A vírusnál is erősebb a csángó magyar identitástudat – Pogár László összetartásról, hagyományőrzésről járvány idején

•  Fotó: Facebook/Moldvai Csángómagyarok Szövetsége

Fotó: Facebook/Moldvai Csángómagyarok Szövetsége

A Moldvai Csángómagyarok Szövetsége megalakulása óta a magyar nyelvű mise és oktatás bevezetéséért, a magyar identitástudat megerősítéséért harcol a moldvai csángó magyar falvakban. Munkájuk lényegét a közösség, a közösségi lét, az életben tartott hagyományok képezik, ám az alapok most meginoghattak a járványhelyzet miatt. Utánajártunk, hogy a korlátozásokkal teli időszakban hogyan tudták mindezt folytatni, megtartani, megőrizni.

Tóth Gödri Iringó

2021. február 10., 14:322021. február 10., 14:32

A koronavírus-világjárvány eddig 219 országba jutott el: a hollywoodi filmcsillagokat, az orosz politikusokat és az indiai riksásokat is ugyanúgy érintette. Bár a pandémia közepette világszerte, így nálunk is legtöbbször a főváros, illetve a nagyvárosok ijesztő számadatairól szóltak a hírek, a vírus a kisebb települések, közösségek életét is megnehezítette. Pogár Lászlót, a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének elnökét kérdeztük arról, hogy a csángók miként élték meg, vészelték át az elmúlt évet, mennyire szólt bele a járvány a szövetség tevékenységébe, lényegesen nehezebbé vált-e az identitásmegőrzésért vívott harc.

A Moldvai Csángómagyarok Szövetsége 1990-ben alakult: célja a közösség képviselete és érdekeinek védelme, az identitástudat és az összetartozás erősítése, az örökölt nyelvi, kulturális, művészeti és tudományos ismeretek elsajátítása.

Az iskolán kívüli magyar nyelvoktatás mellett hagyományőrző foglalkozásokat bonyolítanak le, hagyományos moldvai hangszeres oktatásokat tartanak, szerveznek vetélkedőket, táncházakat, táborokat.

A járványhelyzet ellenére a szövetségben tisztújító közgyűlést is tartottak tavaly ősszel, amelyen a tisztséget eddig is betöltő Pogár Lászlót választották meg újra elnöknek.

Áldott együttlét. A csángóföldiekben nagy igény mutatkozott a személyes találkozásokra járvány idején is •  Fotó: Facebook/Moldvai Csángómagyarok Szövetsége Galéria

Áldott együttlét. A csángóföldiekben nagy igény mutatkozott a személyes találkozásokra járvány idején is

Fotó: Facebook/Moldvai Csángómagyarok Szövetsége

Pogár László kérdésünkre felidézte, hogy tavaly sok rendezvényük elmaradt a járványhelyzet miatt – például a nagy létszámú, közkedvelt találkozók, guzsalyasok („Elindultam este guzsalyasba” adventi éneklés), táncházak, népdalvetélkedők, gyerekversenyek, zenetáborok. De a tavalyi év elején még sikerült megszervezniük néhány rendezvényt, például a februárban megtartott Csontkirály és Babkirályt, amelyen több mint ezren vettek részt.

Online oktatás „szigete” a magyar házakban

A szervezet a vírus „kitörése” után is igyekezett helytállni, gyorsan és hatékonyan átcsoportosították az elmaradt rendezvényekre szánt összegeket, és elsősorban a legszegényebb településeket igyekeztek tisztálkodási szerekkel, élelmiszerekkel segíteni. Több mint 5000 csomagot osztottak szét. Az oktatási tevékenységeikkel is

igyekeztek alkalmazkodni a kialakult helyzethez, ám az online rendszer bevezetése nem volt egyszerű, hiszen Moldva területén igencsak elmaradott az infrastruktúra az internet, a digitális technika tekintetében.

Igyekeztek a településeken található, úgynevezett magyar házaikban lehetőséget, teret biztosítani a gyerekeknek, hogy legalább kisebb csoportokban tudjanak csatlakozni az online órákhoz, hiszen nemcsak az általuk szervezett magyar nyelvű oktatás, hanem az állami tanítás is online zajlott. Mivel sok kis lélekszámú falu van a térségben, amelyben adott esetben kevés fertőzött is volt, több település esetében is tudták folytatni az iskolán kívüli tevékenységeket „offline”, a szabályok és előírások betartásával. Ezzel párhuzamosan volt, ahol online órák voltak.

Az év elég változatos, kaotikus volt az elnök szerint, de ennek ellenére nem maradtak ki gyerekek az oktatásból, a szervezet igyekezett mindenki számára biztosítani az internetelérést. Például ilyen módon segítették azokat a fiatalokat is, akik Csíkszeredában – általában bentlakásban elszállásolva – tanulnak. Ők most többnyire a szervezet közösségi házaiból csatlakoztak a tanóráikhoz.

Idézet
Azzal nem számolt a román kormány, hogy hiába kap tőlük egy táblagépet a gyerek, lehet, hogy nincs infrastruktúra, hogy csatlakozhasson is”

– hívta fel a figyelmet a szervezet vezetője.

Pogár László: továbbra is várjuk Moldvába a magyar pedagógusokat •  Fotó: Facebook/Moldvai Csángómagyarok Szövetsége Galéria

Pogár László: továbbra is várjuk Moldvába a magyar pedagógusokat

Fotó: Facebook/Moldvai Csángómagyarok Szövetsége

Pogár László szerint sok család nem engedheti meg magának, hogy az otthonukban internet legyen, sőt olyan esetek is vannak, ahol mondjuk egy telefon sincs otthon, így a gyerekeknek egy teljesen új „világgal” kellett megismerkedniük. Az ilyen esetekben a szervezet pedagógusai igyekeztek hangsúlyt fektetni arra, hogy megismertessék velük a felületet, az alkalmazásokat, programokat.

Nagyon kevés fiatal maradt ki a tevékenységekből

A Moldvai Csángómagyarok Szövetsége, mely Moldva területén összesen több mint 1400 gyerekkel foglalkozik, az idei évet is a járványhelyzethez alkalmazkodva tervezte meg. Átszerveztek, átgondoltak előzetes terveket, átcsoportosítottak összegeket, igyekeztek eszközöket vásárolni azoknak az gyerekeknek, akik nem kaptak az államtól.

Moldva területén – Bákó városát leszámítva – február 8-án fizikai jelenléttel indulhatott az oktatás, aminek nagyon örülnek, és amit nagyon támogatnak.

Attól függetlenül, hogy mit hoznak a számok, illetve a félév, remélik, hogy az opcionális tevékenységeket kis létszámban, a szabályokat betartva, de továbbra is személyes jelenléttel tudják majd megtartani. Ezekből az iskola utáni, melletti tevékenységekből nagyon kevés fiatal maradt ki a járvány kezdete óta, bár volt egy-két eset, amikor a szülők nem engedték a gyerekeket.

Pogár László szerint az illető falvakban viszonylag jó a helyzet, hiszen ezek mondhatni zárt, elzárkózott települések. „Tudja mindenki, hogy van vírus, tudja mindenki, hogy veszélyes, de nem ezt helyezik előtérbe, emiatt nem tiltják el a gyerekeket a programoktól” – ismertette az MCSMSZ elnöke. A pedagógusokat is tesztelték az elmúlt hónapokban, igyekeztek mindenre figyelni, maszkokat, fertőtlenítőszereket biztosítani. A szövetség elnöke maga is átesett a víruson, és az ő személyes esetét is igyekeztek „okosan felhasználni”: felhívták rá a lakosok figyelmét annak érdekében, hogy legyenek elővigyázatosak, illetve mintegy figyelmeztetésként is, hogy igenis van vírus, óvakodni kell.

•  Fotó: Facebook/Moldvai Csángómagyarok Szövetsége Galéria

Fotó: Facebook/Moldvai Csángómagyarok Szövetsége

Felvállalták, hogy találkozhassanak

A közösségekben, ahol a szövetség tevékenykedik, mind a felnőtteknek, mind pedig a gyerekeknek fontosak a hagyományok. Kezdetben próbáltak több hagyományos, hagyományőrző tevékenységet áthelyezni online térbe, de az embereknek nagy igényük volt a személyes találkozásokra, így amit, amikor csak lehetett, szabályokat, távolságot betartva, megszerveztek, megtartottak. Az adventi éneklésekre, az ünnepek előtti készülődésre nagy igény volt, ez pedig felülírta a vírustól való félelmet: ha csak lehetett, ösztönözték a személyes találkozást, a hagyományok tanulását, ápolását.

„Ez számomra is pozitív. Pozitív, hogy harcolnak, hogy felvállalják azt, hogy találkozzanak. Ha kell, akkor több kisebb teremben, de megtalálják, megtaláljuk a megoldást, hogy mégis találkozzunk, beszélgessünk, énekeljünk, meséljünk.

Idézet
A közös szövés, varrás, éneklés erősítik az identitástudatot, és ilyen szempontból nagyon fontos, hogy ne csak egy eszközön keresztül lássuk egymást”

– jelentette ki az elnök.

•  Fotó: Facebook/Moldvai Csángómagyarok Szövetsége Galéria

Fotó: Facebook/Moldvai Csángómagyarok Szövetsége

A szövetség már készül a 2021/2022-es tanévre is: Pogár László hangsúlyozta, hogy járványhelyzet ide vagy oda, ők továbbra is várják Moldvába a magyar pedagógusokat, akiknek igyekeznek minden szükséges körülményt biztosítani. Ugyanakkor remélik, hogy a magyar kormány továbbra is segíti őket, illetve a térségben lakókat. Mint például a tavaly beindult anyasági programmal is: a frissen édesanyává vagy édesapává vált szülők, akik a csángó kisebbséghez tartoznak és a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének tagjai, 1000 lejes egyszeri támogatásban részesülnek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 24., csütörtök

Újabb F-16-osok landoltak Erdélyben

Újabb három F-16 Fighting Falcon típusú vadászgép szállt le csütörtökön az aranyosgyéresi légi támaszponton azok közül, amelyeket Norvégiától vásárolt Románia – tájékoztatott a védelmi minisztérium.

Újabb F-16-osok landoltak Erdélyben
Újabb F-16-osok landoltak Erdélyben
2024. október 24., csütörtök

Újabb F-16-osok landoltak Erdélyben

2024. október 24., csütörtök

Jogerős: újrázhat az egyetlen szavazattal nyertes polgármester Székelyhídon – Az EMSZ tovább hadakozik

Újrázhat Béres Csaba, a Bihar megyei Székelyhíd jelenleg is regnáló polgármestere, a margittai bíróság ugyanis elutasította az Erdélyi Magyar Szövetség és jelöltje, Boros Dávid fellebbezését.

Jogerős: újrázhat az egyetlen szavazattal nyertes polgármester Székelyhídon – Az EMSZ tovább hadakozik
2024. október 24., csütörtök

Csökkent az Erdély fővárosába látogató turisták száma

A kimutatások szerint Kolozs megye kezdi elveszíteni turisztikai vonzerejét, a statisztikák arra utalnak, hogy az utóbbi időszakban csökkent a kincses városba és a környékre látogatók száma.

Csökkent az Erdély fővárosába látogató turisták száma
2024. október 24., csütörtök

Két személy életét vesztette, amikor egy vonat elsodort egy személygépkocsit Máramaros megyében

Személygépkocsit sodort el csütörtökön a vonat a Máramaros megyei Zazár település közelében levő vasúti átjárón; a járműben ülő két személy életét vesztette.

Két személy életét vesztette, amikor egy vonat elsodort egy személygépkocsit Máramaros megyében
2024. október 24., csütörtök

Pénzhamisítókra és csempészekre csapott le a rendőrség

Veszélyes vegyi anyagokat, hamis pénzt és divatárut foglaltak le többek között a rendőrök a szerdán Arad és Temes megyében tartott razzia során.

Pénzhamisítókra és csempészekre csapott le a rendőrség
2024. október 24., csütörtök

Gulyás: mindent meg kell tenni, hogy az RMDSZ a lehető legszélesebb képviselettel rendelkezzen a parlamentben

Különösen nagy tétje van a romániai parlamenti és államfőválasztásnak, és az RMDSZ jó szereplése a garanciája a jó román–magyar kapcsolatoknak is – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Sepsiszentgyörgyön.

Gulyás: mindent meg kell tenni, hogy az RMDSZ a lehető legszélesebb képviselettel rendelkezzen a parlamentben
2024. október 24., csütörtök

Oszlásnak indult holttestet találtak a marosvásárhelyi kórház közelében

Cáfolta csütörtökön a marosvásárhelyi sürgősségi megyei kórház azokat a sajtóinformációkat, amelyek szerint egy oszlásnak indult holttestet találtak néhány hete az intézmény lépcsőjén.

Oszlásnak indult holttestet találtak a marosvásárhelyi kórház közelében
2024. október 24., csütörtök

Nyílik az égbolt Nagyvárad felett: újabb európai célpontot jelentett be a HiSky

Milánói járattal bővíti nagyváradi kínálatát a HiSky légitársaság, amely októberben indította el a londoni és bukaresti repülőjáratait – jelentette be csütörtökön a nagyváradi városháza és a Nagyváradi Nemzetközi Repülőtér sajtóosztálya.

Nyílik az égbolt Nagyvárad felett: újabb európai célpontot jelentett be a HiSky
2024. október 24., csütörtök

Aradi robbantásos merénylet: őrizetbe vették a meggyilkolt üzletember lányát

Huszonnégy órára őrizetbe vették a három évvel ezelőtt az autójába rejtett pokolgéppel megölt aradi üzletember, Ioan Crişan lányát és két feltételezett bűntársát.

Aradi robbantásos merénylet: őrizetbe vették a meggyilkolt üzletember lányát
2024. október 24., csütörtök

„Isten időzítése, hogy itt vagyok” – Gyurkócza Aranka börtönlelkészt a hite segítette át az 1956-ot követő meghurcoltatásokon

Bár nem vett részt semmilyen szervezkedésben, a forradalom leverését követő kirakatperek során hamis tanúzásra akarták kényszeríteni, és mert nem vallott diáktársai ellen, negyedéven kicsapták a teológiáról. Ami ezután következett, maga volt a borzalom.

„Isten időzítése, hogy itt vagyok” – Gyurkócza Aranka börtönlelkészt a hite segítette át az 1956-ot követő meghurcoltatásokon