Klaus Johannis az emberiesség elleni bűncselekményeket elkövetők felelősségre vonását sürgette a volt politikai foglyok kitüntetésekor
Fotó: Presidency.ro
Erdélyi magyar ötvenhatosokat is elismerésben részesített Klaus Johannis államfő, amikor kedden este volt politikai foglyoknak nyújtott át magas rangú állami kitüntetéseket. Az ünnepélyes ceremónián az elnök megengedhetetlennek nevezte, hogy az emberiesség elleni bűncselekményeket elkövetőket még nem vonták felelősségre Romániában. Az ’56-os kiállásukért bebörtönzött magyarok kissé megkésett elégtételnek tartják az államfő gesztusát, és úgy vélik, a román államnak már közvetlenül a rendszerváltás után neki kellett volna látnia az elszámoltatásnak.
2018. június 29., 13:252018. június 29., 13:25
2018. június 29., 13:272018. június 29., 13:27
Ideje volt már, hogy a román állam elismerje az érdemeinket, mert eddig csak ígéreteket hallottunk – jelentette ki a Krónikának a brassói Lay György annak kapcsán, hogy volt politikai fogolyként őt is kitüntette Klaus Johannis. Az államfő összesen ötven, a kommunizmus idején ártatlanul elítélt személynek adományozott magas rangú állami érdemrendet, amit kedd este mintegy harmincan vettek át a Cotroceni-palotában.
A kitüntetési ceremónián Johannis megengedhetetlennek nevezte, hogy elmaradjon az emberiesség elleni bűncselekményeket elkövetők felelősségre vonása, és ezáltal a felelősök „nyugodtan alhassanak”. Az elnök rámutatott, a múlt megismerése és felvállalása szempontjából rendkívül fontos megfelelő büntetést róni ki azokért a tettekért, amelyek közvetlen támadást jelentettek az emberi méltóság ellen.
– hangoztatta Johannis, minden bizonnyal Ion Iliescu volt államfőre, valamint az 1989-es forradalom dossziéjában szereplő többi vádlottjára utalva. Az államfő ugyanakkor arra intette a magukat az igazságszolgáltatás áldozataiként beállító mai politikusokat: „vigyázzanak arra, ne szennyezzék be a volt politikai foglyok által méltósággal átélt drámák emlékét”. „Önök az élő bizonyítékai annak, hogy a kommunista rendszerben is voltak hősök, akik megmentették a nemzet becsületét, akiket a román társadalom ismét felfedez és lám, kellő tiszteletben részesít” – méltatta az egykori elítélteket az államfő.
Klaus Johannis szerint a kommunista rendszerrel szembeszálló ellenállók megmentették az ország becsületét
Fotó: Presidency.ro
Közülük Kántort a brassói EMISZ-esek perében 15 év, míg Törököt az úgynevezett galócási csoport tagjaként a társadalmi rend elleni szervezkedés vádjával 12 év börtönre ítélték. „Megköszönöm a jóistennek, hogy annak ellenére eljutottam ide, hogy annak idején azért kellett börtönben szenvednem, mert valakinek úgy tetszett” – osztotta meg érzéseit szerdán lapunkkal a 78 éves marosvásárhelyi Gráma János. Őt a kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet hallgatójaként, 1959. március 15-én amiatt tartóztatták le a kommunista hatóságok, mert a magyar forradalom hevében, 17 évesen verset írt „Magyar népem, oh, én szép nemzetem...” kezdősorral. Tiltott iratok terjesztésének vádjával nyolc év javítóbörtönre ítélték, amiből négy évet töltött le részben Szamosújváron, részben duna-deltai munkatáborokban.
Gráma János lapunknak elmondta, a kitüntetés átvételekor nem töltötte el akkora öröm, mint ahogy szerette volna, mégpedig azért, mert szomorúnak tartja, hogy Romániában csak most ismerik el a politikai foglyok érdemeit, és vetik fel az egykori felelősök elszámoltatásának szükségességét. „Nincs nekem jogom ítélkezni mások fölött, de Ion Iliescut és a kommunizmust kiszolgáló többi politikust már 1990-ben felelősségre kellett volna vonni, és elkobozni a vagyonukat, hiszen kiárusították az országot.
– méltatlankodott a volt politikai fogoly. Kérdésünkre elmondta, némiképp elégtételnek tartja a román állami kitüntetést, megjegyezte egyúttal, hogy amikor Áder János köztársasági elnöktől megkapta a Magyar Arany Érdemkeresztet, azzal pénzadomány is járt, most azonban nem. Gráma János elárulta azt is, hogy
Gráma János szomorúnak tartja, hogy Romániában csak most ismerik el a politikai foglyok érdemeit (archív felvétel)
Fotó: Szucher Ervin
Díszmagyarban vették át az ‘56-os magyar forradalommal való szimpatizálásukért bebörtönzött brassói Lay fivérek a Klaus Johannis által odaítélt állami kitüntetést. Lay György szerdán lapunknak telefonon elmondta, először kapott valamit a román államtól annak ellentételezéseként, hogy éppen hatvan évvel ezelőtt letartóztatták. A Gráma Jánoshoz hasonlóan 79. életévét taposó, Brassóban élő férfit bátyjával, Imrével együtt 1958-ban tartóztatta le a Szekuritáté, és az Erdélyi Magyar Ifjak Szövetsége (EMISZ) tagjainak perében őt 18 év, bátyját húsz év börtönbüntetéssel sújtották; mindketten 1964-ben szabadultak.
Az ‘56-os magyar forradalom hatására Brassóban létrehozott EMISZ tagjai többek között azzal kerültek a kommunista államhatalom elnyomó gépezetének a célkeresztjébe, hogy 1957. március 15-én Fehéregyházán koszorúztak, megemlékezve az 1848–49-es magyar szabadságharc hőseiről.
„Mi odabent a börtönben is megálltuk a helyünket, ott látszik igazán, melyik milyen ember” – jelentette ki lapunknak a többek között Szamosújvárt és a peripravai munkatábort megjárt Lay György. Sokat elárul a jelenkor emlékezetéről és hálájáról, hogy az egykori elítélt beteg lányával együtt évtizedek óta albérletben él, házát ugyanis a kommunizmus idején lebontották, a rendszerváltás után pedig a rengeteg ígéret ellenére sem az állam, sem az önkormányzat nem részesítette lakhatási támogatásban.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
1 hozzászólás