzati képviselőjelölteket indít Nagyváradon

Biró Rozália parlamenti képviselő lett az RMDSZ nagyváradi polgármesterjelöltje a júniusi romániai helyhatósági választásokon – döntött a párt küldöttgyűlése. Csomortányi István személyében az Erdélyi Magyar Szövetség is indít saját polgármesterjelöltet.

Az RMDSZ és az EMSZ külön polgármester- és önkormányzati képviselőjelölteket indít Nagyváradon
2024. április 13., szombat

Európai díjat kapott a kolozsvári Bükk erdőpark

Új Európai Bauhaus-díjat nyert a Bükk erdőpark – Kolozsvár zöld tüdeje elnevezésű projekt a természettel való kapcsolat helyreállítása kategóriában. Az elismerést péntek este adták át Brüsszelben.

Európai díjat kapott a kolozsvári Bükk erdőpark
2024. április 12., péntek

Vérfrissítésen megy keresztül az RMDSZ kolozsvári tanácsosi frakciója

Oláh Emese jelenlegi alpolgármester lesz az RMDSZ polgármesterjelöltje a júniusi helyhatósági választáson, ugyanakkor a jelenlegi négy tanácsos közül három helyen változás lesz a szövetség jelöltjei között lebonyolított rangsorolás alapján.

Vérfrissítésen megy keresztül az RMDSZ kolozsvári tanácsosi frakciója
2024. április 12., péntek

Lassan furdalják a hegy oldalát, újabb óriásgép érkezett a „pénzvesztő” erdélyi vasúti szakaszra

Megérkezett a harmadik alagútfúró gép a Brassó és Segesvár között épülő új vasútvonalra. Közben a Románia leghosszabb, 6,9 kilométeres alagútjainál már márciusban bevetett óriásgép egy hónap alatt csupán 50 métert haladt előre.

Lassan furdalják a hegy oldalát, újabb óriásgép érkezett a „pénzvesztő” erdélyi vasúti szakaszra
2024. április 12., péntek

A Verespatak-ügy a társadalom győzelmének tekinthető – Érintettek idézték fel a bányaprojekt meghiúsulásának részleteit

Fontos történések, illetve megvalósítások nyomába eredtek a kolozsvári Mathias Corvinus Collegium legutóbbi rendezvényének meghívottjai.

A Verespatak-ügy a társadalom győzelmének tekinthető – Érintettek idézték fel a bányaprojekt meghiúsulásának részleteit
2024. április 12., péntek

Három év múlva már 160 kilométer/órával roboghat a vonat Arad és Temesvár között

A közlekedési minisztérium kiadta az építési engedélyt az Arad és Temesvár közötti 48 kilométeres vasútvonal korszerűsítésére, valamint további 6 kilométernyi sínpár újul meg Arad térségében – jelentette be pénteken Sorin Grindeanu szaktárcavezető.

Három év múlva már 160 kilométer/órával roboghat a vonat Arad és Temesvár között