A kelt tésztából készített, édes tölteléket rejtegető csigák és tekercsek reggelire, uzsonnára, desszertnek is tökéletesek – és rengeteg módon variálhatjuk, ha van egy jó alapreceptünk.
2015. április 11., 11:292015. április 11., 11:29
A tekercsek vagy csigák régóta szerepelnek az európai konyhák, pékségek repertoárjában. Amennyire tudni lehet, a 19–20. században kezdtek mind több helyen elterjedni.
Nálunk ebben nem kis szerepet tölthettek be az egykori Osztrák-Magyar Monarchia legendás bohémiai, valamint morva szakácsnői, akik közül alig néhány nevét őrizte meg az utókor emlékezete. Pedig ők voltak a sült és főként kelt tészták igazi mesterei, akiktől generációk sajátították el a különféle recepteket.
Mára annyira hozzátartozik némelyik tekercs vagy csiga a magyar konyhához, hogy hajlamosak vagyunk magyar találmányként tekinteni rájuk. A kőttes kifejezés egyre inkább kikopik a nyelvhasználatból, pedig egykor nem egyszerűen a kelt tészták egy jelentős csoportjára, de a kelt tekercsekre is ezt a szót használták.
Egy-egy jó tészta-alaprecept birtokában számtalan variációban, méretben készíthetünk friss tekercset vagy csigát az asztalra. Igaz, hogy a többséget édesen szeretjük, de ha a tésztában a cukor mennyiségét lecsökkentjük, a sóét pedig növeljük, sajtos, pizzás, gombás, húsos, halas, zöldséges és még számtalan töltelékkel tekerhetjük, darabolhatjuk.
Kelt tészta tekercsekhez, csigákhoz
Hozzávalók: 2 nagy gáztepsihez: 50 dkg finomliszt + a nyújtáshoz, 4 dkg friss élesztő, 10 dkg porcukor, 10 dkg puha vaj, 2 db közepes méretű tojás, 1,5-2 dl langyos tej, 1 csipet só.
Elkészítés: A tejet meglangyosítjuk, ½ dl-ben 1 mokkáskanál cukrot elkeverünk, belemorzsoljuk az élesztőt, és 8-12 perc alatt felfuttatjuk (ez a konyha hőmérsékletétől függ). Közben a lisztet keverőtálba szitáljuk, hozzászitáljuk a maradék porcukrot, meghintjük egy csipet sóval, átkeverjük. A közepébe mélyedést formázunk, ebbe öntjük a felfuttatott élesztőt, és fakanállal vagy konyhai robotgéppel összedolgozzuk. Lefedjük, és legalább 20 percet meleg helyen kelni hagyjuk.
A maradék tejet a tojásokkal és a puha vajjal kissé elkeverjük, és a már pihentetett tésztához dolgozzuk robotgép segítségével. A tésztát újabb 30 percet pihentetjük. Ha szépen megkelt, enyhén lisztezett felületre borítjuk, és nyújtófával nagyjából 45 X 30 cm-es téglalappá nyújtjuk. Ekkor kerül rá a töltelék, ami lehet cukrozott kakaótól kezdve a reszelt almán át szinte bármi.
A tésztát feltekerjük, majd 2 cm vastagon felszeleteljük. Sütőpapírral borított tepsikre sorakoztatjuk őket úgy, hogy legalább 2 cm távolságot hagyunk közöttük. A tekercseket meleg helyen további 30 percet pihentetjük. A sütőt 180 fokra előmelegítjük, és 15-20 perc alatt megsütjük.
Mogyóros-csokoládés csiga
Hozzávalók: 2 tepsihez: 1 adag kelt tészta (előbbi recept), 15 dkg őrölt, pörkölt mogyoró, 2 tojásfehérje, 10 dkg porcukor, 1 csomag vaníliás cukor. A tetejére: 10 dkg csokoládé.
Elkészítés: A tésztát a fentiek szerint elkészítjük. A töltelékhez a tojásfehérjét félkemény habbá verjük, ekkor belekanalazzuk a kétféle cukrot, és fényes, sima habbá verjük, majd az őrölt mogyorót is hozzáadjuk. A tésztát nagyjából 45 X 30 cm-es téglalappá nyújtjuk, megkenjük a töltelékkel, feltekerjük, és 2 cm vastag szeletekre vágjuk. 2 gáztepsit sütőpapírral borítunk, és ezekre helyezzük a csigákat. 30 percet pihentetjük, majd 180 fokra előmelegített sütőben nagyjából 15-18 perc alatt megsütjük.
Amíg a csigák sülnek, gőz felett felolvasztjuk a csokoládét, és azonnal nejlonzacskóba töltjük. A nejlonzacskó egyik sarkát ollóval levágjuk – vigyázzunk, csak 2-3 mm-es legyen a rés! A frissen sült csigák tetejére vonalakat húzunk a csokoládéból. Mire a csokoládé kissé megszilárdul, már fogyaszthatjuk is. A mogyorós csigát csokoládé helyett cukormázzal is bevonhatjuk sütés után.
Mandulás-marcipános csiga
Hozzávalók: 1 adag kelt tészta, 25 dkg nyers marcipánmassza, 1-2 csepp mandulakivonat, 10 dkg porcukor, 2 db közepes méretű tojásfehérje, 5 dkg hámozott, szeletelt mandula, 3-4 evőkanál langyos tej.
Elkészítés: A tésztát a fentiek szerint elkészítjük. A marcipánt nagylyukú reszelőn lereszeljük. A tojásfehérjét félkemény habbá verjük, majd belekanalazzuk a cukrot, és fényesre habosítjuk, végül hozzáadjuk a reszelt marcipánt és a mandulakivonatot, az egészet homogén krémmé keverjük. A tésztát nagyjából 45 X 30 cm-es téglalappá nyújtjuk, megkenjük a töltelékkel, feltekerjük, és 2 cm vastag szeletekre vágjuk.
2 gáztepsit sütőpapírral borítunk, és ezekre helyezzük a csigákat. 30 percet pihentetjük, majd 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk. 7-8 perc elteltével kivesszük a sütőből, a csigák tetejét megkenjük langyos tejjel, és meghintjük a mandulával. Visszatesszük a sütőbe, és további 8-10 perc alatt megsütjük.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!