Disznópestis után újabb kór: a kis kérődzők pestise tizedeli a hazai juh-, és kecskeállományokat

Disznópestis után újabb kór: a kis kérődzők pestise tizedeli a hazai juh-, és kecskeállományokat

A juhászat vége? Sok gazda attól tart, hogy az új vírus nagy kockázatot jelent a juhállományok számára

Fotó: Makkay József

Új halálos vírus, a kis kérődzők pestise tartja félelemben hetek óta a romániai juh- és kecsketartó gazdákat. A balkáni országokban korábbról ismert fertőző betegség állatról állatra terjed, a megbetegített állományokat a hatóság elaltatja. Miközben Albánia és Oroszország már leállította a Romániából származó juhimportot, összeállításunkban erdélyi juhtartó gazdákat és szakembereket kérdeztünk az új pandémia kockázatairól, amely derékba törheti az utóbbi években felfelé ívelő romániai juhtenyésztő ágazatot.

Makkay József

2024. augusztus 02., 18:412024. augusztus 02., 18:41

Derült égből villámcsapásként érte a romániai juhtartókat az elmúlt hetekben felbukkant juh- és kecskepestis. Először Tulcea megyében mutatták ki a kis kérődzők számos balkáni országban elterjedt pestisét, az elmúlt napokban azonban már két Konstanca megyei juhállományban is megjelent, ahol a gazdaságok valamennyi állatát elaltatták. Erdélyben egy Temes megyei juhnyájban szintén a napokban mutatták ki a vírust. A hatályos hatósági eljárás szerint tíz kilométeres körzetben a gócpont körüli térséget lezárják, de más elővigyázatossági intézkedést egyelőre nem vezetett be az Országos Állategészségügyi Hatóság.

A Romániában eddig ismeretlen vírus megjelenése felborította a felfelé ívelő báránykereskedelmet.

Bajkó Zoltán állattenyésztő mérnök, Hargita megyei falugazdász – aki családjával mintegy ezer juhot és bárányt tart Gyergyóban – a Krónikának nyilatkozva elmondta, hogy ezen a héten egy csapásra leállt az állatszállítás és az élőállat-kereskedelem.

Sok gazda nem tudja értékesíteni a bárányait

„Korábban megegyeztünk egy Konstancai megyei kereskedővel, hogy a napokban több száz bárányt szállítanak el a portánkról, így az állatokat a legelőről behajtottuk. De épp ma derült ki, hogy nem jönnek értük, egyelőre kivárnak” – tájékoztatta lapunkat pénteken a Hargita megyei szakember. Bajkó Zoltán magyarországi felvásárolóknál is érdeklődött, akiknek korábban szintén értékesített erdélyi bárányokat, de a Romániában kitört járvány miatt egyelőre ők sem akarnak Erdélyből élő állatot vásárolni. A közel-keleti piacra szánt exportbárányokért az elmúlt hetekben állatlétszámtól függően 14-18 lejes árat kínáltak élősúlykilogrammonként, a székely gazda szerint azonban valószínűleg csökkenni fognak a felvásárlási árak.

Az új vírus megjelenése olyan hirtelen jött, hogy még nem történt egyeztetés a szakmai szervezetek között a hogyan tovább kérdésében.

Bajkó Zoltán attól tart, hogy a sertéspestis hét-nyolc évvel ezelőtti megjelenéséhez hasonlóan az új kór ezúttal a juh- és kecskeállományokat fogja megtizedelni, és padlóra küldi az utóbbi időben felfelé ívelő ágazatot.

Horváth Csaba állatorvos, Kolozs megyei falugazdász és juhtartó gazda is megdöbbenve áll a jelenség előtt, ami már idén sok állattartó gazda számításait keresztül húzhatja. ,,Azért nagy veszély, mert Romániában eddig nem fordult elő, így az állatoknak nem alakult ki semmiféle immunitásuk a pestis ellen. Ha egy-egy állományban megjelenik, ott nagyon sok állat el fog pusztulni” – mutatott rá a mérai szakember.

Horváth szerint Kolozs megyében egyelőre nem volt gond az állatok forgalmazásával, a korábban leszerződött bárányokat az elmúlt napokban is elszállították a konstancai kikötőbe. Az állatorvos szerint az állategészségügyi hatóság úgy próbálja elejét venni a kór terjedésének, hogy egyelőre nem engedélyezik a bárányhizlaló farmok részéről az élőállat-felvásárlást, és az állatok több gazdaságból történő vegyítését, hanem közvetlenül a konstancai kikötőbe lehet szállítani az exportra szánt állatokat.

Galéria

A szakemberek szerint fertőzött állatokkal lehet a juh- és kecskeállományokba behurcolni a végzetes kórt

Fotó: Makkay József

Tüzetesen ellenőrzik az élőállat-szállító járműveket

István Róbert Hargita megyei főállatorvos a Krónikának arról beszélt, hogy a sertéspestistől eltérően a kis kérődzők vírusa sokkal gyengébb életképességű, és csak úgy kerülhet be egy állományba, ha azt idegen juhok vagy kecskék révén behurcolják, tehát a kór megjelenéséért az ember a felelős.

A csíkszeredai szakembertől megtudtuk, hogy a juhok és kecskék pestisével kapcsolatos újabb intézkedésekről jövő hét elején dönt az Országos Állategészségügyi Hatóság, amely előreláthatóan 10 kilométerről húszra növeli a fertőzési gócok körüli biztonsági zónát, ahonnan nem lehet majd élő állatot elszállítani.

A napokban országszerte szigorították az állategészségügyi hatóság és a rendőrség közúti ellenőrzéseit, amelyek során alaposan átvizsgálják az élő állatokat szállító járműveket,

hogy rendelkeznek-e minden szükséges állategészségügyi engedéllyel, az illegális szállítókat drasztikusan megbüntetik.

Nincs vakcina a juhpestis ellen

,,Megyeszerte kemény kampányba fogtunk, minden juhtartó gazdát tájékoztatunk az elővigyázatossági szabályokról. Voltak esetek, amikor az elszállított állatokat a kereskedők visszahozták a gazdához. Ezt az országos hatóság megtiltotta, remélem, több ilyen eset nem fordul elő, mert ez a vírus behurcolásának legkézenfekvőbb módszere” – mutatott rá portálunknak a székely megye főállatorvosa.

Amennyiben egy gazdaságban vagy legelőtestben élő állatokon kimutatják a vírust, a juhokat vagy kecskéket azonnal el kell altatni, különben rövid időn belül az állomány zöme elpusztul,

súlyos fertőzési gócot okozva. István Róbert szerint csak azok a gazdák kapnak kártérítést, akik rendelkeznek a szükséges állategészségügyi papírokkal – megvan a bejelentett állatlétszám, és az állatokon van fülszám –, a kárt a piaci árak alapján állapítja meg szakemberekből álló bizottság. Várható azonban, hogy a törzskönyvezett, húshasznosítású külföldi juhfajták gazdái nem kapják meg az elaltatott állatok piaci értékét.

István Róbert szerint egyelőre zavartalan a juhexport, ezen a héten is folyamatosan rakodtak az élőállat-szállító hajók a konstancai kikötőben.

Ettől a héttől Albánia és Oroszország leállította a Romániából származó juhimportot, a legnagyobb vásárlók – Szaúd-Arábia és Jordánia – viszont változatlanul fogadják a szállítmányokat.

A székelyföldi szakember szerint annyi változás történt, hogy korábban az elszállításra váró állomány tíz százalékát kellett pestis ellen tesztelni, most ezt az arányt húsz százalékra növelték, jóval nagyobb tehát az elővigyázatosság.

A megelőzéssel kapcsolatban az állatorvos nyomatékosította, hogy a különféle híresztelések ellenére a juhpestis ellen nincs vakcina. A sertéspestis ellen kidolgozott távol-keleti védőoltást is csak tesztelik egyelőre Romániában, de még nincs szó az engedélyeztetéséről. ,,A kis kérődzök pestis vírusa már több országban felütötte a fejét, és eddig sehol nem sikerült hatékony ellenszert kifejleszteni ellen” – szögezte le a Krónikának István Róbert Hargita megyei főállatorvos.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 02., péntek

Medveles is szerepel a Partiumi Magyar Napok idei programjában

Augusztus 14-18. között szervezik meg a 23. Partiumi Magyar Napokat Szatmárnémetiben – írták pénteki közleményükben a szervezők.

Medveles is szerepel a Partiumi Magyar Napok idei programjában
2024. augusztus 02., péntek

A szórványba is visz tudástárából az MCC: az új tanévet Fehér és Brassói megyei iskolákban kezdik (VIDEÓ)

Az erdélyi szórványrégiókban élő diákokat, szülőket és pedagógusokat is interaktív, hasznos programokkal szeretné elérni az MCC. Az ezzel a céllal idén útjára indított MCC Karavánról Fugel Edina, az erdélyi szakmai tevékenységért felelős igazgató beszélt.

A szórványba is visz tudástárából az MCC: az új tanévet Fehér és Brassói megyei iskolákban kezdik (VIDEÓ)
2024. augusztus 02., péntek

Nyugat-nílusi lázzal diagnosztizáltak egy Maros megyei személyt

Idén augusztus elsejéig két megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus – közölte pénteken az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).

Nyugat-nílusi lázzal diagnosztizáltak egy Maros megyei személyt
2024. augusztus 02., péntek

Kánikulára figyelmeztetnek a Bánságban, a Partiumban és több erdélyi megyében, 39 fok is lehet

Pénteken hét megyében és Bukarestben másodfokú (narancssárga) riasztás van érvényben a várható kánikula miatt, a nappali hőmérséklet eléri a 38–39 fokot, és éjszaka sem lesz hűvösebb 20 foknál – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Kánikulára figyelmeztetnek a Bánságban, a Partiumban és több erdélyi megyében, 39 fok is lehet
2024. augusztus 02., péntek

Sokan visszakapják a szabadságukat a mozgássérülteket autóvezetéshez hozzásegítő Pál Károlynak köszönhetően

Pál Károly szovátai vállalkozó közel húsz éve foglalkozik autók mozgássérültek számára történő átalakításával, megannyi embernek adva ezzel „szabadságot”, lehetőséget, hogy teljesebb életet élhessen.

Sokan visszakapják a szabadságukat a mozgássérülteket autóvezetéshez hozzásegítő Pál Károlynak köszönhetően
2024. augusztus 01., csütörtök

„Provokáció, az abnormális normálisként feltüntetése”. Erdélyi magyar egyházfők az olimpia vitatott megnyitójáról a Krónikának

Világszerte felháborodást váltott ki a párizsi olimpia megnyitójának egyik jelenete az egyházak körében. A Krónika állásfoglalásra kérte az erdélyi magyar történelmi egyházak püspökeit, miként vélekednek a keresztényellenesnek tulajdonított jelenségről.

„Provokáció, az abnormális normálisként feltüntetése”. Erdélyi magyar egyházfők az olimpia vitatott megnyitójáról a Krónikának
2024. augusztus 01., csütörtök

RMDSZ-es alpolgármestert választottak Fazekasvarsándon

Az új önkormányzati képviselő-testület megalakulásáig László Sándor Attila RMDSZ-es helyi tanácsos látja el az alpolgármesteri teendőket Varsánd községben. A tisztség Mircea Daniel Bora eddigi alpolgármester váratlan elhalálozásával üresedett meg.

RMDSZ-es alpolgármestert választottak Fazekasvarsándon
2024. augusztus 01., csütörtök

Idén már majdnem 400 „illegális kivándorló” fordult meg az Arad megyei átmeneti menekültszállón

Közel négyszáz olyan személyt szállásoltak el az év első felében az Arad melletti Újpanádon működő átmeneti menekültközpontban, akik ellen illegális határátlépési kísérlet miatt indítottak eljárást.

Idén már majdnem 400 „illegális kivándorló” fordult meg az Arad megyei átmeneti menekültszállón
2024. augusztus 01., csütörtök

A nyár leghidegebb reggelével indult az augusztus a Székelyföldön; volt, ahol csaknem 20 fokkal volt hűvösebb, mint a Bánságban

A június melegrekordot döntött, a július végtelennek tűnő hőhullámmal érkezett, augusztus első napja pedig 2024 leghidegebb nyári reggelét hozta Erdély egyes tájain.

A nyár leghidegebb reggelével indult az augusztus a Székelyföldön; volt, ahol csaknem 20 fokkal volt hűvösebb, mint a Bánságban
2024. július 31., szerda

Tűz ütött ki a felújítás alatt álló szatmárnémeti Pannónia Szállóban

Tűz ütött ki a szatmárnémeti Pannónia Szállóban, a polgármester körültekintőbb őrzést kért

Tűz ütött ki a felújítás alatt álló szatmárnémeti Pannónia Szállóban