A tehetségnap találkozási lehetőség a diákok, támogatók és az egyesület munkatársai számára is
Fotó: Facebook/Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület
Az ösztöndíj, a támogatóval való kapcsolat, az egyesülethez való tartozás segíti céljaik elérésében a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület programjaiban részt vevő diákokat. Cseke Mónika Zsófia, a kolozsvári székhelyű szervezet ügyvezető elnöke, programigazgatója az elmúlt tanévben zajlott tevékenységekről, a diákok beszámolójáról, a következő pályázati kiírásról beszélt a Krónikának.
2020. július 14., 20:552020. július 14., 20:55
Sikerült teljesíteniük a tanintézetek elvárásait a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület ösztöndíjasainak, de nem érezték hatékonynak az online oktatást – derült ki a diákok 2019/2020-as tanévről szóló beszámolójából. Cseke Mónika Zsófia, a kolozsvári székhelyű egyesület ügyvezető elnöke a Krónika megkeresésére elmondta,
Az idei évben közel 400 támogató tette lehetővé az ösztöndíjak biztosítását. Az ügyvezető elmondta, a diákok korábban inkább bentlakási költségekre, ingázásra használták a kapott összeget, most pedig olyan eszközök beszerzésére fordították, amelyekre szükségük volt az online oktatásba való bekapcsolódáshoz, így laptopot vagy telefont vásároltak.
„Nyilván több nehézséggel is szembesülniük kellett, például a többgyermekes családokban egy kis helyiségben kellett végezniük a tevékenységet, nehezebb volt koncentrálni a tanulásra, mint ha bentlakásban lettek volna. Olyan esettel is találkoztunk, amikor a gyereknek egyáltalán nem volt internetelérhetősége, és postán kapta a tanagyagot, illetve küldte el a házi feladatokat” – részletezte a kolozsvári székhelyű egyesület munkatársa. Hozzátette, a járványhelyzet az alkalmazottak feladatvégzését kissé megnehezítette, viszont a támogatókkal és a diákokkal való kapcsolattartás, valamint az ösztöndíjak utalása is folyamatos.
Fotó: Facebook/Cseke Mónika-Zsófia
Emlékeztetett, az egyesületnél a támogatási évek szeptemberben kezdődnek, és következő esztendő augusztusáig tartanak, így
Cseke Mónika Zsófia arról is beszámolt, hogy tavasszal nyolcadik alkalommal szervezték volna meg a tehetségnapot, ám a jelenlegi helyzet miatt a tervek szerint őszre halasztják. „Ez találkozási lehetőség a diákok, támogatók és az egyesület munkatársai számára egyaránt. A tanulók ugyanakkor annak is örülnek, hogy egymással ismerkedhetnek, ha látják, hogy kik azok, akik szintén ösztöndíjban részesülnek” – mutatott rá a programigazgató. Hozzátette, a kolozsvári tehetségnapokon kevesebb támogató tud részt venni, ugyanis jelentős részük magyarországi, illetve külföldi, így inkább a budapesti találkozón voltak jelen nagyobb számban.
– fogalmazott Cseke Mónika Zsófia.
Az ügyvezető elnök szerint az ösztöndíjra való pályázás alkalmával a lehető legtöbb tehetségterületet vizsgálják, ugyanis akad, aki reál tantárgyakból tehetséges, mások humán tárgyakból, zenéből, művészetekből, tornából. Rámutatott, nincs konkrétan meghatározva, hogy milyen területen lehet tehetséges, ügyes egy tanuló. A jó tanulmányi eredményeken kívül nagyon sokan versenyeznek, és kiemelkedő eredményeket érnek el helyi, megyei, országos szinten, vannak, akik továbbjutnak nemzetközi megmérettetésekre is. Ami továbbá dicséretes, hogy nagyon sok önkéntes tevékenységben vesznek részt a diákok – nagyon sok sikertörténet van.
„Arról számolnak be a gyerekek, hogy mit jelent számukra a bizalom, amit támogatójuk megelőlegez számukra, hiszen ez ösztönzőleg hat a tanulásban akkor, amikor nehézségeik adódnak. A diákok nagy része továbbtanul egyetemen, így azt mondhatjuk, hogy a kitűzött célokat elérik. Nem állítjuk, hogy ez kizárólag az ösztöndíjnak köszönhető, de azt gondoljuk, hogy az mindenképp segítség: az ösztöndíj, a támogatóval való kapcsolat, az egyesülethez való tartozás mind segít a céljaik elérésében” – hangsúlyozta Cseke Mónika Zsófia.
Emlékeztetett, a nonprofit szervezet eredeti célkitűzése az volt, hogy segítse a tanulókat az érettségi diploma megszerzéséig, ugyanakkor évek óta egyetemi hallgatókat is támogatnak. Rámutatott,
de amennyiben tehetik, az egyetemi évek végéig mellettük állnak. Változás van abban a tekintetben is, hogy kezdetben falun élő diákok pályázhattak, néhány éve városi tanulók is jelentkezhetnek, de továbbra is faluról mutatkozik nagyobb igény a bentlakási és ingázási költségek miatt, illetve azért, mert korlátozottabbak a munkalehetőségek, s a családok jövedelme lényegesen szerényebb.
Fotó: Facebook/Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület
A következő támogatási évre azok a szülők/gyámok pályázhatnak, akiknek igazolhatóan kiváló képességű gyermeke a 2019/2020-as tanévben magyar nyelven tanult 6., 7., 8., 9. vagy 10. osztályban, és teljesíti a feltételeket.
Ugyanakkor a szülő vállalja, hogy támogatás esetén legalább érettségiig tőle telhetően biztosítja gyermeke továbbtanulását. Továbbá csak olyan tanulók szülei pályázhatnak, akiknek gyermeke legalább 8,50-es általánost ért el a most lezárult tanévben.
Amennyiben a támogatók részéről a program számára felajánlott adomány folyamatossága lehetővé teszi,
Az ösztöndíjat magánszemélyek biztosítják, akik személyesen is figyelemmel követhetik a támogatott tanulók tanulmányi előmenetelét, illetve a családok szociális helyzetét. A cél az, hogy a legtehetségesebbek hátrányos helyzetük ellenére is eljuthassanak középiskolába, majd egyetemre. Ezért a pályázati úton elnyerhető támogatás a tehetségtámogató program keretében 7., 8., 9., 10. vagy 11. osztályban kezdődik, és amennyiben a támogatás feltételei adottak, érettségiig tart – olvasható a pályázati felhívásban.
A támogatást az egyesület ösztöndíjbizottsága ítéli oda a felajánlott támogatások és a pályázók számától függően, egységes értékelés alapján. A pályázókat a szervezet levélben értesíti a döntésről. A nyertes pályázókkal támogatási szerződést köt, ezt követően az ösztöndíj folyósítása október hónaptól kezdődik (de szeptemberre is kiterjed), és egy évre szól. Amennyiben jelentős eltérés mutatkozik a pályázati kérelemben feltüntetett jövedelem és a család reális jövedelme között, az egyesület kuratóriuma akár támogatási év közben is megszüntetheti a tanuló ösztöndíját.
Az egyesület törekszik folyamatosan biztosítani a havi teljes ösztöndíjat, de a személyhez kötött támogatási rendszer bizonytalanságai miatt az évi ösztöndíj teljes összegéért csak a támogatás függvényében tud garanciát vállalni. Az alapösztöndíj felét (108 000 Ft/év) azonban minden ösztöndíjas tanulónak igyekszik biztosítani. A támogatásban részesülő tanulók munkáját, tanulmányi előmenetelét és a család anyagi helyzetét az egyesület munkatársai családlátogatások révén is figyelemmel követik.
Fotó: Facebook/Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület
A pályázat kizárólag a 2020/2021-es támogatási évre szóló pályázati adatlapon nyújtható be, amelyhez mellékelni kell az adatlap végén felsorolt igazoló, tájékoztató iratokat. A pályázati csomag (pályázati felhívás, adatlap, űrlap a tanuló jellemzéséhez) letölthető a www.nyilasmisi.ro honlapról, illetve igényelhető e-mailen a nyilas_misi@yahoo.com címen. A pályázat postai úton nyújtható be 2020. július 31-ig az alábbi címre: Asociaţia de Protejare a celor Talentaţi „Nyilas Misi”, 400095 Cluj-Napoca, str. Iuliu Maniu nr. 2, ap. 3, jud. Cluj. Kivételes esetben, amennyiben a pályázónak nincs lehetősége postai úton továbbítani a pályázati csomagot, elektronikus formában is fogadják azt a nyilas_misi@yahoo.com címen. A hiányos pályázatokat az ösztöndíjbizottság nem veszi figyelembe.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Köröz a rendőrség egy ismeretlen gépkocsivezetőt, aki csütörtök este halálra gázolt egy 67 éves gyalogost Aranyosegerbegy (Viişoara) község területén, majd elhajtott a baleset helyszínéről.
Újabb három F-16 Fighting Falcon típusú vadászgép szállt le csütörtökön az aranyosgyéresi légi támaszponton azok közül, amelyeket Norvégiától vásárolt Románia – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Újrázhat Béres Csaba, a Bihar megyei Székelyhíd jelenleg is regnáló polgármestere, a margittai bíróság ugyanis elutasította az Erdélyi Magyar Szövetség és jelöltje, Boros Dávid fellebbezését.
szóljon hozzá!