Az Európai Parlament kisebbségi munkacsoportjának tagjai
Fotó: Facebook/Sógor Csaba
Nyilatkozatban fogalmazták meg az Európai Parlament kisebbségi munkacsoportjának tagjai a nemzeti és nyelvi kisebbségek védelme érdekében szükséges uniós lépéseket. A munkacsoport csütörtöki – a jelenlegi törvényhozási ciklus utolsó – strasbourgi ülésén a MOGYE helyzetét is megvitatták – számolt be Sógor Csaba EP-képviselő.
2019. március 29., 10:092019. március 29., 10:09
2019. március 29., 13:212019. március 29., 13:21
Az elfogadott nyilatkozatban felhívják az EU figyelmét arra, hogy felelősséggel tartozik az őshonos nemzeti és nyelvi kisebbségi közösségek védelméért. A képviselők emlékeztetnek: az uniós alapértékek részét képezi a nemzeti és nyelvi kisebbségek jogainak tiszteletben tartása, ugyanakkor a nemzeti hovatartozáson alapuló diszkrimináció minden formája szigorúan tilos az EU-ban.
– fogalmaznak a nyilatkozatban. A kezdeményezők szerint az Európai Parlamentben korábban elfogadott kisebbségvédelmi jelentéseket az Európai Bizottságnak is figyelembe kell vennie, ugyanakkor támogatnia kell a Minority SafePack kisebbségvédelmi kezdeményezést is, amely 1,2 millió európai polgár akaratát mutatja ebben a kérdésben.
Sógor Csaba elmondta, a nyilatkozatot aláíró EP-képviselők három beavatkozási területet határoztak meg a kisebbségek európai szintű védelme érdekében. „Azt kérjük, hogy jöjjön létre egy egységes keretszabályozás, amelyet nyomon követési mechanizmus is kísér.
– magyarázta az RMDSZ-es képviselő.
A jelenlegi törvényhozási ciklus utolsó kisebbségi munkacsoportján ugyanakkor két másik témát is napirendre tűztek. Kincses Előd ügyvéd beszámolt a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem aktuális helyzetéről. A munkacsoport Tőkés László erdélyi EP-képviselő kezdeményezésére tűzte napirendjére az 1945-ben létrehozott magyar tannyelvű egészségügyi felsőoktatási intézet kálváriáját.
Sógor Csaba elmondta: ez a téma is azt mutatja, hogy elengedhetetlen az EU fellépése a kisebbségek védelmében, az egyes államok kisebbségpolitikájának értékelésekor pedig korántsem elegendő csupán a jogszabályokat figyelembe venni, mindig azok érvényesülése a fontos.
„Románia rendkívül rossz helyzetben van, nemcsak az anyanyelvű felsőoktatás, hanem más tekintetben, akár a közigazgatási anyanyelvhasználat vagy a nemzeti kisebbségek általános diszkriminációja tekintetében is” – mutatott rá az erdélyi képviselő.
Zsinórmértéknek, nemzeti minimumnak nevezte 1956-ot a Tisza Párt elnöke pártjának a forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából Budapesten, a Széna téren rendezett megemlékezésén.
Robbanás történt és fegyverropogás hallatszott szerdán a TUSAS török repülőgépgyártó vállalat székhelyénél Ankara külvárosában, Ali Yerlikaya török belügyminiszter bejelentése szerint terrortámadást követtek el.
Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.
Ferenc pápa negyedik enciklikája csütörtökön jelenik meg, és szemléletváltást sürget a világ mai kihívásaival szemben – közölte a Vatikán.
Katonai tiszteletadással, Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelenlétében felvonták a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten.
A Gázai övezetben a Hamász iszlamista terrorszervezet ellen, és a Libanonban az Irán támogatta síita Hezbollah milícia ellen folytatott háborúról és azok után várható rendezésrőltárgyalt Antony Blinken és Benjámin Netanjahu kedden.
Oroszország tart attól, hogy Kína keményen fog reagálni észak-koreai katonák bevonására az ukrajnai háborúba – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden, újságíróknak nyilatkozva.
Drasztikusan csökkent a háború kezdete óta a születések száma Ukrajnában, csak az idei év első felében háromszor annyian haltak meg, mint ahányan születtek – írta hétfőn az Ukrinform állami hírügynökség.
A konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetőjét, Karl Nehammer hivatalban lévő kancellárt bízta meg kormányalakítással Alexander van der Bellen osztrák államfő. A választásokat megnyerő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) ellenében alakítanának kormánykoalíciót.
Az Európai Parlament jóváhagyta azt a pénzügyi támogatási csomagot, mely egy 35 milliárd eurós kölcsönt, valamint egy olyan hitel-együttműködési mechanizmust foglal magában, amely 45 milliárd euróig nyújtott hitelek visszafizetésében segíti Ukrajnát.
szóljon hozzá!