Világviszonylatban Románia fordítja az egyik legkevesebb pénzt oktatási célokra
Fotó: Haáz Vince
Nem csak európai uniós összevetésben, hanem ha az egész világot nézzük, akkor is a legalacsonyabbak között található Románia az oktatásra fordított pénzösszegek tekintetében az UNESCO legfrissebb jelentése szerint. Románia ugyanis 2023-ban a hazai össztermék (GDP) mindössze 3,3 százalékát fordította oktatásra, ami a kormányzati közkiadások 8,1 százalékának felel meg. Ezzel Románia a világranglistán a 171-ből a 123. helyen áll a GDP-ből az oktatásra fordított összegek tekintetében, a teljes közkiadások tekintetében pedig a 156. helyen.
2024. november 23., 20:282024. november 23., 20:28
A 2015-ös Oktatási Világfórumon elfogadott Incheoni nyilatkozat szerint 160 ország – köztük Románia is – vállalta, hogy 2030-ra igyekszik a GDP 4–6 százalékát, illetve a közkiadások 15–20 százalékát az oktatásra fordítani – emlékeztet az UNESCO számsorait feldolgozó elemzésében az Edupedu.ro oktatási szakportál. Ezeket az intézkedéseket a 4. számú fenntartható fejlődési cél – „Minőségi, inkluzív és méltányos oktatás biztosítása és az egész életen át tartó tanulás lehetőségeinek előmozdítása mindenki számára” – megvalósítása érdekében hozták.
Az elemzés ugyanakkor rámutat, Románia rendelkezik fenntartható fejlődésre vonatkozó stratégiával, amelyet 2018-ban fogadott el a kormány, és az oktatásra vonatkozó fejlesztési célt illetően a stratégia elsősorban a következő területekkel foglalkozik:
A román kormány ugyanis 2023-ban a GDP mindössze 3,3 százalékát fordította oktatásra. Románia a 123. helyen áll a világon, Tanzániával egy szinten, és olyan országok után, mint Zambia, Anguilla, Palau, San Marino, Paraguay, Benin és Panama.
A kormány amúgy igazából 3,2 százalékot utalt ki oktatásra, a május–júniusi pedagógussztrájkot követő több mint 30 százalékos pedagógusbéremelésnek köszönhető, hogy végül 3,3 százalék lett belőle.
Idén valamivel jobb a helyzet, ugyanis a GDP 4,3 százalékát irányozta elő a bukaresti kormány oktatásra, ami legalább 20 éve a legmagasabbnak számít.
Az Edupedu. ro elemzése szerint figyelemre méltó, hogy Írország az egyetlen olyan ország az Európai Unióban, amely a GDP igen kis százalékát, 3 százalékát fordítja az oktatásra. Az EU-ban a legmagasabb összegeket Svédországban (7,6 százalék), Belgiumban (6,4 százalék) és Franciaországban (5,4 százalék) fordították erre a célra.
Uniós szinten a közkiadásokhoz viszonyítva Észtországban (14,3 százalék), Svédországban (13,5 százalék), Litvániában, Lettországban, Cipruson és Máltán (12,7 százalék) volt a legmagasabb az oktatásra fordított összegek aránya.
A szélsőségesen nacionalista párt négy felsőházi törvényhozója kilépett, így a POT már nem teljesíti a parlamenti csoportosulás feltételeit.
Nem adott egyértelmű választ Ilie Bolojan ügyvivő államfő arra a kérdésre, hogy elfogadja-e a miniszterelnöki jelölést, ha Nicușor Dan megválasztott elnök őt kéri fel kormányalakításra.
A máltai politikus informális találkozón vesz részt Nicușor Dan megválasztott államfővel, csütörtökön pedig Dominic Fritz polgármester meghívására Temesvárra látogat.
A presztízs és a befolyás mellett anyagi szempontból sem rossz „üzlet” megnyerni a romániai elnökválasztást, az államfő havi illetménye ugyanis szép summát tesz ki.
A legfőbb ügyészség fontolgatja a Călin Georgescu ellen indított büntetőeljárás kiterjesztését, miután a volt elnökjelölt a Realitatea Tv egyik adásában gyaníthatóan a Vasgárda egykori vezetőjétől, Corneliu Zelea Codreanutól idézett.
Hat személyt, közöttük egy nőt is őrizetbe vettek a hatóságok a gyermeknevelési pótlékok és fizetett betegszabadságok jogtalan megszerzésével kapcsolatos ügyben – közölte a Vâlcea megyei rendőrség szerdán.
Nicușor Dan megválasztott államfő egy keddi nyilatkozatában üdvözölte, hogy a PSD nem zárkózik el a kormányban való részvételtől, és ismét leszögezte, hogy leginkább egy olyan kormánynak örülne, amelyben mind a négy Nyugat-barát párt képviselteti magát.
A Fiatal Emberek Pártjának (POT) egyszerre hat képviselője jelentette be szerdán, hogy kilép a szélsőjobboldali alakulatból.
Benyújtotta szerdán George Simion, a szélsőséges AUR elnöke az elnökválasztás eredménye elleni óvását az alkotmánybírósághoz.
A nevével visszaélő csalók által terjesztett álhírekre figyelmeztette a nyilvánosságot Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
szóljon hozzá!