Fotó: Veres Nándor/archív
Elbocsátásokra és az otthoni beteggondozási rendszer szűkítésére készül a Caritas háromszéki szervezete, amennyiben a kormány februárhoz hasonlóan a továbbiakban is csökkenti a támogatást. Az RMDSZ eközben interpellációban kérte számon a munkaügyi minisztert.
2017. február 14., 12:322017. február 14., 12:32
A szociális munkát végző szervezetek támogatásrendszerének kiszámíthatatlanságát tartja az egyik legnagyobb problémának Hubbes Kinga, a Gyulafehérvári Caritas Kovászna megyei munkatársa. Mint a Krónikának elmondta: a bizonytalan állami finanszírozás bevételeiknek mintegy 30 százalékát teszi ki, tevékenységüket ezenkívül a helyi és megyei önkormányzat is támogatja. A megyei szervezet naponta körülbelül 700 rászorulót lát el, közülük pedig mintegy 150 személy gondozását az állami támogatásból fedezik. A szervezetet így rendkívül hátrányosan érinti, hogy a munkaügyi minisztérium váratlanul felfüggesztette februárra az otthoni beteggondozási program támogatásának folyósítását. Erről a napokban döntött Lia Olguţa Vasilescu tárcavezető, holott a 2017-es évre még a Cioloş-kormány hagyta jóvá a finanszírozást.
„Adtak is, meg nem is\"
Hubbes Kinga rámutatott: tavaly sem kaptak egész évre állami finanszírozást. „Nehéz időszak volt, alig húztuk ki. Februárt átvészelnénk valahogy, de a legnagyobb gond, hogy nincs semmi garancia arra, hogy a továbbiakban folyósítják a pénzt, holott elvileg erre az évre már jóváhagyták. Adtak is, meg nem is\" – panaszolta a Caritas munkatársa. A Kovászna megyei szervezet egyelőre kivár, de valószínűnek tartják, hogy megszorításokat kell bevezetniük. „Folyamatos ellátást biztosítunk, a gondozottaknak hétvégén is szükségük van az ellátásra. Lehet, hogy kénytelenek leszünk elbocsátani, és nem tudjuk mindenhol fenntartani az otthoni beteggondozást, hiszen már a minimálbér-emelés is komoly kihívást jelent\" – magyarázta a szolgálat háromszéki koordinátora.
Hubbes Kinga leszögezte: a munkaügyi miniszternek azt kell megértenie, hogy a pénzt nem a civil szervezetektől vonja meg, hanem az otthon, kiszolgáltatottan fekvő betegektől. Szigorúan szabályozott egyébként, hogy a központi költségvetésből érkező pénzt mire fordíthatják.
Csép Éva Andrea Maros megyei képviselő, az alsóház munkaügyi bizottságának titkára eközben lapunknak arról számolt be: a szövetség interpellációban kérte számon a munkaügyi minisztert, illetve lobbizni fognak annak érdekében, hogy ne csökkentsék a civil szervezeteknek a szociális szolgáltatásokra szánt támogatását. Az RMDSZ-es képviselő úgy véli: az intézkedés miatt sokan elveszíthetik munkájukat, ugyanakkor a költségek is növekednek azáltal, hogy az otthon gondozott betegek kórházba kerülnek.
Csép Éva Andrea rámutatott: az történt, hogy egy miniszteri rendelettel januárhoz képest februárra 40 százalékkal csökkentették a szociális szolgáltatásokat nyújtó civil szervezetek finanszírozására szánt összegeket, és amikor a kiadások oldalán felállították a prioritási listát, a hiányzó összegeket többnyire az otthoni beteggondozást és a gyerekeket érintő tevékenységeket folytató szervezetektől vették el. Hangsúlyozta: mivel a Cioloş-kabinet egész évre jóváhagyta a támogatást, a civilek számoltak ezekkel a pénzekkel. A képviselő úgy véli: a szervezeteknek kiszámítható, normatív támogatásra van szükségük, hiszen biztosítaniuk kell a gondozók bérét. A politikus kitért a gondozottakra is, hangsúlyozva, hogy ellátásukkal a civil szervezetek tulajdonképpen az állam feladatát vállalják át, ha pedig megszűnik az otthoni ellátás, a betegek kórházba kerülnek, az pedig sokkal többe kerül majd az államnak.
Szociális kódexet dolgoznak ki
Csép Éva Andrea azt is elmondta: az RMDSZ kezdeményezni fogja egy szociális kódex kidolgozását, amellyel szavatolni tudják a civil szervezetek által nyújtott szociális szolgáltatások finanszírozását, hogy egy miniszteri rendelettel ne lehessen megváltoztatni a rendszert.
Hétfőn Derzsi Ákos Bihar megyei szenátor, a felsőház munkaügyi bizottságának tagja is jelezte közleményében, hogy érthetetlen számunkra, a minisztérium miért vágta vissza drasztikusan a szociális szolgáltatásokat nyújtó civil szervezetek februári támogatását.
„Az előző kormány januárra mintegy 2 millió lejt hagyott jóvá a szociális szolgáltatásokat nyújtó szervezetek számára. Ebből az összegből 132 egyesület és alapítvány 279 munkapontját támogatták, közel 12 ezer kedvezményezettje volt a finanszírozásnak. Ehhez képest a jelenlegi kormány munkaügyi minisztériuma 1,2 millió lejre csökkentette a februári támogatást. Ebből a finanszírozásból 108 egyesület és alapítvány mintegy 174 munkapontja részesül, a kedvezményezettek száma pedig 5600-ra csökken\" – részletezte a honatya.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!