Képünk illusztráció
A Sertéstenyésztők Egyesületének képviselői kártérítést kérnek a kormánytól, miután megjelent az afrikai sertéspestis Romániában. Az érdekvédelmi szervezet az ágazat jövőjét félti.
2017. augusztus 02., 16:362017. augusztus 02., 16:36
2017. augusztus 02., 16:432017. augusztus 02., 16:43
Kártérítést kérnek a kormánytól és az ellenőrzések szigorítását sürgetik a Sertéstenyésztők Egyesületének képviselői, miután megjelent az afrikai sertéspestis Romániában. Az érdekvédelmi szervezet szerdai közleményében azt kérte, hogy az illetékes állategészségügyi hatóságok tegyenek meg minden olyan intézkedést az érintett régióban, ami a fertőtlenítéshez, a vírus terjedésének megelőzéséhez szükséges.
A Hotnews által idézett közlemény arra is kitér, hogy az afrikai sertéspestis klinikai tüneteit tekintve hasonlít a klasszikus sertéspestisre, a nyirokszöveteket és a vérerek falát károsító vírus idézi elő. Terjesztésében a fertőzött állatokban kialakuló vírushordozásnak is döntő szerepe van.
A vaddisznóknál kullancscsípés útján is terjed, míg a házi sertések rovarcsípés következtében fertőződnek meg, vagy úgy, hogy az egészséges jószágok esznek a beteg állatok kiprüszkölt orrváladékával, felköhögött nyálával megfertőzött táplálékból.
Csak a beteg, illetve a fertőzésnek kitett állatok leölésével és ezek elégetésével lehet megállítani a terjedését. Szerencsére a betegség emberre nem jelent kockázatot.
„Azonnal meg kell állítani a kór terjedését, hiszen az évekig válságban lévő ágazat épp hogy kezdett talpra állni, munkahelyek teremtődtek és a hústermelők jelentősen hozzájárultak az állami büdzséhez” – zárja közleményét a Sertéstenyésztők Egyesülete.
Amint arról beszámoltunk, a hatóságok kedden jelentették be, hogy megjelent az afrikai sertéspestis Romániában, a fertőzőgócot Szatmárnémeti szélén fedezték fel a hatóságok egy háztáji gazdaságban.
A betegség összesen hét állatot fertőzött meg két háztáji gazdaságban, miután az egyik gazdaságról átterjedt egy szomszédosra is. A megfertőzött állatokat elégették. Az első vizsgálatok alapján feltételezik, hogy a kórokozó Ukrajnából került Romániába, fertőzött állati eredetű termékek révén. Több állami intézmény bevonásával további vizsgálatokat végeznek a fertőzés eredetének pontos megállapítása érdekében.
Megjelent az afrikai sertéspestis Romániában, a fertőzőgócot Szatmárnémeti szélén fedezték fel a hatóságok egy háztáji gazdaságban – közölte kedden a román állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
szóljon hozzá!