2011. január 17., 08:372011. január 17., 08:37
A szövetség testülete ebben a témában tartott konferenciát a hét végén Csíkszeredában. Megnyitóbeszédében Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat, valamint az OÖT elnöke is a tervezet ellen foglalt állást.
„Az elmúlt húsz esztendő egyik legnagyobb vívmánya az önkormányzatiság tekintetében a települések azon jogának kivívása, hogy önként határozzák meg: közigazgatásilag önálló entitásként vagy egy község részeként kívánnak létezni. Hargita megyében is elindult egy olyan folyamat, amelynek során a hatalmi szóval, számunkra ismeretlen megfontolások alapján eggyé fércelt községek 2-3 községre bomlottak fel” – fogalmazta meg a közgyűlés elnöke.
Hozzátette: az esetek többségében az új, kisebb közigazgatási egységek életképesebbnek, rugalmasabbnak bizonyultak, mint elődeik, és nem lett igazuk az aggályoskodóknak, akik szerint a községek különválása csak a választott tisztségek és a hivatali alkalmazottak számát növeli, semmiféle gazdasági hatékonysága nincs, s nem hat kedvezően a lakosság életminőségének alakulására.
„Ezek ismeretében, valamint az OÖT elnökségével folytatott egyeztetések alapján nem tudunk egyetérteni azokkal a következtetésekkel, amelyekre a belügyminisztérium által megrendelt tanulmány készítői jutottak, miszerint össze kell olvasztani az ötezres lélekszámúnál kisebb községeket és meg kell fosztani a városi státustól a 10 ezernél kevesebb lakosú urbánus településeket. Nem hiszem, hogy lenne olyan közösség, amely az 1968-as megyésítésnek vagy a falurombolásnak valaha is hasznát látta volna” – zárta beszédét az OÖT elnöke.
Az előadásokat követő beszélgetésen Antal István képviselő meggyőződését fejezte ki, hogy ez a törvénytervezet, amely a román alkotmány és a hatályban lévő törvények ismeretének hiányában készült, soha nem kapja meg az életbelépéshez szükséges szavazatot. A csíkszeredai eseményen Bíró A. Zoltán és Iordan Nicola egyetemi professzor tartott előadást a közigazgatási területek átszervezéséről és annak hatásairól különböző társadalmi, gazdasági megközelítésekben.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.