A Szociáldemokrata Párt (PSD) döntésén múlhat, hogy ki lesz a jövőben a Szatmár megyei kettes számú körzet parlamenti képviselője, ahol az is elképzelhető, hogy – a megszokottól eltérően – magyar jelölt nyer.
2014. április 14., 19:282014. április 14., 19:28
2014. április 14., 19:292014. április 14., 19:29
Ehhez elég lehet az, ha a PSD egy népszerű jelöltet indít, és jól kampányol, mivel így olyannyira megoszthatja a körülbelül 70 százalékban román ajkúak által lakott körzetet, hogy a nem egészen 30 százalékot kitevő magyarság dönthet a képviselő kilétéről, amennyiben az RMDSZ képes kellő mértékű mozgósításra.
Amint arról beszámoltunk, május 25-én, az európai parlamenti választásokkal egyidőben Szatmár megyében parlamenti képviselőválasztást is szerveznek, miután Ovidiu Silaghi volt turisztikai miniszter, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Szatmár megyei elnöke múlt szeptembertől EP-képviselői tisztséghez jutott, ezért lemondott.
A dolog érdekessége, hogy a PNL részéről ismét Silaghi lesz a jelölt. Lapértesülések szerint a lemondott képviselő azért készül visszatérni, mivel nem kapott befutó helyet pártja EP-képviselői listáján.
Ugyanezen források szerint a PNL azért óvakodott ismét Brüsszelbe küldeni a volt turisztikai minisztert, mivel eljárást folytat ellene a korrupcióellenes ügyészség (DNA), azzal gyanúsítva az ex-tárcavezetőt, hogy visszaélt befolyásával, és igen rossz fényt vetne az alakulatra, ha a vádak beigazolódnának.
Rajtuk kívül a Népi Mozgalom Pártja (PPMP) nevezte meg indulóját Laura Bota Szatmár megyei pártelnök személyében, valamint az RMDSZ, aki Nagy Szabolcs Szatmár megyei ügyvezető elnököt indítja.
A Demokrata-Liberális Párt (PDL) május elejére ígérte, hogy nyilvánosságra hozza jelöltje nevét, míg az Erdélyi Magyar Néppárt helyi szervezeténél azt a választ kaptuk, hogy nem indítanak senkit a képviselőségért.
A PSD megyei elnöke hétfőre ígért választ, azonban kora estig nem kaptuk meg, a szociáldemokraták ugyanis központilag döntenek a jelölt személyéről, Mircea Govor szerint viszont a várt telefon estig nem érkezett meg Bukarestből.
Soron kívüli választásról lévén szó, most a körzetben – az előző voksolásoktól eltérően – nem a visszaosztott szavazatok döntenek majd: aki a legtöbb voksot gyűjti, az nyer. 2008-ban az első helyen az RMDSZ jelöltje, Kovács Máté végzett, azonban a mandátumot visszaosztással a második helyezett Ioan Holdiş kapta.
A puding próbája az evés – hangzik el anyaországi közszereplők vagy egyszerű romániai magyar választópolgárok szájából, akik burkoltan, óvatosan vagy nyíltan az AUR államfőjelöltjével, George Simionnal szimpatizálnak.
Forró víz által okozott másodfokú égési sérülésekkel került be a besztercei megyei sürgősségi kórházba szerdán egy egyéves és 10 hónapos gyermek – tájékoztatott a Beszterce-Naszód megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Tömegszerencsétlenséget került el szerda délután egy balázsfalvi iskolabusz sofőrje, aki az utolsó pillanatban félrehúzott, hogy a vele szembe nagy sebességgel haladó haszonjárművel ne ütközzön frontálisan, egy négyéves gyerek könnyebben megsérült.
Orosz Krisztofer Levente RMDSZ-es alpolgármester a Krónikának elmondta: idén nem szerveztek ünnepségsorozatot, de jövőre nagyszabású rendezvénnyel, köztük magyar jellegű eseményekkel is megünneplik a 700. évfordulót.
Egy román-török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda (Miercurea Nirajului) és Sóvárad (Sărățeni) közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
A közúti beruházásokért felelős társaság (CNIR) szerdán kiadta a megbízást az észak-erdélyi autópálya (A3) Bisztraterebes és Bihar közötti szakasza kivitelezésének elindítására.
Antiszemita és rasszista jelszavakat festettek az egyik aradi zsidó temető sírköveire, néhányat közülük meg is rongáltak aradi és borosjenői illetőségi fiatalok, akiket őrizetbe vett a rendőrség.
Egy feltételezhetően a Maros folyóba esett férfit keresnek Maroshévízen – közölte szerdán a katasztrófavédelem.
Tricentenáriumát ünnepelte a kolozsvári piarista (egykori jezsuita) templom május 13-án, kedden délután.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
szóljon hozzá!