Tamás Sándor háromszéki tanácselnök tavaly szeptemberben, a kormányhatározat kibocsátása után kitűzte a megyezászlót az önkormányzat épületére; háttal Antal Árpád polgármester
Fotó: Bíró Blanka
Beigazolódott Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester félelme, miszerint a háromszéki megyeszékhely zászlójáról szóló kormányhatározat áprilisi bírósági érvénytelenítése csupán az első eset, amely után sok más következik.
2022. június 16., 00:232022. június 16., 00:23
2022. június 16., 00:302022. június 16., 00:30
A brassói táblabíróság június 14-én, kedden kihirdetett alapfokú ítéletében semmisnek nyilvánította a bukaresti kormány tavaly szeptemberi, 989-es számú határozatát, amelyben a korábbi, Florin Cîțu vezette kabinet hivatalosította Kovászna megye zászlaját. A bírósági ítéletről Dan Tanasă, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamenti képviselője számolt be blogján szerdán, „bombahírként” tálalva a fejleményt.
majd beavatkozott a perbe a magyar jelképek és feliratok ellen perek százait indító, Tanasă vezette Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) is. Az igazságszolgáltatási fórum honlapján közzétett ítélet egyúttal 50-50 lejes perköltség kifizetésére kötelezte a román kormányt a románok fóruma, valamint az ADEC javára. Az ítélet 15 napon belül ugyancsak a brassói ítélőtáblán megfellebbezhető.
Kovászna megye zászlajának hivatalosítását Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, miniszterelnök-helyettes jelentette be tavaly szeptemberben, miután a bukaresti kabinet elfogadta a Cseke Attila vezette fejlesztési minisztérium által beterjesztett kormányhatározat-tervezetet. A zászló kék mezőben egy ezüstkardot tartó kart jelenít meg, a kard egy szívet szúr át. A címerben a térségre jellemző szimbólumok, a nap és félhold is láthatóak, a három csillag a megye három Székére utal – közölte annak idején az RMDSZ.
Az arany és kék sávos, közepén a település címerét ábrázoló lobogón a település címere pajzs alakú, rajta kék mezőben a vár és a templom, felette arany Nap és ezüst Hold. A vár előtt három zöld mező, rajta a település nevét adó lovas Szent György és a sárkány látható. Ezt a kormányhatározatot idén áprilisban kihirdetett ítéletében érvénytelenítette a brassói táblabíróság, Antal Árpád pedig a múlt héten bejelentette, hogy a polgármesteri hivatal megfellebbezte a verdiktet.
Érvénytelenítette a brassói táblabíróság a Sepsiszentgyörgy zászlajának elfogadásáról tavaly júniusban hozott kormányhatározatot. A szerdán közölt végzés nem jogerős.
A megyeszékhely RMDSZ-es elöljárója közölte, az ítélet indoklásában nem hivatkoznak eljárási hibákra, a bíró a zászló „reprezentativitása” ügyében ítélkezett, ez pedig szerinte meghaladja a bíróság hatáskörét. „Ha holnapután valaki azt mondja, hogy számára Románia zászlaja nem reprezentatív, akkor egy bíró és érvényteleníti az ország zászlóját?” – idézte a Háromszék napilap Antal Árpádot, aki úgy fogalmazott: számára az indoklás „a sci-fi kategóriába tartozik”. A polgármester korábban szürreálisnak és abszurdnak nevezte a szentgyörgyi lobogóval kapcsolatos ítéletet, és megjegyezte: tudomása szerint a kormányhatározatot megtámadó két szervezet a „románok jelenlétére” utaló jelképeket hiányolja és azt nehezményezi, hogy a városzászló a székely zászló (arany és kék) színeit tartalmazza.
A magyar és székely szimbólumokat üldöző Dan Tanasă eközben jubilál, és szerdai blogbejegyzésében azt nehezményezi, hogy a Kovászna megyei románok „nincsenek képviselve” a háromszéki megyezászlón, amely szerinte „kizárólag a megye magyar etnikumú lakosságát jeleníti meg”. Az AUR magyarellenes képviselője nem kevesebbet állít, mint hogy „Vlagyimir Putyin szövetségeseként Orbán Viktor magyar kormányfő revizionista offenzívát folytat az RMDSZ segítségével Erdély hivatalos helyi szimbólumainak magyarosítása érdekében”.
Egyébként Kelemen Hunor szövetségi elnök korábban az RMDSZ kormányzati munkája fontos feladatának nevezte az erdélyi települések zászlóinak és címereinek hivatalosítását”. A Cseke Attila által vezetett fejlesztési és közigazgatási minisztérium éves összegzése szerint tavaly több mint harminc erdélyi magyar település címerét, illetve zászlaját fogadtatta el a bukaresti kormánnyal a szövetség, „jogi garanciát szerezve a jelképek szabad használatára”. A most született bírósági ítéletek alapján azonban egyre inkább úgy tűnik, hogy még a kormányhatározatok alapján szentesített település- és megyezászlók használatát is nehéz lesz gyakorlatba ültetni.
A sepsiszentgyörgyi város- és a háromszéki megyezászló miatt pereli a kormányt a Kovászna, Hargita és Maros megyei románok civil fóruma. A zászlókat jóváhagyó kormányhatározatokat a Brassói Táblabíróságon támadták meg.
Idén is verses-zenés megemlékezést, fáklyás felvonulást szervezett a kincses városban a Kolozs Megyei Magyar Diáktanács október 23-án az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek tiszteletére.
Érdemes a magyarokra figyelni, mert a végén mindig a magyaroknak lesz igazuk: így volt ez 1848-cal, 1956-tal is, és így lesz 2024-gyel is – hangoztatta Lázár János szerdán a Kolozsvári Magyar Operában.
A kolozsvári magyar történelmi egyházak, intézmények, civil és ifjúsági szervezetek közös összefogással ismét több programpontból álló megemlékezést szerveztek az 1956-os magyar szabadságharc hőseinek tiszteletére a kincses városban.
Bár még csak október van, idén már másodszor szorul javításra a Nagyváradot az észak-erdélyi autópályával összekötő, idén március végén átadott gyorsforgalmi út.
A Fidesz politikusai azért kampányolnak, hogy minél több magyar vegyen részt a közelgő romániai parlamenti és államfőválasztáson, célkitűzés, hogy az RMDSZ visszakerüljön a bukaresti kormányba – jelentette ki Lázár János szerdán Kolozsváron. A magyar kormány építési és közlekedési minisztere szerint Románi&am
A kormány szerdai ülésén jóváhagyta két már megkezdett vasúti beruházás, a Kolozsvár–Nagyvárad–Biharpüspöki és a Karánsebes–Temesvár–Arad, összesen több mint 320 kilométeres vasútvonal korszerűsítésének finanszírozását.
A román köztévé marosvásárhelyi stúdiójának munkatársa, Horațiu Sermășan ellen eljárást indított a csatorna fegyelmi bizottsága, amiért a helyhatósági választások eredményéről szóló tudósításában azon sajnálkozott, hogy „nem közülünk való” jelölt nyert.
Romániai magyarként, erdélyi románként az ember nap mint nap tapasztalhatja, hogy a nyelvi különbségek kényes, vicces, feszültséggel és nevetéssel teli pillanatokat is tudnak okozni.
Egy hat méter mély kútba zuhant és életét vesztette egy férfi a Hargita megyei Kissolymoson.
Hét házkutatást tartanak a gépkocsijába rejtett robbanószerkezettel három évvel ezelőtt megölt Ioan Crișan aradi üzletember elleni merénylet ügyében – jelentette be szerdán reggel a rendőrség.
2 hozzászólás