A provokációnak szánt szoborrobbantás áldozata – a sors furcsa fintoraként – egy magyar kisgyermek volt
Fotó: Archív
Harminchét év… 1984. június 5. Egy ostobán megtervezett robbanás ezen a nyári napon megölte Vaszi Jánoska 12 éves kisdiákot. Miért? Hogyan? Nem tudjuk, azaz valaki vagy valakik meg akarták rongálni a Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) többalakos szoborcsoportot Sepsiszentgyörgyön.
2021. június 05., 14:002021. június 05., 14:00
Talán ennél többet nem is tudunk, ezért aztán elburjánzott a számos feltevések sokasága. Bár azóta sem felejtjük, akik akkor éltünk, feltételeztük, hogy a kommunista államvédelmi hatóságok rendezték meg, hogy eltávolítsák hivatalukból a magyar nemzetiségű belügyi tiszteket. Így volt? Nem így volt? Nos, ne kérdezzük önmagunktól vagy olvasóinktól. Hiteles feleletet a számos kérdésre nem tudunk adni.
Láttam a helyszínt egy zárt körű film vetítésekor, a szörnyű látványt azóta sem felejtem. A közvetlen közelben Jánoska letépett lába volt, a test többi része távolabb. Amikor a rendszer bukása után szülei megkeresték a volt politikai elítéltek megyei szervezetét, én vettem kezembe – lehetőleg megoldásra – az elkeseredett asszony panaszát és kérését a halált közvetve okozó személy kilétének a felderítésére és megbüntetésére. Nagyon bíztam az akkor még lehetséges megoldásban. Ebben társamul szegődött néhai Simó Erzsébet, a Háromszék című megyei újság szerkesztője, újságírója. Az üggyel kapcsolatos levelezéseket ma is őrzöm, ezek közül a legfontosabb az, amely az elévülési törvényre hivatkozva megszünteti a további nyomozást a büntető törvénykönyv 122-es cikkelye első bekezdése A pontjára hivatkozva, amely szerint 15 év elteltével a bűntett felderítése megszűnik.
Ami pedig a tényleges rögtöni cselekvést illeti, a bukaresti belügyesek többeket, így engem is kihallgattak. A többkötetes dossziékba foglalt ügycsomót 1996 márciusában kérésünkre átadta a SRI a brassói táblabíróságnak, amelyet mindketten (Simó Erzsébettel) láttunk a főügyész, Nicolae Vasilescu íróasztalán. A megyei magyar belügyis tiszteket leváltotta Tudor Postelnicu akkori belügyminiszter.
A helyiek közül Rab István akkori megyei első titkár 1990. március 2–10. között kérésre interjút adott Torma Sándornak (Robot voltam én is), amely során Rab azt nyilatkozta:
De ugyanígy nyilatkozik Ioan Hancheș, a belügyminisztérium Kovászna megyei főfelügyelője Benkő Leventének egy 1996-ban adott interjújában. A történteket Aulich Sándor nyugalmazott belügyi ezredes – aki egy kolozsvári rokon révén ismerősöm volt – ugyanígy látja. Egybehangzó (rendszerváltás utáni!) véleményük az volt, hogy az aradi gyártmányú ébresztőórával időzített robbanásnak éjszaka kellett volna történnie. Az óra azonban nem jelzett a beállításra.
Délben, amikor épp indultak volna a kicsik, sorokba rendeződve, a bábszínház után a szakszervezeti művelődési házból – a nagyobb tragédiát megelőzendő – a cukrászda külső asztalánál ülő szekusok küldték volna az ott játszadozó gyereket, hogy nézné meg, mi van a zászlórúddal megtámasztva. Nem tudjuk. Ha így volt, a bűnösök száma sokszorozódik. Én ezt a változatot nem hiszem, túlságosan kockázatos lett volna. A gyermeki kíváncsiság természetesebb feltételezés a történtekre.
Személyes beadványomra Sepsiszentgyörgy polgármestere meghallgatásomkor pozitívan válaszolt, és elmondta, hogy Vargha Mihály szobrászművész (a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum igazgatója – szerk.) kapta a megbízást az emlékmű kivitelezésére. Vargha Mihály más sürgős munkáira hivatkozva azt mondta nekem, hogy a teljes alakos szobrot megtervezte (megmutatta nekem), a 2022-es megemlékezésre fog állni a Vitéz Mihály tér és a park széle között. A helyszínt együtt néztük meg. Bár távolabb áll a történtektől, az alkotásban megjelenő mozdulatlanságával örök életűvé lett Jánoska a szobor felé fordul tekintetével. Késői emlékezés annyi év(tized) után, de őrizni fogja Jánoska emlékét.
Puskás Attila
A szerző helytörténész, volt politikai fogoly
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.
Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.
szóljon hozzá!