Fotó: Krónika
2007. szeptember 26., 00:002007. szeptember 26., 00:00
Felgyorsult ütem
A hetvenes évek Angliájában látott napvilágot első ízben munkafüggőségről, illetve a vele járó tünetegyüttesről szóló tanulmány. Az írás a „szakadatlan munkavégzés kényszeres, kontrollálhatatlan vágyaként” jellemezte a betegséget. A szerző, W.E. Oates nagy fába vágta a fejszéjét, hiszen olyan témát bolygatott meg, mellyel kapcsolatosan a társadalom általában pozitívan nyilatkozik, amelyet a köztudat elismerésre méltónak és szükségesnek tart. A téma aktualitását az adta, hogy egyre több ember életében vált központi jelentőségűvé a munka. A szerző maga is – 1971-ben megjelent személyes hangvételű könyvében – Egy munkaalkoholista vallomásai – munkafüggőként határozta meg magát,
A jelenség/betegség megjelenésének hátterében gazdasági, társadalmi, munkaerő-piaci tényezőket sejthetünk, melyeket a személyiséghez köthető jegyek felerősíthetnek. A probléma gyökere a 20. század eleji iparosodásra, városiasodásra vezethető vissza, ugyanis ekkor alakult át meghatározóan a napi munkavégzés ritmusa.
Kiürült karrierek
A foglalkoztatás szerkezete megváltozott, és ezzel párhuzamosan egyre csökken a megszerzett tudás elavulási ideje. A munkavégző nagyon könynyen az információszerzés béklyói között találhatja magát: ez pedig állandó, kielégíthetetlen tanulási kényszerhez hasonlítható. Ma a munkavégző igen korán belekerül ebbe a körforgásba: a munkafüggőséggel foglalkozó első tanulmányok szerint még a 40-es 50-es éveiben járó munkavállalók csoportja a leginkább érintett kategória, mára már a huszonéves alkalmazottak is veszélyeztetettnek számítanak. A munkavállaló/vállalkozó igen korán eléri a szakmai, pénzügyi tekintetben karierrje csúcsát. A modern társadalomban a karrier szó kiüresedett, ugyanis már szinte csak a társadalmi ranglétrán való előrehaladást jelenti. A társadalom nem tekinti karriernek az adott szakmában való elmélyedést, és ezzel is erősíti a gyorsan elérhető siker modelljét. Ilyen értelemben a siker fogalma relativizálódott, hiszen „csak percekre szól”. A korán elért siker fenntartása érdekében a munkavállaló minden energiáját felemészti, taposómalomba kerül, és viselkedése egyre sematikusabbá válik: lényegében a saját maga által kivívott társadalmi, gazdasági szerepének lesz esetleges áldozata.
A gazdasági jólét: ördögi kör
Egy másik társadalmi veszélyforrás az erőteljesen növekvő anyagi jóléttel áll összefüggésben, amely jó táptalaja a munkafüggőségnek. A munkafüggő életét az a sajátos ideológia uralja, hogy „meg kell élnem, el kell tartanom a családomat” és teszi mindezt saját testi-lelki jólléte ellenében. Mintegy beleragad a családfenntartói szerepkörbe: például gyermekei már felnőttek, nem igényelnek kiemelt anyagi támogatást, felesége is munkát vállalt, törlesztette esetleges adósságait, ő viszont kényszeresen ragaszkodik az évtizedeken keresztül megszokott viselkedési mintához.
A pszichológiai szakirodalom a munkafüggő személyiség alapvonásának a perfekcionizmust tartja: az egyén tökéletességre törekszik, valamint újabb és újabb készségek elsajátítására.
Nemcsak menedzserbetegség
A munkafüggőséget menedzserbetegségnek is nevezik, de munkamániás lehet a szomszédban lakó háziaszszony, a csúcsvezető, az egyéni vállalkozó vagy a középosztálybeli munkavállaló is. A munkafüggő inkább külső irányításra vágyik, mint a domináns főnök szerepére. Az érintettek jellemzően középvezetői munkaköröket töltenek be, ugyanis a fentről és lentről érkező megerősítést is fontosnak tekintik. A munkafüggő jelző egyértelműen vonatkoztatható a folyton rohanó, igyekvő, az elfoglaltság jegyeit mutató viselkedési mintára. Akár köztiszteletben álló felsővezetőről van szó, akár háziasszonyról, – a munkamánia súlyos károkat okoz az egyénnek és családjának, így a betegség minél előbbi felismerése, kezelése a munkafüggőség minden stádiumában indokolt és szükséges.
Az ellenszer: egészséges önbecsülés
A munkafüggőség leghatékonyabb és legolcsóbb gyógymódja természetesen a betegség megelőzése. A megelőzés elsődleges színtere a család: a szülők modellként szolgálnak gyermekeik számára, viselkedésmintáikat a kisgyermek szinte kritikátlanul veszi át, értékrendjét a szülők értékrendje szerint alakítja. A szenvedélybetegségek megelőzésében elsődleges tényező a nyugodt családi légkör biztosítása, amelyben a családtagok odafigyelnek egymásra, meghallgatják egymást, ahol a problémák kimondhatók, a konfliktusok pedig megoldhatók, megbeszélhetők. A gyermeknek szüksége van arra, hogy érezze: a szülei őt önmagáért szeretik és mellette állnak bármilyen helyzetben. Persze ez nem jelenti azt, hogy bármikor bármit megtehet, fejlődése során meg kell tapasztalnia, hogy tetteinek a következményeiért neki magának kell a felelősséget vállalnia. Ily módon a gyermek egészséges önbecsülésre tesz szert, ez pedig lelki erőforrásává válik a kamaszkorban, amely kritikus periódusnak tekinthető a szenvedélybetegségek kialakulása szempontjából.
Rápolti Kinga
A szerző gyakorló pszichoterapeuta
A munkafüggőség stádiumai
A korai stádiumban a munkavégző egyre több feladatot vállal, gondolatai a feladatai, munkája körül forognak. Rendszeresen túlórázik, és ha történetesen otthon van, akkor is dolgozik. Szabadnapot, szabadságot nem vesz ki, pihenésre nem szán időt.
A középső stádiumban a személy magánéleti kapcsolatainak sérülése a jellemző. Bár mutathat törekvéseket ezek helyreállítására, próbálkozásai rendszerint kudarcba fulladnak. Fizikuma romlásnak indul, egyre kimerültebb lesz, ezzel párhuzamosan megjelennek a szellemi leépülés nyilvánvaló jegyei (emlékezetkihagyás, memóriazavar).
Utolsó stádiumban az egyén állapota testi-lelki szempontból egyaránt súlyosbodik, és előbb-utóbb képtelen lesz dolgozni.
Néhány különbség a keményen dolgozók és a munkafüggők között
Keményen dolgozó Munkafüggő
Számára a munka elvégzendő feladat A munka biztonságot jelent, elkerüli vele a bizonytalanságot, a váratlan helyzeteket vagy érzéseket
Tudja, hogy mikor mondjon nemet egy munkafeladatra annak érdekében, hogy a családjával lehessen, vagy hogy legyen elegendő szabadideje A munka életének minden területén eluralkodik, a munka dönt helyette, teljesen elvonja a családjától, barátaitól, hobbijától
A munka olyan számára, mint a többitevékenység A munka ajzószerként hat rá, adrenalint termelő tevékenységet jelent számára
Határt szab a munkának, nem viszi haza a feladatokat a fejében Nem tud nem dolgozni, lélekben akkor is dolgozik, ha mást csinál
Mint minden viselkedési addikciót, a munkafüggőséget is a túlzás jellemzi, ez a munkafüggők és a keményen dolgozók megkülönböztetésének egyik fő kritériuma.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.