2011. december 16., 10:232011. december 16., 10:23
A felmérés során 25 európai uniós országban, köztük Romániában is vizsgálták a gyerekek internethasználati szokásait. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy egyre több gyerek lép fel a világhálóra mobiltelefonja segítségével – ami azt is jelenti, hogy olyankor is böngészni tudja a virtuális világot, amikor nem felügyelik a szülei. Néhány évvel korábban csak a családi számítógép állt rendelkezésükre, amit a szülők hatékonyabban ellenőrizhettek, és sokkal egyszerűbb volt olyan biztonsági beállítások aktiválása is, amelyek révén a gyerek bizonyos, számára tiltottnak minősített tartalmakhoz nem férhet hozzá.
Éppen ezért – javasolják a szakemberek – új biztonsági intézkedések mielőbbi foganatosítására van szükség, hogy megelőzhető legyen, hogy a gyerekek olyan tartalmakhoz férjenek hozzá, amihez nem szabadna, hisz akár maradandó traumát is szenvedhetnek.
Az Eu Kids Online kutatóinak évről évre megjelenő tanulmányaikkal az is a szándéka, hogy felhívják a politikum és a kormányzat figyelmét a gyerekekre leselkedő on-line veszélyekre, hogy tenni tudjanak azért, hogy a fiatalkorúak minél kevésbé legyenek kitéve az on-line erőszaknak (ezt a szakemberek angol kifejezéssel cyber-bullyingnak nevezik), a pornográfiának, illetve a számukra veszélyt jelentő kapcsolatoknak.
A következtetések országonkénti lebontásából kiderül, hogy a romániai és a bulgáriai gyerekek töltik el a legtöbb időt a virtuális tartalmak böngészésével. Miközben az uniós átlag napi 88 perc, addig nálunk és déli szomszédunknál ez eléri a 119 percet. „Új felhasználók, új veszély” – így nevezték el a két országot magában foglaló kategóriát is, utalva arra, hogy főként a telefonok és más, internetezésre használható eszközök igazából csak az elmúlt időszakban lettek annyival olcsóbbak, hogy a felzárkózó térségben is egyre több család engedheti meg magának. Ez pedig onnan is meglátszik, hogy például a romániai gyerekek jóval kevesebb alkalmazást tudnak használni, mint ahogy kevésbé ismerik a biztonsági alkalmazásokat is – amellett hogy legtöbbjük nem tudja, hogyan kell lementeni egy honlapot a kedvencek közé, azt sem tudják, hogy lehet letiltani egy nemkívánatos személyt.
Utóbbi a szakemberek szerint aggodalomra ad okot, s éppen ezért kellene kidolgozni egy médianevelési és biztonságos internethasználati stratégiát. A felmérés ugyanakkor arra is rámutat, hogy az alkalmazások nem megfelelő ismerete vezet oda, hogy uniós szinten a romániai gyerekek azok, akik nagy arányban jelezték a felmérés készítőinek: voltak már kitéve on-line erőszaknak, kaptak szexuális tartalmú üzeneteket, s szintén ők azok, akiket a leginkább megérintettek ezek a történések.
„Nyugtalanságot okozó, szenzációhajhász címek és megtévesztő üzenetek uralják a közbeszédet az új technológiákat használó gyerekek kapcsán. A pánik és a félelem pedig gyakran elkendőzi a valóságot” – fogalmazta meg következtetésképpen Sonia Livingston, a London School of Economics professzora, az EU Kids Online projekt koordinátora. Szerinte ezért a felmérés következtetései alapján kirajzolódó robotképnek arra kellene rábírnia az iskolákat, a szülőket, a civil társadalmat, az IT-ipart, illetve magukat a gyerekeket, hogy egyensúlyt teremtsenek az új technológiák kínálta lehetőségek és a bennük felsejlő veszélyek között.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.