Tévhit, hogy a császármetszés fájdalommentes és veszélytelen

A császármetszéshez vezető lelki okokról, a műtéti úton történő szülés következményeiről és lelki feldolgozásáról tartottak csoportos foglalkozást a múlt hét végén Marosvásárhelyen magyarországi szakértők, a budapesti Napvilág Születésház munkatársai.

Máthé Éva

2009. március 06., 10:512009. március 06., 10:51

 Geréb Ágnes 57 éves, négygyermekes bába, pszichológus, szülész-nőgyógyász nevét bizonyára az erdélyi hölgyek egy része is ismeri. Csaknem két évtizede küzd Magyarországon az otthonszülés létjogosultságának elfogadtatásáért, és még több ideje az intézeti szülés körülményeinek jobbításáért is. A szülészorvosnő időnként feltűnik a médiában, mert gyakran összetűzésbe kerül az alternatív szülést ellenző egészségügyi hatalmasságokkal.
Most ismét Marosvásárhelyre látogatott, hogy csoportos foglalkozást tartson a művi úton történő szülés következményeiről.

A természetes szülés – jó döntés

Az erdélyi csoportos tevékenység szervezője, Kovács Réka marosvásárhelyi pszichológus, a Sapientia– EMTE tanára elmondta: ő és társai meghívására Geréb Ágnes és munkatársa, dr. Frigyes Júlia pszichiáter harmadik alkalommal tartott képzést Marosvásárhelyen. Maximum húsz személy vehet részt a csoportos foglalkozásokon. Kovács Réka maga is császármetszésen esett át korábban, majd Geréb Ágnes segítségével, az általa vezetett központban természetes úton, gátmetszés nélkül szülte meg második gyerekét. „Úgy gondolom, nagyon jól döntöttem, ezért is tartottam fontosnak a császármetszésről és a természetes úton való szülésről szóló képzés megszervezését” – mondta el lapunknak a pszichológus.

Ritkán indokolt a császármetszés

„Leginkább arról tájékoztattuk a résztvevőket, hogy milyen lelki következményei lehetnek annak, ha a nők a természetes szülés helyett a császármetszést választják. Tudniuk kell, hogy ez az egyik legfontosabb kockázati tényezője a szülés utáni depressziónak” –  fejtette ki a csoportos foglalkozás szünetében dr. Frigyes Júlia pszichiáter. Mint mondta, az utóbbi időben a művi beavatkozások száma egyre nő, ennek pedig több oka is lehet.

„Természetesen létfontosságú a császármetszés, amikor életmentésről van szó. De tévhit, hogy fájdalommentes és veszélytelen”  – fejtette ki a pszichiáter. Tőle tudjuk azt is, hogy létezik egy olyan statisztikai adat, mely szerint a civilizált országokban a szülések 30 százaléka mostanában császármetszéssel történik, miközben csak 3 százalékuknál lenne feltétlenül szükséges.

A műtéti úton történő szülés sokkal kockázatosabb, mint a természetes, ezenkívül császármetszés után a gyerek elfogadása sokkal nehezebb, problematikusabb. Téves felfogás az is, hogy jó a babának, ha császármetszés útján jön a világra: a természetes szülés sokkal inkább felkészíti a babát az életre, véli a pszichiáter.

A szülés élménye felkészít a gyermeknevelésre

Sok mindent befolyásol az, ha az anya és a csecsemő nem éli át közösen a születés élményét. Ez nemcsak a császármetszés esetében marad el, hanem a fájdalommentessé tett szülésnél is. „Majdhogynem azt kell mondanom: a szülés élménye segíti később a nőket abban, hogy megbirkózzanak a további, hétköznapi, nem könnyű tennivalókkal. A hétköznapok sokkal nehezebbek egy kismama számára, mint ahogyan azt azelőtt elképzelné. Amikor a baba természetes úton jön a világra, a szervezetében bizonyos stresszhormonok termelődnek, amelyek jó hatással vannak a szervezetére”, állítja Geréb Ágnes szülész-nőgyógyász, szakképzett bábaasszony. Bizonyított, hogy ha a baba császármetszéssel születik, akkor kevésbé van fölkészülve a kinti életre.

A programozott beavatkozások

Mint Geréb Ágnes kifejtette, nagy különbség van aközött, hogy valaki már vajúdik, és akkor műtik, vagy aközött, hogy még el sem kezdődtek a szülési fájdalmai. Már a vajúdás idején sok olyan hatás éri a kisbabát, ami előnyére válik. „Véleményem szerint a kismamák által igényelt, úgynevezett programozott beavatkozásokat mindenképpen a vajúdás elkezdődése után kellene végrehajtani” – mondta el a szakember, aki vitatja azt, hogy császármetszés után a további gyerekeket is feltétlenül műtéti úton szabad világra hoznia a kismamának”.

Geréb Ágnes hangsúlyozta: a császármetszés komoly hasi műtét, ami nagyon sok mindennel jár. „Nagyon fontos egy nő életében, hogy képes kihordani egy babát, azt normálisan meg tudja szülni, majd képes őt táplálni, szoptatni. Erről szól az anyaság. Ha pedig megfosztják a nőt ettől, az egész további életére nagymértékben kihat” – fejtette ki Geréb Ágnes. 

Válasz a kismamák kérdéseire

A résztvevők közül többen megosztották velünk a véleményüket. „Az interneten olvastam erről a budapesti központról, amely arra biztatja a várandós anyákat, hogy otthon szüljenek. Azért jöttem ide, mert itt bárki bátran beszélhet a szüléssel kapcsolatos gondolatairól, aggodalmairól. Kevés Erdélyben az olyan csoportos tevékenység, ahol minden kérdésükre választ kapnak a várandós kismamák” – mondta el egy marosvásárhelyi résztvevő.

Egy nagyváradi fiatal lány elmondta: „Én csupán jövendőbeli anyuka vagyok. Tizennyolc éves voltam, amikor farkcsontbaleset ért, és ezért több mint valószínű, hogy később csakis császármetszéssel hozhatok a világra kisbabát. Ezért jöttem ide, mert nagyon érdekel, hogy miként fog a műtét történni, és milyen esetleges következményekkel járhat.”

„Két gyermekem van, de egyiket sem szültem császármetszéssel. Azért jöttem, hogy háziorvosként majd segíthessek azoknak a kismamáknak, akik császármetszéssel hozzák majd a világra gyerekeiket. Ugyanakkor úgy vélem, nem a műtéti úton történő szülésre kellene felkészülni, hanem arra, hogy azt miként lehet elkerülni” – nyilatkozta a Krónikának Tekse Annamária háziorvos.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
2024. augusztus 31., szombat

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát

Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát
2024. augusztus 29., csütörtök

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)

Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)
2024. augusztus 03., szombat

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány

Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány
2024. július 23., kedd

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak

Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak
2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás